Wiadomości | 10.06.20

Volkswagen oraz Ford będą wspólnie tworzyć pojazdy

Volkswagen i Ford już w roku ubiegłym ogłosiły podjęcie kompleksowej kooperacji, obejmującej wspólne tworzenie pojazdów elektrycznych, lekkich samochodów dostawczych oraz podjęcie wspólnych kroków w kierunku rozwoju systemów autonomicznych.


Volkswagen oraz Ford będą wspólnie tworzyć pojazdy

Podpisana ostatnio umowa pomiędzy koncernami Ford i Volkswagen jest ważnym krokiem milowym we współpracy obu Grup. Umowa ta daje podwaliny pod stworzenie przez obie marki trzech projektów pojazdów dostawczych i obejmuje do 8 milionów pojazdów w całym cyklu życia produktów. Oprócz uzgodnionej już współpracy w zakresie skonstruowania średniej wielkości pick-upa, uruchamiane są obecnie projekty dotyczące budowy miejskiego samochodu dostawczego oraz Transportera w segmencie pojazdów o ładowności jednej tony.

 

Thomas Sedran, prezes zarządu Volkswagen Samochody Dostawcze, podkreśla: „Współpraca z Fordem jest ważnym elementem naszej strategii GRIP 2025+, a tym samym częścią procesu transformacji, przez który obecnie przechodzi VWSD. W najbliższych latach współpraca ta wzmocni naszą silną pozycję w dziedzinie lekkich pojazdów dostawczych, szczególnie na głównych rynkach europejskich. Partnerstwo z Fordem ma charakter długoterminowy, a podpisane obecnie umowy są dla mnie dowodem na to, że z powodzeniem, krok po kroku, realizujemy nasz plan.”

Ford Ranger i Volkswagen Amarok

Ford, jako partner wiodący, będzie w przyszłości produkował na potrzeby marki Volkswagen Samochody Dostawcze nową wersję Amaroka, bazującą na modelu Ford Ranger. Następca Amaroka, począwszy od roku 2022, wytwarzany będzie w fabryce Forda w Silverton w RPA. Thomas Sedran wyjaśnia: „Dla obu partnerów kluczowe jest wykorzystanie tej samej platformy. Jednocześnie obie marki będą mogły w pełni wykorzystać swe mocne strony. Oba modele będą jednak wyraźnie rozróżnialne – głównie dzięki stylistyce i systemom elektronicznym. Następca Amaroka jest dla marki Volkswagen Samochody Dostawcze niezwykle ważny, zwłaszcza na rynkach obszaru gospodarczego EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Na kooperacji z Fordem skorzystają przede wszystkim nasi klienci, ponieważ bez współpracy nie stworzylibyśmy nowego Amaroka".

Miejski samochód dostawczy i Transporter

Wraz z podpisaniem nowej umowy o współpracy, stworzono fundamenty dla dwóch kolejnych projektów motoryzacyjnych: Volkswagen Samochody Dostawcze opracuje miejski samochód dostawczy na bazie Caddy 5, który swą premierę miał w lutym tego roku. Będzie on, począwszy od roku 2021, produkowany dla Forda pod nazwą Transit Connect w polskiej fabryce Volkswagen Samochody Dostawcze w Poznaniu. Dla marki Ford będzie to pierwszy w historii samochód stworzony w kooperacji z marką Volkswagen Samochody Dostawcze. Produkcja nowego Caddy 5, który po światowej premierze w lutym 2020 roku został bardzo pozytywnie przyjęty przez międzynarodowe media, rozpocznie się w drugiej połowie tego roku w Poznaniu.

 

Jednym z ważnych segmentów wśród lekkich samochodów dostawczych są auta dostawcze o potencjalnej ładowności do jednej tony. Również w tym segmencie Volkswagen Samochody Dostawcze i Ford stworzyły podstawy dla ścisłej współpracy. Opracowanie, wdrożenie i produkcja nowego Transportera będą leżały wg. umowy po stronie koncernu Ford. Thomas Sedran mówi: "Projekt „1 tona” będzie dla Volkswagen Samochody Dostawcze mocnym akcentem w sektorze klientów biznesowych, ponieważ pozwoli nam zaoferować wysokiej klasy produkt o bardzo dobrym stosunku kosztów do korzyści. Co też niezmiernie ważne, Volkswagen Samochody Dostawcze zachowuje po swej stronie stworzenie, produkcję i marketing następców naszej obecnej gamy modeli 6.1 stworzonych do użytku prywatnego, tj. Multivan, Caravelle i California. Można powiedzieć, że łączymy dla naszych klientów to, co najlepsze z obu światów".

Rozwój jazdy autonomicznej

Na początku tego miesiąca podpisano również umowy o współpracy w zakresie rozwoju autonomicznej jazdy oraz włączono spółkę-córkę Grupy Volkswagen – AID, do ARGO AI. W ten sposób stworzono podstawy dla działającej w globalnej skali firmy, której celem jest rozwój jazdy autonomicznej. Partnerzy będą mogli w przyszłości korzystać z oprogramowania i systemu autonomicznej jazdy (SDS) zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. Marka Volkswagen Samochody Dostawcze jest odpowiedzialna w ramach Grupy Volkswagen za rozwój autonomicznej jazdy w obszarze "Mobilność jako usługa / transport jako usługa" (MaaS/TaaS) dla 4. poziomu automatyzacji jazdy. Thomas Sedran: „W 2022 r. po raz pierwszy uruchomimy flotę pojazdów autonomicznych poruszających się w warunkach rzeczywistych. Ten test będzie pierwszym wdrożeniem poziomu 4 – wykorzystamy do niego nasz w pełni elektryczny model ID.BUZZ. Będziemy ściśle współpracować w tym zakresie z ARGO. Ponadto jestem pewien, że ARGO obejmie wiodącą rolę w rozwoju systemów autonomicznych w całej branży, z czego zarówno Ford, jak i my odniesiemy ogromne korzyści.”

 

Współpraca pomiędzy koncernami Volkswagen i Ford nie jest w żadnym wypadku ich połączeniem. Wszystkie pojazdy są wprowadzane do obrotu niezależnie od siebie.



Porsche Motorsport sezon 2019 najciekawsze wydarzenia WIDEO
Wiadomości | 07.05.20

Porsche Motorsport sezon 2019 najciekawsze wydarzenia WIDEO

Porsche Motorsport i kierowca Patrick Long (USA) jako narrator w nowym materiale wideo gdzie przedstawiają najważniejsze wydarzenia z sezonu 2019. Video News. A new video presents the Porsche Motorsport highlights from the 2019 season - with works driver Patrick Long (USA) as narrator. Please watch this story.

Światowa premiera Nowego Multivana
Premiery | 10.06.21

Światowa premiera Nowego Multivana

Volkswagen Samochody Dostawcze prezentuje światową premierę nowej generacji bestsellera zbudowanego według całkowicie nowej koncepcji.

Opel przedstawia dalsze szczegóły dotyczące kolejnej generacji Mokki. Wideo
Wiadomości | 22.06.20

Opel przedstawia dalsze szczegóły dotyczące kolejnej generacji Mokki. Wideo

Elektryczny, progresywny, po prostu ekscytujący tak szef Opla, Michael Lohscheller, opisuje kolejną generację Mokki.