Wiadomości | 29.07.20

SKODA wyznacza nowe standardy w projektowaniu wnętrz dzięki indywidualnym wyborom stylistycznym ENYAQ iV

Dzięki ENYAQ iV, który swoją światową premierę obchodzi w Pradze na początku września, ŠKODA otwiera nowe możliwości w aranżacji wnętrz dzięki indywidualnym wyborom stylistycznym. Wideo.

Wnętrze pierwszego całkowicie elektrycznego SUV-a czeskiego producenta odzwierciedla współczesne otoczenie. Design Selections zastępuje poprzednie linie wyposażenia i zawiera naturalne, ekologiczne i pochodzące z recyklingu materiały. Norbert Weber, dyrektor ds. Projektowania wnętrz w ŠKODA, wyjaśnia w wywiadzie wideo nowe wnętrze ENYAQ iV i jego najważniejsze cechy.

 

ENYAQ iV jest pierwszą ŠKODĄ opartą na modułowym zestawie narzędzi do elektryfikacji (MEB). Jakie zmiany wprowadziła ŠKODA we wnętrzu tego zupełnie nowego pojazdu w porównaniu z modelem z silnikiem spalinowym?

 Norbert Weber: ENYAQ iV korzysta z dużego rozstawu osi platformy MEB, który - w stosunku do wymiarów nadwozia - oferuje wyjątkowo przestronne wnętrze. Przyczynia się do tego również płaska podłoga, której brakuje centralnego tunelu, jaki spotykamy w pojazdach z silnikami spalinowymi. Wykorzystaliśmy tę koncepcyjną cechę, aby wizualnie uczynić wnętrze jeszcze bardziej przewiewnym i stworzyć wrażenie jeszcze większej przestrzeni. Widać to na przykład na nowym desce rozdzielczej, która jest rozmieszczona na kilku poziomach.

 

Mówisz o nowej koncepcji wystroju wnętrza ENYAQ iV. Czy mógłbyś opisać to bardziej szczegółowo?

 

Weber: Nowa koncepcja projektowa ENYAQ iV łączy w sobie przestronność i „poczucie wypoczynku”. Zamiast zwykłych linii wyposażenia i licznych dodatkowych opcji, po raz pierwszy oferujemy nasze nowe opcje stylistyczne w ENYAQ iV. Przypominają one nowoczesne środowiska mieszkalne, charakteryzując się doskonale dopasowanymi kolorami i materiałami. Dodatkowo oferujemy przejrzyste pakiety opcji w różnych motywach, z kilkoma osobnymi opcjami dostępnymi dla wszystkich modeli. Oznacza to, że możemy zapewnić klientom wybór, który jest jasny i prosty, a jednocześnie wyraźnie wyjątkowy.

 

Jakie są najważniejsze zmiany w architekturze wnętrza ENYAQ iV?

 

Weber: Tutaj brak centralnego tunelu daje wiele możliwości. Z przodu wykorzystaliśmy tę przestrzeń na dodatkowy schowek pod konsolą środkową, który jest rozmieszczony na kilku poziomach. Dzięki dużemu rozstawowi osi pasażerowie z tyłu mogą korzystać z dodatkowej przestrzeni przed środkowym siedzeniem oraz wyjątkowo dużej przestrzeni na nogi na siedzeniach po obu stronach. Oprócz tej niezwykłej ilości miejsca dla pasażerów ENYAQ iV oferuje również pojemność bagażnika 585 litrów.

 

Jak opisałbyś wystrój wnętrza ENYAQ iV?

 

Weber: przejrzysty, przewiewny, innowacyjny i zrównoważony. Wyraźne dzięki łatwości konfigurowania opcji wyboru projektu i pakietów tematycznych, przewiewne dzięki swojej przestronności i doskonałemu wyczuciu przestrzeni. Innowacyjny dzięki takim funkcjom, jak 13-calowy centralny ekran i nowy wyświetlacz head-up, w tym rzeczywistości rozszerzonej, i zrównoważony dzięki zastosowaniu materiałów naturalnych i pochodzących z recyklingu.

 

Jakie nowe kolory i jakie nowe, ekologiczne materiały są używane w samochodzie po raz pierwszy?

 

Weber: Na przykład w jednym wyborze projektu pokrowce na siedzenia są wykonane w 40% z nowej wełny i są opatrzone pieczęcią Woolmark Company. Pozostałe 60 procent mieszanki to poliester pochodzący z recyklingu butelek PET. Pokrowce te mają wyjątkowy charakter i zapewniają przyjemny klimat siedzenia. Innym przykładem jest skóra, która jest produkowana w szczególnie zrównoważony sposób, przy użyciu ekstraktu z liści drzewa oliwnego zamiast chemikaliów do garbowania.

 

Co uważasz za najważniejsze elementy wystroju wnętrza ENYAQ iV?

 

Weber: Szczególnie podoba mi się ozdobne wykończenie, które obejmuje całą szerokość ENYAQ iV od deski rozdzielczej do paneli drzwiowych, dodatkowo wzmacniając poczucie przestrzeni. Pod centralnym wyświetlaczem nawiązuje do kształtu kratki ŠKODA i służy również jako oparcie dla dłoni obsługującej ekran dotykowy. Jest otoczony wyjątkowo miękkim materiałem, który rozciąga się w całym wnętrzu i stwarza wrażenie siedzenia na sofie w domu.Nowa limitowana edycja Ferrari Daytona SP3
Super Cars | 22.11.21

Nowa limitowana edycja Ferrari Daytona SP3

Cała esencja Ferrari została zebrana podczas Ferrari Show na torze Mugello, na ekskluzywnym wydarzeniu gdzie odbyła się premiera modelu Daytona SP3.

Toyota Mirai bije rekord świata w dystansie pokonanym na jednym tankowaniu wodoru
Wiadomości | 31.05.21

Toyota Mirai bije rekord świata w dystansie pokonanym na jednym tankowaniu wodoru

Nowa Toyota Mirai poprawiła rekord z niecałych 890 km (należący do Hyundaia NEXO) do ponad 1000 km.

CUPRA Formentor premiera coraz bliżej
Wiadomości | 25.06.20

CUPRA Formentor premiera coraz bliżej

Pierwszy w pełni autorski model marki CUPRA wyjedzie na ulice jesienią tego roku. Hiszpański producent planuje umożliwić zamówienie sportowego CUV-a jeszcze w sierpniu. Nowy samochód, nagrodzony podczas Automotive Brand Contest 2019, będzie montowany w zakładach Martorell pod Barceloną.