Concept Cars | 19.02.21

Volkswagen XL1 czyli 100 kilometrów na jednym litrze paliwa

Dokładnie 0,99 litra. Rzadko kiedy pojawia się na świecie koncept jako model produkcyjny, który spełnia obietnice w zakresie stylizacji i przełomów technologicznych.

Większość samochodów koncepcyjnych to studia projektowe; technologiczne demonstracje tego, co może być możliwe, a które rzadko pojawiają się na rynku w początkowej, ekscytującej formie. Rzadko kiedy pojawia się na świecie koncept jako model produkcyjny, który spełnia obietnice w zakresie stylizacji i przełomów technologicznych. Tak jest w przypadku modelu Volkswagena XL1, który zaprezentował nowe podejście do hybrydowych układów napędowych i konstrukcji pojazdów i osiągnął niemal magiczne wartości wydajności, jednocześnie zapewniając przyjemność z jazdy.

Historia XL1 sięga 2002 roku, kiedy ówczesny prezes Volkswagen AG Ferdinand Piëch przybył na doroczne zgromadzenie akcjonariuszy firmy w prototypie znanym tylko jako „1-litrowy samochód”. Do tej pory trzymany w tajemnicy, 1-litrowy samochód był dwumiejscowym statkiem kosmicznym, napędzanym jednocylindrowym, wolnossącym silnikiem wysokoprężnym z bezpośrednim wtryskiem, umieszczonym centralnie przed tylną osią i połączonym z podwójnym -sprzęgło sześciobiegowa automatyczna skrzynia biegów. Silnik o pojemności 300 cm3 wytwarzał zaledwie 8,5 KM, ale w połączeniu z masą 640 funtów i niespotykanym współczynnikiem oporu powietrza 0,159 samochód zdołał przejechać 100 kilometrów na jednym litrze paliwa (dokładnie 0,99 litra). Dzięki swoim osiągnięciom technologicznym, aerodynamicznemu kształtowi, siedzeniom tandemowym i drzwiom skrzydłowym mewy, ten 1-litrowy samochód był jak spojrzenie w przyszłość.Z Proto nowy sportowy model Nissana
Premiery | 16.09.20

Z Proto nowy sportowy model Nissana

Pokazany na wirtualnym wydarzeniu transmitowanym dookoła świata z Nissan Pavilion w Jokohamie, prototypowy samochód ma nowy wygląd wewnątrz i na zewnątrz, a także podwójny turbodoładowany silnik V-6 z manualną skrzynią biegów.

Lexus zapowiedział premierę nowego modelu NX
Wiadomości | 02.06.21

Lexus zapowiedział premierę nowego modelu NX

Nowy SUV Lexusa na horyzoncie, wkrótce premiera.

Toyota Tundra pierwsze zdjęcie
Wiadomości | 19.06.21

Toyota Tundra pierwsze zdjęcie

Toyota w końcu zdecydowała się na pokazanie pierwszego oficjalnego wizerunku nowej generacji swojego flagowego pickupa, modelu Tundra.