Super Cars | 14.05.20

Unikalny prototyp Maserati MC20 dedykowany Sir Stirlingowi Mossowi

Trwają testy nowego super samochodu sportowego Maserati, będzie hołdem dla Sir Stirlinga Mossa, brytyjskiego asa wyścigowego, który zmarł 12 kwietnia w wieku 90 lat.

Projekt zastosowany w tym prototypie pochodzi z Maserati Eldorado, kultowego jednomiejscowego pojazdu zadebiutowanego w Monza w 1958 r. Przez samego Stirlinga Mossa na „Trofeo dei due Mondi”.

Bardzo dobrze, że marka wybrała datę 13 maja na przypomnienie wielkiego brytyjskiego kierowcy, ponieważ nie ma wątpliwości, że jego zwycięstwo w Grand Prix F1 w Monako 13 maja 1956 r. Za kierownicą Maserati 250F stoi wśród wielu trofeów w kolekcji mistrza. To była niesamowita wygrana, ponieważ Moss prowadził wyścig od pierwszego do ostatniego ze 100 okrążeń wokół krętego, wymagającego toru Monako. Dzień triumfu Maserati zakończył się także zajęciem trzeciego miejsca - również w 250F - francuskiego kierowcy Jeana Behry.

Moss, który zanotował 16 zwycięstw w 66 startach w wyścigach Formuły 1 Grand Prix, jest jednym z najbardziej utytułowanych kierowców, którzy nigdy nie zdobyli tytułu mistrza świata. Sir Stirling pojawił się w wąsach korony więcej niż jeden raz, czterokrotnie kończąc na drugim miejscu, a trzeci na trzech mistrzostwach. Z tego powodu był znany jako „król bez korony”. W sezonie 1956 i niektórych wyścigach w 1957 roku Moss jeździł Maserati 250F („jego ulubiony”, jak często wspominał), pokonany tylko przez Juana Manuela Fangio. Co więcej, argentyński rywal Mossa wziął swój tytuł w 1957 roku za kierownicą kolejnego 250F, potwierdzając niezawodność i wyższość samochodu zbudowanego w Modenie.

Dzięki prototypowi MC20 z „sygnaturą” Stirlinga Mossa, Maserati chce upamiętnić jedno z największych nazwisk w annałach światowych sportów motorowych, które napisało jedne z najlepszych stron w swojej historii wyścigów. Lista samochodów Maserati obsługiwanych przez brytyjskiego kierowcę obejmuje także klatki dla ptaków Tipo 60, Tipo 61 i 300 S.

Wybór prototypu MC20 dedykowanego Sir Stirlingowi nie jest zbiegiem okoliczności: dzięki temu modelowi chce podkreślić swoje sportowe powołanie, a przede wszystkim powrócić do wiodącej roli na torach wyścigowych, po wygraniu ostatnich mistrzostw świata w 2010 roku z innym niezwykłym samochodem, MC12.

Pojawienie się MC20 jest ważnym wydarzeniem dla firmy z siedzibą w Modenie, nie tylko z powodu powrotu do wyścigów, ale także dlatego, że będzie to pierwszy samochód, który przyjmie nowy silnik w 100% zaprojektowany, opracowany i wyprodukowany przez samą Maserati.

Mamy nadzieję, że Sir Striling Moss spodobałby się nowemu MC20: samochódowi, który w pełni ucieleśnia najprawdziwsze wartości Maserati pod względem osiągów, przyjemności z jazdy i innowacyjnych treści wyrażonych w sposób superlatywny we wszystkich modelach marki.Podczas Salonu Samochodowego IAA w Monachium zadebiutuje Volkswagen ID.5 GTX
Elektryczne | 09.08.21

Podczas Salonu Samochodowego IAA w Monachium zadebiutuje Volkswagen ID.5 GTX

To pierwszy w pełni elektryczny SUV coupé Volkswagena. Dzięki płynnym liniom jest elegancki i sportowy.

Przyszłość marki Audi pokazana w Katarze
Premiery | 07.10.23

Przyszłość marki Audi pokazana w Katarze

Nowy Audi Q8 ma Światową Premierę na Geneva International Motorshow w Katarze, Marka Przedstawia także Wgląd w swoją Przyszłość w F1.

Nowa Toyota Aygo X całkowicie nowy kompaktowy miejski crossover
Premiery | 05.11.21

Nowa Toyota Aygo X całkowicie nowy kompaktowy miejski crossover

Całkowicie nowa Toyota Aygo X to wyjątkowy crossover w segmencie A, zaprojektowany i wyprodukowany w Europie, aby sprostać wymaganiom miejskiego i podmiejskiego życia w Europie.