Concept Cars | 18.11.21

Volvo Concept Recharge

Okrzyknięty manifestem przyszłości Volvo Cars, całkowicie elektryczny model nie tylko prezentuje przyszły język projektowania i strategię produktową firmy.

Używając ekologicznych materiałów we wnętrzu samochodu, wyposażając go w opony z materiałów pochodzących z recyklingu i materiałów odnawialnych, poprawiając aerodynamikę i stosując inne środki, Volvo Cars może podjąć ogromne kroki w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla przez sam samochód. Łącząc te kroki z wykorzystaniem czystej energii w całym łańcuchu dostaw o obniżonej emisyjności, procesie produkcyjnym i fazie użytkowania samochodu, Volvo Cars wierzy, że może zmniejszyć wpływ na emisję CO2 w cyklu życia samochodu o 80 procent w porównaniu z Volvo XC60 z 2018 roku, nie tracąc przy tym najwyższej jakości cechy, z których znane są samochody Volvo.

 

Projekt wnętrza jest bogaty w zrównoważone materiały, zarówno naturalne, jak i pochodzące z recyklingu – pomyśl o odpowiedzialnie pozyskiwanej szwedzkiej wełnie, przyjaznych dla środowiska tekstyliach i lekkich kompozytach stworzonych z naturalnych źródeł. Odpowiedzialnie pozyskiwana szwedzka wełna jest przekształcana w całkowicie naturalną, oddychającą tkaninę, wolną od dodatków. Ten ciepły i miękki materiał został wykorzystany w oparciu fotela oraz w górnej części deski rozdzielczej. Tymczasem podłoga i dolne drzwi pokryte są bogatym dywanem ze 100% wełny.

 

Poduszki siedzeń i powierzchnie dotykowe na drzwiach są wykonane z przyjaznego dla środowiska materiału, który zawiera włókna Tencel™ z celulozy. Tkanina ta ma dużą wytrzymałość i jest miękka dla skóry. Używając włókien Tencel, które zostały wyprodukowane w bardzo oszczędnym pod względem wody i energii procesie, projektanci Volvo mogą ograniczyć zużycie tworzyw sztucznych w częściach wewnętrznych. Oparcia siedzeń i zagłówki, a także część kierownicy, wykorzystują nowy materiał stworzony przez Volvo Cars o nazwie Nordico. Jest to miękki materiał wykonany ze składników pochodzenia biologicznego i pochodzących z recyklingu, które pochodzą ze zrównoważonych lasów w Szwecji i Finlandii, zapewniając emisję CO2 o 74 procent mniejszą niż skóra. W innych częściach wnętrza, w tym w dolnych schowkach, z tyłu zagłówka i podnóżka, Concept Recharge wykorzystuje kompozyt lnu, opracowany przez Volvo Cars we współpracy z dostawcami. Wykorzystuje włókna z siemienia lnianego, które są mieszane z kompozytami, aby zapewnić mocną i lekką, a jednocześnie atrakcyjną i naturalną estetykę.

 

Na zewnątrz przedni i tylny zderzak oraz listwy progowe również składają się z kompozytu lnianego. Stosowanie w ten sposób kompozytu lnianego zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz powoduje znaczne zmniejszenie zużycia tworzyw sztucznych. Ponieważ silnik spalinowy ustępuje miejsca czysto elektrycznemu układowi napędowemu, opony odgrywają jeszcze ważniejszą rolę. Nie tylko mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, ale także w dużej mierze przyczyniają się do zasięgu akumulatora pojazdu. Oznacza to, że opony do samochodów elektrycznych zawsze muszą być na bieżąco z rozwojem technologicznym. Dlatego w Concept Recharge zastosowano specjalne opony Pirelli, które są całkowicie wolne od oleju mineralnego i są wykonane w 94 procentach z materiałów wolnych od paliw kopalnych, w tym materiałów pochodzących z recyklingu i odnawialnych, takich jak kauczuk naturalny, bio-krzemionka, sztuczny jedwab i bio-żywica. Odzwierciedla to wspólne podejście Volvo Cars i Pirelli do obiegu zamkniętego, skupiające się na zmniejszeniu zużycia zasobów i wpływu na środowisko.

 

Dzięki Concept Recharge Volvo Cars wyobraża sobie przyszłość aerodynamiki. Zawiera innowacyjne elementy aerodynamiczne, takie jak detale zewnętrzne, które wygładzają przepływ powietrza, nowa konstrukcja kół, niższy dach i bardziej wyprostowany tył. W związku z tym przyjmuje klasyczny kształt SUV-a i poprawia przepływ powietrza, aby zwiększyć zasięg, jednocześnie oferując niesamowite możliwości przestrzenne, które są naturalnie związane z samochodem elektrycznym i jego dolną podłogą.Pierwszy elektryczny SUV Lexusa model RZ
Elektryczne | 03.12.21

Pierwszy elektryczny SUV Lexusa model RZ

Wideo. Lexus zaprezentował teaser zupełnie nowego bezemisyjnego modelu RZ, który jest pierwszym samochodem elektrycznym marki.

Hennessey przedstawia wyścigowy hipersamochód Venom F5 Revolution Coupe
Super Cars | 09.01.23

Hennessey przedstawia wyścigowy hipersamochód Venom F5 Revolution Coupe

Kosztujący od 2,7 miliona dolarów, różni się wszechstronnie przeprojektowaną aerodynamiką, zawieszeniem, chłodzeniem silnika i cyfrową telemetrią.

Range Rover Sport trzeciej generacji, MANHART Sport SV 650
Tuning | 18.05.23

Range Rover Sport trzeciej generacji, MANHART Sport SV 650

Ten samochód ma najmocniejszą z dwóch dostępnych jednostek benzynowych, która jest również jedynym oferowanym V8 i jak dotąd topowym silnikiem Range Rovera Sport.