Wiadomości | 28.09.22

Skąd Polacy najchętniej sprowadzają samochody?

Sprowadzanie aut z zagranicy cieszy się w Polsce dużą popularnością, w II kwartale 2022 r. stanowiły one ponad połowę wszystkich dostępnych ofert na rynku samochodów używanych.


Skąd Polacy najchętniej sprowadzają samochody?

Jakie państwa znajdują się w czołówce zainteresowań Polaków? Dane serwisu autobaza.pl jednoznacznie wskazują, że największym zaufaniem wśród polskich kierowców cieszą się pojazdy niemieckie, które od lat pozostają w tej kwestii niepodważalnym liderem. Za atrakcyjne uznawane są w Polsce także auta importowane z Francji, Belgii i Stanów Zjednoczonych. Przed zakupem sprowadzonego samochodu warto zapoznać się jednak z jego historią.

 

Niemcy niewątpliwym liderem

W II kwartale br. samochody pochodzące z Niemiec stanowiły aż 38% wszystkich ofert na rynku wtórnym, ponownie osiągając w ten sposób znaczną przewagę nad innymi krajami. Dane serwisu autobaza.pl wskazują jednak niewielki (-3%) spadek w tej grupie względem analogicznego okresu w ubiegłym roku. Biorąc jednak pod uwagę przedpandemiczny 2019 r., obecnie ofert aut zza zachodniej granicy jest zauważalnie mniej (-12%).

 

Na drugim miejscu ponownie znalazły się natomiast auta importowane z Francji – stanowiły one 8% wszystkich ofert dostępnych na rynku wtórnym. Warto zaznaczyć, że w II kwartale 2022 roku Polacy sprowadzili ich aż o 34% więcej niż w roku 2021.

Podobnym wzrostem zainteresowania cieszyły się w II kwartale br. także samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych – odnotowano 38% zwiększenie się wolumenu ofert w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r., co dało im w sumie udział około 4% w całym rynku. Także auta pochodzące z Belgii stanowiły w tym roku 4% importowanych pojazdów – w tym przypadku wzrost wyniósł jednak jedynie 2%.

 

Przeszłość auta na wyciągnięcie ręki

Pomimo iż tak upodobane przez Polaków niemieckie samochody słyną z solidności, a ich właściciele z dbania o ich stan, nigdy nie można być pewnym, że oglądany na aukcji samochód nie przeszedł w przeszłości poważnej szkody. Jest to trudne do zweryfikowania na własną rękę, szczególnie wtedy, kiedy auto zostało importowane do Polski. Sytuację zmieniają dostępne na rynku raporty historii pojazdu.

 

Raporty autobazy.pl umożliwiają „prześwietlenie” historii tak popularnych w Polsce samochodów importowanych. Zebrane międzynarodowe dane pozwalają m.in. na weryfikację dat przeprowadzanych przeglądów, przebiegu pojazdów czy odnotowanych wypadków. Dla marek BMW i FORD dostępna jest także szczegółowa lista wszystkich wizyt serwisowych w ASO. Warto pamiętać, że znajomość przeszłości własnego samochodu jest bardzo ważna w jego dalszej eksploatacji.Największy model Audi z rodziny Q w doskonałej formie, zmodernizowane Audi Q8
Wiadomości | 08.11.23

Największy model Audi z rodziny Q w doskonałej formie, zmodernizowane Audi Q8

Zmieniony wygląd zewnętrzny nowego Q8 z nowymi przednimi i tylnymi zderzakami podkreśla mocny charakter SUV-a coupé.

Silnik Bugatti W16, jedyny 16-cylindrowy silnik na świecie stosowany w samochodzie
Wiadomości | 02.08.22

Silnik Bugatti W16, jedyny 16-cylindrowy silnik na świecie stosowany w samochodzie

8,0-litrowy silnik W16 napędza supersportowe samochody Bugatti od prawie 20 lat. Prawdziwe arcydzieło inżynierii, które stało się ikoną samą w sobie.

Hyundai opublikował pierwsze zdjęcia Elantry N
Wiadomości | 22.06.21

Hyundai opublikował pierwsze zdjęcia Elantry N

Elantra N to szósty model serii N, sedan o wysokich osiągach, który dzięki ekscytującym ulepszeniom marki N ujawnia bardziej sportową stronę.