Concept Cars | 19.02.21

Volkswagen XL1 czyli 100 kilometrów na jednym litrze paliwa

Dokładnie 0,99 litra. Rzadko kiedy pojawia się na świecie koncept jako model produkcyjny, który spełnia obietnice w zakresie stylizacji i przełomów technologicznych.

Większość samochodów koncepcyjnych to studia projektowe; technologiczne demonstracje tego, co może być możliwe, a które rzadko pojawiają się na rynku w początkowej, ekscytującej formie. Rzadko kiedy pojawia się na świecie koncept jako model produkcyjny, który spełnia obietnice w zakresie stylizacji i przełomów technologicznych. Tak jest w przypadku modelu Volkswagena XL1, który zaprezentował nowe podejście do hybrydowych układów napędowych i konstrukcji pojazdów i osiągnął niemal magiczne wartości wydajności, jednocześnie zapewniając przyjemność z jazdy.

Historia XL1 sięga 2002 roku, kiedy ówczesny prezes Volkswagen AG Ferdinand Piëch przybył na doroczne zgromadzenie akcjonariuszy firmy w prototypie znanym tylko jako „1-litrowy samochód”. Do tej pory trzymany w tajemnicy, 1-litrowy samochód był dwumiejscowym statkiem kosmicznym, napędzanym jednocylindrowym, wolnossącym silnikiem wysokoprężnym z bezpośrednim wtryskiem, umieszczonym centralnie przed tylną osią i połączonym z podwójnym -sprzęgło sześciobiegowa automatyczna skrzynia biegów. Silnik o pojemności 300 cm3 wytwarzał zaledwie 8,5 KM, ale w połączeniu z masą 640 funtów i niespotykanym współczynnikiem oporu powietrza 0,159 samochód zdołał przejechać 100 kilometrów na jednym litrze paliwa (dokładnie 0,99 litra). Dzięki swoim osiągnięciom technologicznym, aerodynamicznemu kształtowi, siedzeniom tandemowym i drzwiom skrzydłowym mewy, ten 1-litrowy samochód był jak spojrzenie w przyszłość.Premiera CUPRY Born
Premiery | 25.05.21

Premiera CUPRY Born

Miejski model zapewni ok. 540 km zasięgu, moc nawet 231 KM, a naładowanie akumulatorów do poziomu umożliwiającego przejazd 100 km zajmie jedynie 7 minut.

Światowa premiera rajdowej SKODY FABIA RS Rally2
Premiery | 14.06.22

Światowa premiera rajdowej SKODY FABIA RS Rally2

SKODA Motorsport prezentuje nowy model rajdowy, który jest oparty na modelu Fabia czwartej generacji i jest kontynuacją najbardziej udanego pojazdu Rally2 ostatnich lat.

Dacia przedstawia trzecią generację Dustera
Premiery | 29.11.23

Dacia przedstawia trzecią generację Dustera

Całkowicie nowy Duster jest wyposażony w nowe technologie, które jeszcze bardziej zwiększają bezpieczeństwo i komfort, co najważniejsze, Duster to nadal przystępny cenowo rodzinny SUV.