Wiadomości | 29.04.20

SEAT przedstawia nowy sposób interakcji z premierowym SEAT-em Leonem

Dzięki technologii VR można wybrać się na wirtualną przejażdżkę po Barcelonie. Wideo 360 stopni pozwala przenieść się do wnętrza samochodu i sprawdzić najważniejsze nowości, deskę rozdzielczą z zaawansowanym cyfrowym kokpitem, system multimedialny i bardziej ergonomiczną przestrzeń dla podróżujących.

Branża motoryzacyjna coraz chętniej wykorzystuje technologię VR – nie tylko przy prezentowaniu klientom nowych modeli, ale także podczas procesu projektowania. Inżynierowie mogą dzięki niej testować rozwiązania bez konieczności budowy fizycznych prototypów. Dotyczy to zarazem bryły samochodu, jak i układ oraz ergonomii wnętrza. SEAT postanowił udostępnić trójwymiarowe nagranie wnętrza premierowego Leona w sytuacji, gdy rekomendowane jest pozostanie w domu. Film w 360 stopniach pozwala fanom motoryzacji doświadczyć przejażdżki najnowszym modelem marki po ulicach Barcelony – można dokładnie przyjrzeć się kabinie i sprawdzić, jakie wrażenie samochód robi w ruchu.

Elegancja i funkcjonalność

Wnętrze nowego SEAT-a Leona przeszło gruntowną metamorfozę. Projektanci wiele uwagi poświęcili gładkiej, smukłej desce rozdzielczej, która sprawia wrażenie zawieszonej w przestrzeni. Wrażenia optycznych dostarcza także ambientowe oświetlenie wykorzystujące technologię LED.

– Chcieliśmy, aby kabina była jak najbardziej przyjazna i zachęcała do jazdy. Wprowadziliśmy nowe elementy dekoracyjne, takie jak listwy czy światła LED, które tworzą łuk okalaja?cy cała? deske? rozdzielcza? i drzwi. Zależało nam na uzyskaniu odpowiedniej, przytulnej atmosfery – zdradza projektant wnętrz SEAT-a, David Jofré. Oświetlenie pełni także szereg dodatkowych funkcji, takich jak sygnalizowanie nadjeżdżających z tyłu pojazdów.

Cyfrowa rewolucja

W interaktywnym wideo można przyjrzeć się znadującemu się na desce rozdzielczej 10-calowemu wyświetlaczowi, zapewniającemu dostęp do zaawansowanego systemu multimedialnego. Został on wyposażony w funkcję rozpoznawania gestów i poleceń głosowych, która znacznie ułatwia interakcję użytkownika z samochodem. 

– Podnieśliśmy pozycję ekranu, dzięki czemu udało się uzyskać dostęp do wszystkich opcji na wyciągnięcie ręki. Kierowca bez odwracania uwagi od sytuacji na drodze może zarządzać multimediami, asystentami jazdy czy klimatyzacją – wymienia Jaume Sala, szef działu projektowania wnętrz. Samą deskę rozdzielczą wyraźnie obniżono, co znacząco poprawia widoczność. Zwiększono także przestrzeń schowków. Po raz pierwszy cały interfejs został zaprojektowany w nowym cyfrowym laboratorium SEAT-a.

– Dział projektowy i digital od samego początku ściśle ze sobą współpracują. Postawiliśmy sobie wspólny cel, aby zapewnić użytkownikom modelu możliwość korzystania w aucie z technologii. Ograniczyliśmy fizyczne przyciski do minimum. Teraz wystarczy jedno gest, aby uzyskać dostęp do konkretnej funkcji – mówi David Jofré.

Design dostosowany do pasażera

Wszystkie elementy wnętrza nowego Leona zaprojektowano przy precyzyjnym zachowaniu zasad ergonomii. Każdy detal ma zwiększać komfort podróżujących. 

– Wysokie fotele o maksymalnej szerokości w górnej części oparcia gwarantują większą ochronę oraz podkreślają sportowy charakter samochodu – komentuje David Jofré.

Pasażerowie podróżujący z tyłu mają teraz do dyspozycji więcej miejsca dzięki zwiększeniu rozstawu osi nowego Leona o 50 mm. 

– Choć mogłoby się wydawać, że 50 mm nie zrobi wielkiej różnicy, w rzeczywistości ta dodatkowa przestrzeń sprawia, że podróżujący nie dotykają kolanami przednich siedzisk. Zapewnienie większej wygody wszystkim pasażerom stanowiło jedno z najważniejszych wyzwań, jakie sobie wyznaczyliśmy – podkreśla Jaume Sala.Klasyka gatunku Chevrolet podał datę premiery nowej Corvette Z06
Wiadomości | 20.10.21

Klasyka gatunku Chevrolet podał datę premiery nowej Corvette Z06

Światowa prezentacja zupełnie nowego Chevroleta Corvette Z06 oraz filmu na temat powstania tego legendarnego modelu marki.

Przebojowy film od KIA Motors
Wiadomości | 21.07.20

Przebojowy film od KIA Motors

Krytycy z Kia nazywają ten film fabularny kolejką górską napędzaną adrenaliną, która jest innowacyjna, pełna wyobraźni i prowokująca do myślenia. Zobacz koniecznie wideo.

Lamborghini kończy produkcję samochodów z silnikiem V10
Super Cars | 11.04.24

Lamborghini kończy produkcję samochodów z silnikiem V10

Lamborghini świętuje swój kultowy supersportowy samochód V10, wypuszczając limitowaną edycję dziesięciu egzemplarzy wyposażonych w ekskluzywny pakiet poprawiający osiągi.