Wiadomości | 07.06.23

Zaczynamy długi czerwcowy weekend, bezpieczna podróż to podstawa!

Od dzisiaj większość z nas udaje się na długi, czerwcowy weekend. Wiązać się to będzie nie tylko z kilkoma dniami odpoczynku, ale również ze wzmożonym ruchem drogowym w całej Polsce.


Zaczynamy długi czerwcowy weekend, bezpieczna podróż to podstawa!

Pamiętajmy o bezpiecznej prędkości i odpowiednim odstępie pomiędzy pojazdami. Jak zawsze przyda się rozwaga i rozsądek na drodze.

Ograniczenie dla ciężarówek. W okresie długiego czerwcowego weekendu ograniczony będzie ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązuje w całej Polsce 7 czerwca w godzinach od 18 do 22, a 8 czerwca w godzinach od 8 do 22.  

 

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Prognozy na długi weekend zapowiadają zmienne warunki pogodowe z opadami deszczu, a nawet burze. Kierowcy tym bardziej muszą zachować ostrożność na drodze, szczególnie podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu, gdy woda miesza się z warstwą nagromadzonego na jezdni kurzu. To właśnie wtedy nawierzchnia jest najbardziej śliska. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. 

 

Po raz kolejny przypominamy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Przed wyjazdem sprawdźmy trasę i ewentualne utrudnienia na drodze. Zwróćmy szczególną uwagę na stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie. Apteczka, gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy - oby nie były potrzebne, ale niech na wyposażeniu będą.  

 

Spakowani? Wszyscy gotowi? Przed wyjazdem sprawdzamy często bagaż, zadbajmy również o jego prawidłowe ułożenie w bagażniku i w schowkach pojazdu. Przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5 litrowa butelka wody waży 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg! Jeśli przewozimy autem rowery zadbajmy o ich porządne zamocowanie i kontrolujmy to w czasie przerw na odpoczynek. Bagaż zabezpieczony. Zapinamy pasy i w drogę!  

 

Prowadząc pojazd, dostosujmy prędkość nie tylko do obowiązujących limitów, ale również do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości przed poprzedzającym pojazdem. W trakcie jazdy pamiętajmy o przerwach i nawadnianiu organizmu. 

 

Wypadki niestety się zdarzają. Jeżeli będziemy świadkiem zdarzenia na drodze, wezwijmy odpowiednie służby. Jeżeli zaś stoimy w korku, pamiętajmy o utworzeniu korytarza życia właśnie dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, sami pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu.  

 

Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy.  

Nie śmieć! Drogi to nie wysypisko. Podróżując autem, również „produkujemy” śmieci. Niestety użytkownicy dróg często pozbywają się ich, wyrzucając je przez okna swoich samochodów lub pozostawiają je na poboczu drogi. W ten sposób odpady „lądują” na jezdni oraz w pasie drogowym. Śmieci na drodze to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg. W maju prowadziliśmy akcję informacyjną Droga to nie wysypisko - przez dwa tygodnie pracownicy firm utrzymaniowych porządkowali otoczenie dróg administrowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Zebrali w tym czasie ponad 500 ton śmieci, z czego niespełna 30 proc. odpadów pochodziła z koszy na terenie MOP-ów i parkingów. 

Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych? Serwis dla kierowców oraz numer 19 111 - to główne źródła informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych. To z nich dowiemy się m.in. jakich utrudnień możemy spodziewać się na trasie. Użytkownicy dróg mogą tam również zgłosić uszkodzone elementy infrastruktury lub inne zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważą podczas jazdy. 

 

Wszystkim podróżującym w długi czerwcowy weekend życzymy szerokiej drogi i bezpiecznej podróży!  W Wielkiej Brytanii zatwierdzono jazdę samochodem bez użycia rąk
Wiadomości | 04.05.23

W Wielkiej Brytanii zatwierdzono jazdę samochodem bez użycia rąk

Ford jest pierwszym producentem samochodów, wprowadzając zaawansowany system wspomagania kierowcy bez użycia rąk poziomu 2, pierwszy system tej marki zatwierdzony w Europie.

Różnice i cechy wspólne wersji wyścigowej a samochodu dostępnego w salonie
Wiadomości | 17.02.23

Różnice i cechy wspólne wersji wyścigowej a samochodu dostępnego w salonie

Nowa Toyota GR Supra GT4 została stworzona z myślą o rywalizacji w wyścigach na torze. Co różni ją od wersji dostępnej w salonie?

Chevrolet Silverado ZR2 stworzony do jazdy w terenie
Tuning | 24.11.21

Chevrolet Silverado ZR2 stworzony do jazdy w terenie

Off-Road po mistrzowsku. Niesamowite wideo prezentuje możliwości jazdy w terenie specjalnie dostosowanych pojazdów podczas wyścigów po pustyni.