Wiadomości | 08.05.20

Nowy Jeep Wrangler przewrócił się podczas ostatnich testów zderzeniowych, nie raz, ale dwa razy

Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) opublikował nowy filmik pokazujący, jak Jeep Wrangler przechyla się podczas testu zderzenia czołowego po stronie kierowcy - po raz pierwszy tak się stało.

Jak widać pod wieloma kątami, Wrangler uderza w stacjonarną barierę, a przód się załamuje. Chociaż należy się tego spodziewać, Jeep przewraca się na bok.

Niestety nie było to jednorazowe zdarzenie. Jak zauważyła instytucja bezpieczeństwa finansowana przez branżę ubezpieczeniową, model został oceniony w trzech różnych w trzech oddzielnych testach zderzeniowych po stronie kierowcy, jednym przez Fiata Chryslera w ramach programu testów weryfikacyjnych Instytutu i dwóch w Centrum Badań Pojazdów Instytutu. W obu testach przeprowadzonych przez organizację Wrangler zjechał na stronę pasażera po uderzeniu w barierę.

 

(Ten artykuł może Cię zainteresować! - Jeep Orange Peelz, concept car debiutuje na Wielkanocne Safari Jeepa w 2021 roku.)

 

 

Pomimo przewrócenia się, Wrangler otrzymał marginalną ocenę, która nie jest najniższą klasyfikacją IIHS. Jak wyjaśnili, SUV radził sobie inaczej, ponieważ „przestrzeń kierowcy była dobrze utrzymana”, a „ruch manekina był dobrze kontrolowany”.

Organizacja zauważyła jednak, że częściowe przewrócenie stwarza ryzyko dodatkowych obrażeń. Powiedzieli także: „Pojazd wywracający się na bok nie jest akceptowalnym rezultatem zderzenia czołowego, w wyniku czego ogólna ocena Wranglera została obniżona do marginalnej”.

IIHS stwierdził dalej, że częściowe przewrócenie jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ może spowodować wyrzucenie ludzi z pojazdu. To duży problem w kabrioletach takich jak Wrangler.Pomimo przewrócenia się, Wrangler otrzymał marginalną ocenę, która nie jest najniższą klasyfikacją IIHS. Jak wyjaśnili, SUV radził sobie inaczej, ponieważ „przestrzeń kierowcy była dobrze utrzymana”, a „ruch manekina był dobrze kontrolowany”.

Organizacja zauważyła jednak, że częściowe przewrócenie stwarza ryzyko dodatkowych obrażeń. Powiedzieli także: „Pojazd wywracający się na bok nie jest akceptowalnym rezultatem zderzenia czołowego, w wyniku czego ogólna ocena Wranglera została obniżona do marginalnej”.

IIHS stwierdził dalej, że częściowe przewrócenie jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ może spowodować wyrzucenie ludzi z pojazdu. To duży problem w kabrioletach takich jak Wrangler.

Choć wydaje się to dziwne, że dopiero teraz o tym słyszymy, IIHS wyjaśniło, że przeprojektowany Wrangler został wstępnie oceniony jako dobry po przejrzeniu dokumentacji i wideo z testu zderzeniowego przesłanego przez FCA. W tym klipie Wrangler się nie przewrócił.

Jednak IIHS przeprowadził audyt i pojazd przechylił się w tym teście. FCA zapytało, czy wynika to ze sposobu, w jaki Wrangler był podłączony do układu napędowego, dlatego przeprowadzono drugi test przy użyciu metody zatwierdzonej przez producenta. Pomimo zmiany nie miało to żadnego wpływu na wynik, ponieważ Wrangler również przewrócił się na bok.

Chociaż przyczyną rozbieżności jest debata, organizacja zauważyła, że Wrangler otrzymał dobre oceny w umiarkowanych ocenach nakładek z przodu, z boku, dachu i zagłówka.Elektryczny SUV Nissan Arizon
Concept Cars | 18.04.23

Elektryczny SUV Nissan Arizon

Podczas targów Auto Shanghai 2023 Nissan prezentuje dwie koncepcje pojazdów elektrycznych: sportowy kabriolet Max-Out oraz SUV Arizon.

SKODA prezentuje swój siedmiomiejscowy samochód studyjny VISION 7S
Premiery | 30.08.22

SKODA prezentuje swój siedmiomiejscowy samochód studyjny VISION 7S

Samochód koncepcyjny może pochwalić się zasięgiem ponad 600 kilometrów w cyklu WLTP, to także pierwszy model z matowym kolorem nadwozia.

Nico Rosberg testuje zaawansowany prototyp Rimac C_Two
Wiadomości | 27.08.20

Nico Rosberg testuje zaawansowany prototyp Rimac C_Two

Rimac Automobili przywitał w rodzinie mistrza świata Formuły 1 z 2016 roku Nico Rosberga, który dołączył do zespołu w Chorwacji, aby dostosować swój osobisty C_Two i przetestować zaawansowany prototyp.