Super Cars | 14.05.20

Unikalny prototyp Maserati MC20 dedykowany Sir Stirlingowi Mossowi

Trwają testy nowego super samochodu sportowego Maserati, będzie hołdem dla Sir Stirlinga Mossa, brytyjskiego asa wyścigowego, który zmarł 12 kwietnia w wieku 90 lat.

Projekt zastosowany w tym prototypie pochodzi z Maserati Eldorado, kultowego jednomiejscowego pojazdu zadebiutowanego w Monza w 1958 r. Przez samego Stirlinga Mossa na „Trofeo dei due Mondi”.

Bardzo dobrze, że marka wybrała datę 13 maja na przypomnienie wielkiego brytyjskiego kierowcy, ponieważ nie ma wątpliwości, że jego zwycięstwo w Grand Prix F1 w Monako 13 maja 1956 r. Za kierownicą Maserati 250F stoi wśród wielu trofeów w kolekcji mistrza. To była niesamowita wygrana, ponieważ Moss prowadził wyścig od pierwszego do ostatniego ze 100 okrążeń wokół krętego, wymagającego toru Monako. Dzień triumfu Maserati zakończył się także zajęciem trzeciego miejsca - również w 250F - francuskiego kierowcy Jeana Behry.

Moss, który zanotował 16 zwycięstw w 66 startach w wyścigach Formuły 1 Grand Prix, jest jednym z najbardziej utytułowanych kierowców, którzy nigdy nie zdobyli tytułu mistrza świata. Sir Stirling pojawił się w wąsach korony więcej niż jeden raz, czterokrotnie kończąc na drugim miejscu, a trzeci na trzech mistrzostwach. Z tego powodu był znany jako „król bez korony”. W sezonie 1956 i niektórych wyścigach w 1957 roku Moss jeździł Maserati 250F („jego ulubiony”, jak często wspominał), pokonany tylko przez Juana Manuela Fangio. Co więcej, argentyński rywal Mossa wziął swój tytuł w 1957 roku za kierownicą kolejnego 250F, potwierdzając niezawodność i wyższość samochodu zbudowanego w Modenie.

Dzięki prototypowi MC20 z „sygnaturą” Stirlinga Mossa, Maserati chce upamiętnić jedno z największych nazwisk w annałach światowych sportów motorowych, które napisało jedne z najlepszych stron w swojej historii wyścigów. Lista samochodów Maserati obsługiwanych przez brytyjskiego kierowcę obejmuje także klatki dla ptaków Tipo 60, Tipo 61 i 300 S.

Wybór prototypu MC20 dedykowanego Sir Stirlingowi nie jest zbiegiem okoliczności: dzięki temu modelowi chce podkreślić swoje sportowe powołanie, a przede wszystkim powrócić do wiodącej roli na torach wyścigowych, po wygraniu ostatnich mistrzostw świata w 2010 roku z innym niezwykłym samochodem, MC12.

Pojawienie się MC20 jest ważnym wydarzeniem dla firmy z siedzibą w Modenie, nie tylko z powodu powrotu do wyścigów, ale także dlatego, że będzie to pierwszy samochód, który przyjmie nowy silnik w 100% zaprojektowany, opracowany i wyprodukowany przez samą Maserati.

Mamy nadzieję, że Sir Striling Moss spodobałby się nowemu MC20: samochódowi, który w pełni ucieleśnia najprawdziwsze wartości Maserati pod względem osiągów, przyjemności z jazdy i innowacyjnych treści wyrażonych w sposób superlatywny we wszystkich modelach marki.10 niesamowityh faktów na temat nowego Lexusa LC Coupe
Wiadomości | 01.07.20

10 niesamowityh faktów na temat nowego Lexusa LC Coupe

LC Coupe to jeden z najbardziej uderzających i innowacyjnych samochodów, które zbudował Lexus, a jego elegancki i mocny styl został powszechnie uznany za arcydzieło nowoczesnego designu pojazdu. Oczywiście ten wielokrotnie nagradzany model ma znacznie więcej niż imponujący wygląd, o czym świadczy nasza kolekcja tylko kilku niesamowitych faktów na temat LC.

Znamy datę premiery nowej generacji Hyundaia KONA
Wiadomości | 02.03.23

Znamy datę premiery nowej generacji Hyundaia KONA

Tworząc nową generację swojego najbardziej kultowego subkompaktowego miejskiego SUV-a, Hyundai zaczął od wariantu EV.

Mercedes EQB świętuje światową premierę w Szanghaju
Elektryczne | 17.04.21

Mercedes EQB świętuje światową premierę w Szanghaju

Światowy debiut EQB podczas Nocy EQ w Szanghaju nastąpi w przeddzień pierwszego dnia prasowego targów motoryzacyjnych Auto Shanghai 2021.