Wiadomości | 10.05.23

Koniec produkcji najbardziej udanego 12-cylindrowego silnika ery nowożytnej

Wyprodukowanych zostanie tylko 120 sztuk każdego z czterech modeli Speed Edition 12, dostępnych w modelach Bentayga, Flying Spur, Continental GT i Continental GTC.


Koniec produkcji najbardziej udanego 12-cylindrowego silnika ery nowożytnej

Aby uczcić niezwykły silnik W12, który od 2003 r. napędza jego flagowe modele i samą markę, firma Bentley stworzyła limitowaną edycję Speed Edition 12. Napędzana najpopularniejszym 12-cylindrowym silnikiem ery nowożytnej , modele Speed Edition 12 są stosownym pożegnaniem z niezwykłym osiągnięciem inżynieryjnym.

 

W oparciu o specyfikację Speed Bentayga, Flying Spur, Continental GT i Continental GT Convertible, pakiet Edition 12 zawiera wiele unikalnych ulepszeń konstrukcyjnych. Należą do nich znaczek Edition 12, numerowana plakietka silnika, haft Edition 12, stopniowane kolorystycznie kontrastowe szwy siedzeń oraz deska rozdzielcza w okleinie Grand Black z sekwencją zapłonu silnika wytrawioną obok inkrustowanego znaczka Edition 12. Zostanie wyprodukowanych tylko 120 egzemplarzy każdego z czterech modeli, dzięki czemu Speed Edition 12 stanie się rzadkim i poszukiwanym hołdem dla silnika, który napędza samochody firmy – i jej fortunę – od dwóch dekad.

 

W 2003 roku silnik Bentley W12 zwiastował nową erę dla firmy jako układ napędowy pierwszego całkowicie nowego modelu będącego własnością Grupy Volkswagen, Continental GT. Unikalny kształt litery W 6,0-litrowego podwójnie turbodoładowanego W12 sprawił, że był on o 24 procent krótszy niż odpowiednik V12 bez kompromisów w zakresie mocy, wydajności i wyrafinowania. Od tego czasu ciągła ewolucja zaowocowała 37-procentowym wzrostem mocy i 54-procentowym wzrostem momentu obrotowego, a także 25-procentową redukcją emisji. W modelach Speed Edition 12, W12 rozwija teraz moc do 659 KM (650 KM) przy 5000-6000 obr./min, podczas gdy słynna „fala” momentu obrotowego Bentleya osiąga wartość szczytową 900 Nm już przy 1500 obr./min i utrzymuje się nieprzerwanie do 5000 obr./min. .

 

Zewnętrzne cechy modeli Speed Edition 12 są subtelne, ale starannie dobrane, dzięki czemu są natychmiast rozpoznawalne dla osób znających się na rzeczy. Wśród charakterystycznych detali są srebrne zaciski hamulcowe, które nie są dostępne w żadnym innym modelu Bentleya. Modele Continental GT i Convertible mają plakietkę Speed Edition 12 na przednim błotniku, podczas gdy modele Bentayga i Flying Spur mają plakietki Edition 12 na tylnej ćwiartce wraz z istniejącą plakietką Speed. Po otwarciu maski widać tabliczkę z numerowaną edycją 12, zajmującą honorowe miejsce na pokrywie silnika.

Inne elementy zewnętrzne obejmują jasne wyposażenie zewnętrzne zgodne ze specyfikacją Blackline, 22-calowe, lakierowane na czarno felgi aluminiowe Speed oraz samopoziomujące plakietki na kołach. Opcjonalnie dostępny jest nowy kolor lakieru, Opalite: jasnoszary zielony z subtelnym miedzianym efektem, który mieni się w pełnym słońcu.

 

Lampki powitalne Edition 12 i podświetlane nakładki progowe witają kierowcę i pasażerów we wnętrzu o ręcznie wykonanej indywidualności. Wszystkie modele Edition 12 są dostępne z podziałem kolorów Speed firmy Bentley; kolor główny, czarny Beluga, może być wybrany jako jedyny kolor tapicerki lub uzupełniony o niebieski Brunel, czerwony Cricketball, lniany lub pomarańczowy. Okleina w każdym przypadku to wysoki połysk Grand Black.

Unikalne cechy tej limitowanej edycji obejmują siedzenia z lamówką Mulliner Silver i wyhaftowaną nazwę Edition 12. Górne obszary siedzeń są pikowane i mają kontrastowe szwy w trójkolorowych odcieniach od antracytu przez morświna do Stratosa. Pikowane panele drzwi mają kontrastowe szwy.

Wyjątkowe są również otwory wentylacyjne organów, na których znajduje się cyfra „12” wycięta z litego materiału na powierzchni kontrolnej. Kolejnym zachwycającym detalem jest deska rozdzielcza pokryta fornirem w kolorze Grand Black, skierowana w stronę pasażera na przednim siedzeniu, z wyrytą sekwencją zapłonu silnika W12 obok inkrustowanego znaczka Speed Edition 12.

 

Na koniec klienci otrzymają precyzyjny model Bentleya W12 w skali 15% jako pamiątkowy artefakt do wystawienia na biurku, szafce lub półce. Modele silników W12 w zmniejszonej skali są odlewane z aluminium pobranego z pełnowymiarowego bloku silnika W12 i będą służyć jako trwała pamiątka po jednym z najważniejszych i najpotężniejszych silników firmy Bentley.Audi NSU Prinz (1971) z mocą e- tron
Tuning | 13.07.23

Audi NSU Prinz (1971) z mocą e- tron

Aby uczcić 150. rocznicę w zakładach Audi w Neckarsulm, dwunastu praktykantów zelektryfikowało klasyczny samochód wyprodukowany w 1971 roku wykorzystując komponenty z Audi e-tron i Audi Q7 TFSI e quattro.

Taycan Turbo Cross Turismo pomiędzy lodem a pustynią
Elektryczne | 10.06.21

Taycan Turbo Cross Turismo pomiędzy lodem a pustynią

Wow. Ekstremalnie wyjątkowe wideo, które pokazuje sportowy charakter Porsche podczas jazdy na nieutwardzonych drogach na pustyni i na lodzie.

Skoda pokazała pierwsze zdjęcia modelu Enyaq Coupe iV
Wiadomości | 11.01.22

Skoda pokazała pierwsze zdjęcia modelu Enyaq Coupe iV

Wariant Coupe wyróżnia się przyciągającym wzrok designem, a dzięki wyjątkowej aerodynamice zaoferuje jeszcze większy zasięg w trasie. Kiedy premiera?