Concept Cars | 13.09.23

Volkswagen prezentuje prototyp ID.X Performance

Volkswagen zaprezentował swoją wizję w pełni elektrycznej sportowej limuzyny. Prototyp ID.X Performance imponuje napędem na wszystkie koła, dużą mocą dwóch silników oraz agresywną stylizacją nadwozia i wnętrza.

Premiera odbyła się na ID. Treffen, spotkaniu zorganizowanym przez fanów elektrycznych modeli Volkswagena w kantonie Ticino w Szwajcarii.

 

Moc i wyrazisty wygląd. Wystarczy spojrzeć na ID.X Performance, by domyślić się. Że pod agresywnie stylizowanym nadwoziem kryją się nieprzeciętne możliwości. Nadwozie ma wiele cech znanych z aut sportowych – zarówno przedni splitter, jak i tylny dyfuzor są wykonane z włókna węglowego. Inżynierowie zwiększyli rozstaw kół o 80 milimetrów i obniżyli sportowe zawieszenie o 60 milimetrów, zmieniając sprężyny na znacznie sztywniejsze. Wraz z nowym źródłem napędu ma to znaczący wpływ na osiągi i właściwości jezdne, dzięki czemu pojazd prowadzi się jeszcze lepiej.

 

Prototyp wyposażono w 20-calowe aluminiowe felgi z centralną nakrętką i wyścigowymi oponami o szerokości 265 mm. Z tyłu wykonany z karbonu spoiler zapewnia niezbędną siłę docisku. Przyciemniane klosze tylnych świateł podkreślają sportowy wygląd wyczynowej wersji elektrycznej limuzyny. We wnętrzu pojazdu pasażerowie mają do dyspozycji kubełkowe fotele z włókna węglowego, które zapewniają optymalne podparcie nawet przy bardzo dynamicznej jeździe. Czerwone akcenty podkreślają sportowy charakter wnętrza.

 

Dwa silniki o łącznej mocy 558 KM z funkcją boost. W prototypie ID.X Performance Volkswagen zdecydował się na napęd na cztery koła. Wśród jego licznych zalet są szczególnie niskie straty oraz możliwość krótkotrwałego przeciążenia po włączeniu funkcji boost. Moment obrotowy jest kontrolowany przez menedżera dynamiki, który zarządza również działaniem blokady mechanizmu różnicowego tylnej osi. Jego działaniem można sterować przy pomocy osobnego wyświetlacza o przekątnej ekranu 17 cm, umieszczonego w konsoli środkowej. Prototyp może być ładowany z mocą dochodzącą do 200 kW.

 

Społeczność fanów elektrycznych Volkswagenów. Marka z Wolfsburga zaprezentowała prototyp ID.X Performance spotkaniu ID. Treffen, które odbyło się w Locarno w dniach 5-9 września. Entuzjaści pojazdów elektrycznych spotkali się po szwajcarskiej stronie Lago Maggiore, aby porozmawiać o swojej pasji i wziąć udział we wspólnych wycieczkach. Spotkanie jest inicjowane i organizowane przez użytkowników Volkswagenów ID., będących jednocześnie członkami ID. Drivers Club. Podczas obecnej edycji imprezy ustanowiono nowy rekord frekwencji z ponad 130 pojazdami. Zespół marki Volkswagen był na nim obecny wraz z wieloma ekspertami, z którymi można było porozmawiać o rozwoju elektromobilności. Oprócz ID.X Performance, Volkswagen zaprezentował w Locarno również inne modele z rodziny ID. Volkswagen już w zeszłym roku zachwycił licznych fanów pojazdów elektrycznych w Locarno, prezentując prototypy ID. XTREME i ID. Xcite.Jeep Wrangler Magneto 3.0 Concept
Tuning | 01.04.23

Jeep Wrangler Magneto 3.0 Concept

Terenowa bestia z w pełni elektrycznym układem napędowym. Coroczne Wielkanocne Safari Jeepem po pustyni Moab w stanie Utah (USA), edycja 2023.

Nowy w pełni elektryczny Ford Explorer
Premiery | 21.03.23

Nowy w pełni elektryczny Ford Explorer

Ford zaprezentował dziś nowego, w pełni elektrycznego Explorera. To nowoczesny pojazd elektryczny, łączący niemiecką wiedzę inżynierską z efektownym amerykańskim stylem.

KARMA SC2 nazwana najlepszym z najlepszych samochodów koncepcyjnych 2020
Elektryczne | 26.06.20

KARMA SC2 nazwana najlepszym z najlepszych samochodów koncepcyjnych 2020