Super Cars | 28.10.21

Rolls-Royce Black Badge Ghost

Najbardziej zaawansowany samochód marki został przeprojektowany tak, aby scharakteryzować alter ego Rolls-Royce'a: asertywny, dynamiczny i pełen mocy.

Stworzony w odpowiedzi na potrzeby grupy klientów, którzy zamówili Rolls-Royce'a, który byłby zwinny, dyskretny, dobrze skomunikowany i wolny od wszelkich zbędnych projektów, nowy Ghost to nie tylko najbardziej zaawansowany technologicznie Rolls-Royce, ale także najbardziej czysty pod względem estetycznym. W ciągu dwunastu miesięcy, odkąd ten samochód stał się dostępny, stał się jednym z najszybciej sprzedających się produktów w historii marki, generując ponad 3500 zleceń na całym świecie.

Ten samochód zapoczątkował również nową rozmowę na temat designu w swoim nieustannym dążeniu do minimalizmu i czystości. Nazwany „Post Opulence” przez projektantów Rolls-Royce, ten estetyczny ruch charakteryzuje się redukcją i treścią. W tym celu wybierane i celebrowane są wyjątkowe materiały, podczas gdy jawny projekt jest ograniczony, inteligentny i dyskretny.

Jednak w tej grupie klientów – celebrujących minimalizm i materialną substancję – buntowniczy podzbiór dążył do stworzenia destrukcyjnej ekspresji Ghosta, trwale osłaniając go odcieniem tak czystym, że sama jego klasyfikacja jako koloru pozostaje przedmiotem debaty: czerni. Black Badge Ghost odzwierciedla pragnienia tych klientów. To ciemna strona Post Opulence: minimalizm w ekstremach.

 

Klienci mogą wybrać dowolny z 44 000 gotowych kolorów marki lub stworzyć swój własny, całkowicie unikalny odcień na zamówienie. Jednak przeważająca większość kobiet i mężczyzn, którzy życzyli sobie tego ciemniejszego wyrazu Ghost, wybrała charakterystyczną czerń. Aby stworzyć najciemniejszą czerń przemysłu samochodowego, 45 kg farby jest rozpylane i nakładane na naładowany elektrostatycznie korpus w kolorze białym przed suszeniem w piekarniku. Następnie samochód otrzymuje dwie warstwy lakieru bezbarwnego, a następnie jest ręcznie polerowany przez zespół czterech rzemieślników, aby wyprodukować charakterystyczne dla marki wykończenie fortepianowe o wysokim połysku. Operacja ta, trwająca od trzech do pięciu godzin, jest całkowicie nieznana w masowej produkcji, tworząc intensywność po prostu nieosiągalną w innych miejscach w przemyśle motoryzacyjnym.


Zaawansowane, luksusowe materiały zostały skrupulatnie stworzone i wykonane, aby nadać wnętrzu wyjątkową atmosferę. Przywołując dramatyczną mechaniczną intencję Black Badge Ghost, materiały są zgodne z filozofią projektowania Ghost Post Opulent – ??określoną przez autentyczność i materialną treść, a nie jawną deklarację. W tym duchu rzemieślnicy marki stworzyli złożony, ale subtelny splot, który zawiera głęboki wzór diamentu wykonany z włókien węglowych i metalicznych.


Black Badge to nie tylko estetyka – to doświadczenie. Klienci, którzy zamówili ten samochód, zażądali, aby obróbka Black Badge Ghost na zamówienie została rozszerzona z pracowni projektowej do działu inżynieryjnego marki. W ten sposób Bespoke Collective, złożony z projektantów, inżynierów i rzemieślników, współpracował, aby stworzyć wyrazistą osobowość kierowcy, która pasowała do wizualnych intencji Black Badge Ghost, bez uszczerbku dla łatwości jazdy i wyczerpującego strojenia akustycznego marki.


Pojemność 6,75-litrowego silnika V12 Rolls-Royce z podwójnym turbodoładowaniem uznano za wystarczającą. Jednak elastyczność tej jednostki została wykorzystana do wygenerowania dodatkowych 29 KM, co daje łączną moc 600 KM. Poczucie pojedynczego nieskończonego biegu zostało również uwydatnione przez dodanie kolejnych 50 NM momentu obrotowego, co daje łącznie 900 NM. Układ napędowy został również poddany obróbce przekładni i przepustnicy na zamówienie, aby jeszcze bardziej zwiększyć zwiększone rezerwy mocy silnika. Ośmiobiegowa skrzynia biegów ZF oraz przednie i tylne osie kierowane współpracują ze sobą, aby dostosować poziomy sprzężenia zwrotnego do kierowcy, w zależności od ruchów przepustnicy i układu kierowniczego.

 

Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów z portfolio Black Badge marki, przycisk „Niski” umieszczony na dźwigni wyboru biegów odblokowuje pełny zestaw technologii Black Badge Ghost. Świadczy o tym wzmocnienie silnika samochodu przez całkowicie nowy układ wydechowy, subtelnie zapowiadający jego moc. Cały moment obrotowy 900 NM jest dostępny już od 1700 obr./min, a po uruchomieniu w trybie niskim prędkość zmiany biegów jest zwiększona o 50%, gdy przepustnica jest obniżona do 90%, zapewniając ogromne rezerwy mocy Black Badge Ghost z dramatyczną natychmiastowością.

 

Aby zwiększyć pewność podczas korzystania z Black Badge Ghost, podniesiono punkt hamowania i zmniejszono skok pedału. Non-Black Badge Ghost jest wyposażony w solidny pakiet osprzętu hamulcowego, który uznano za wystarczający w ekstremalnych warunkach, nawet biorąc pod uwagę zwiększoną moc wyjściową alter ego Black Badge. Jednak w ramach przygotowań do nadchodzących zleceń Black Badge Ghost opracowano nowy zestaw odważnych kolorów do malowania zacisków hamulcowych odpornych na wysokie temperatury.Opel Combo-e nowy kompaktowy van
Elektryczne | 20.01.21

Opel Combo-e nowy kompaktowy van

Właściciele małych firm i fachowcy poszukujący bezemisyjnego pojazdu o szczególnie miejskim charakterze powinni zainteresować się nowym Oplem Combo-e.

Ford prezentuje limitowaną, ponad 400-konną edycję modelu Bronco DESERT RACER
Tuning | 18.11.21

Ford prezentuje limitowaną, ponad 400-konną edycję modelu Bronco DESERT RACER

Bazując na konstrukcji seryjnego, 4-drzwiowego modelu, ma przenieść wiedzę i doświadczenia marki na nowy poziom.

Poznaj Baojun KiWi, czteromiejscowy pojazd elektryczny na rynek chiński
Elektryczne | 31.08.21

Poznaj Baojun KiWi, czteromiejscowy pojazd elektryczny na rynek chiński

Chiński producent samochodów osobowych, minivanów i SUV-ów, Baojun wprowadziła dziś na rynek modny pojazd elektryczny KiWi, który ma zasięg 305 kilometrów.