Wiadomości | 20.10.23

Zwolnienie z emisji CO2 dla producentów samochodów butikowych

Parlament Europejski przegłosował wprowadzenie przepisów o zerowej emisji dla wszystkich nowych pojazdów osobowych sprzedawanych w Europie od 2035 r., pozostawił jednak wyjątek dla butikowych producentów samochodów, takich jak Donkervoort.


Zwolnienie z emisji CO2 dla producentów samochodów butikowych

Nowe przepisy zmuszą głównych producentów samochodów do produkcji wyłącznie pojazdów o zerowej emisji do 2035 r., ale także do zmniejszenia emisji CO2 o 55% do 2030 r. (w porównaniu z danymi z 2021 r.). Nowe prawo skutecznie zakazuje sprzedaży w UE jakichkolwiek nowych pojazdów z napędem benzynowym, wysokoprężnym i hybrydowym od 2035 roku.

 

Donkervoort popiera bezterminowe zwolnienie dla producentów samochodów butikowych (sprzedających mniej niż 1000 pojazdów rocznie) zarówno ze względów biznesowych, jak i środowiskowych.

 

„Tworzymy dzieła sztuki, które istnieją przez 100 lat lub dłużej, więc nie są to samochody produkowane masowo, które wyrzuca się po 15 latach” – powiedział Denis Donkervoort, dyrektor zarządzający Donkervoort Automobielen. „Wiemy o tym, ponieważ ponad 99% samochodów, które kiedykolwiek zbudowaliśmy, nadal nadaje się do jazdy, i wiemy to, ponieważ nadal je serwisujemy.

„Biorąc pod uwagę przebieg naszych samochodów, pojazd elektryczny Donkervoort nigdy nie byłby w stanie odzyskać dodatkowej emisji dwutlenku węgla powstałej w wyniku produkcji samego akumulatora, a tym bardziej reszty samochodu.

„W porównaniu z poziomem emisji F22 w całym okresie eksploatacji, jakakolwiek teoretyczna przewaga na drodze, jaką miałby pojazd elektryczny Donkervoort, nie byłaby w stanie zapewnić wystarczającej ilości zaoszczędzonej emisji CO2, aby dogonić F22, nie mówiąc już o byciu lepszym”.

 

Orzeczenie obowiązuje również producentów samochodów sprzedających od 1000 do 10 000 pojazdów, którzy są zwolnieni z tymczasowej redukcji emisji do 2030 r., ale nie z zakazu emisji od 2035 r.

Donkervoort nie ukrywał, że jest otwarty na nowe technologie i wniósł wiele własnych wkładów w walkę o redukcję emisji gazów cieplarnianych, w tym swoją ultrawytrzymałą technologię włókien węglowych Ex-Core, która jest obecnie wykorzystywana w Rajdowych Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Świata Endurance Championship i jest testowany przez zespoły Formuły 1.

 

Donkervoort prowadził i nadal angażuje się w dyskusje techniczne z niektórymi z wiodących na świecie pionierów akumulatorów oraz ma z góry zaplanowaną ścieżkę do elektryfikacji – ale tylko wtedy, gdy technologia zapewni swoim klientom zarówno zaangażowanie w jazdę, jak i rzeczywiste korzyści dla środowiska. Donkervoort uważa jednak, że może zapewnić bardziej wymierną poprawę emisji w rzeczywistych warunkach w całym cyklu życia, dostarczając samochody o jak najniższej masie. 

 

„Waga naszego samochodu jest tak niska (750 kg), że elektryczny Donkervoort emitowałby znacznie więcej zanieczyszczeń niż to, co robimy obecnie” – upierał się Donkervoort.

„Donkervoort F22 wpisuje się w obecne czasy pod względem poziomu emisji, ale w inny sposób niż wszyscy inni (w przypadku pojazdów hybrydowych).

„Ferrari SF90 Stradale ma fenomenalną technologię i wymagało ogromnych inwestycji. Wykorzystuje trzy silniki elektryczne, ale nadal emituje prawie tyle samo CO2. Odpowiedź dla nas jest bardzo prosta: chodzi o wagę.Toyota wprowadzi na europejski rynek nowy model z segmentu A
Wiadomości | 03.03.21

Toyota wprowadzi na europejski rynek nowy model z segmentu A

Marka opracuje trzeci po Yarisie i Yarisie Cross model na platformie GA-B.

Toyota prezentuje nowego Yarisa Cross Adventure Premiere Edition
Wiadomości | 29.03.21

Toyota prezentuje nowego Yarisa Cross Adventure Premiere Edition

Toyota po raz pierwszy prezentuje ten model, która podkreśla jego charakter prawdziwego SUV-a.

SEAT przedstawia nową markę SEAT MÓ
Elektryczne | 17.06.20

SEAT przedstawia nową markę SEAT MÓ

16 czerwca w barcelońskim centrum CASA SEAT hiszpański producent ogłosił powstanie nowej marki SEAT MÓ, skoncentrowanej na miejskiej mobilności. Pierwszymi pojazdami marki są elektryczny skuter SEAT MÓ eScooter 125 oraz elektryczna hulajnoga SEAT MÓ eKickScooter 65. W wydarzeniu wzięli udział m.in. burmistrz Barcelony Ada Colau, CEO i wiceprezes SEAT-a ds. finansowych Carsten Isensee oraz Wayne Griffths, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu SEAT-a i CEO CUPRY.