Elektryczne | 17.11.22

Rimac Nevera, najszybszy na świecie

Rekordowy Rimac Nevera osiąga 412 km/h, stając się najszybszym produkowanym samochodem elektrycznym na świecie.

Rimac Nevera osiągnął maksymalną prędkość 412 km/h (258 mil/h), co czyni go najszybszym produkowanym samochodem elektrycznym na świecie. Rekordowy wyczyn jest kontynuacją niezależnie zweryfikowanego przebiegu 8,582 sekundy na ćwierć mili w 2021 roku, co uczyniło go najszybciej przyspieszającym samochodem produkcyjnym na świecie.

 

Zespół Rimac szukał specjalnie owalu z prostymi wystarczająco długimi, aby osiągnąć maksymalną prędkość Nevera, ostatecznie decydując się na tor Automotive Testing Papenburg w Niemczech, z dwiema 4-kilometrowymi prostymi. Obiekty, na których można osiągnąć prędkość ponad 400 km/h, są bardzo nieliczne, ponieważ bardzo rzadko samochód może osiągnąć takie osiągi.

 

Nevera została ustawiona na tryb maksymalnej prędkości, tworząc profil aerodynamiczny, który równoważy opór i siłę docisku, aby zapewnić stabilność przy dużej prędkości. Wyposażony w dopuszczone do ruchu drogowego opony Michelin Cup 2R i pod nadzorem technika Michelin sprawdzającego ich stan, rozpoczął się rekordowy przejazd.

 

Za kierownicą siedział Miro Zrnčević, główny kierowca testowy i rozwojowy firmy Rimac. Jego wyzwaniem było uzyskanie idealnego wejścia na prostą z zakrzywionych odcinków toru, aby dać samochodowi jak największe szanse na osiągnięcie V-MAX. Gdy samochód wyszedł z przechyłu, poruszając się z prędkością około 250 km/h (155 mil/h), Miro uwolnił pełną moc zaawansowanego, czterosilnikowego układu napędowego i akumulatora opracowanego przez firmę Rimac, katapultując Neverę do 400 km/h.Najwyższa możliwa ocena bezpieczeństwa BMW iX według Euro NCAP
Elektryczne | 08.12.21

Najwyższa możliwa ocena bezpieczeństwa BMW iX według Euro NCAP

Eksperci Europejskiego Programu Oceny Nowych Samochodów przyznali BMW iX najwyższą możliwą ocenę pięciu gwiazdek za doskonałą ochroną pasażerów.

Nowy Fiat Tipo Cross nowe silniki, design i technologia
Wiadomości | 27.10.20

Nowy Fiat Tipo Cross nowe silniki, design i technologia

Gama Tipo w wersji 4- i 5-drzwiowej oraz Kombi, została całkowicie odświeżona i poszerzona o nowego Tipo Cross: brakujące ogniwo w nadwoziu crossovera.

Mercedes-Maybach Klasy S Haute Voiture
Super Cars | 13.12.22

Mercedes-Maybach Klasy S Haute Voiture

Jeden z najbardziej ekstrawaganckich modeli, w limitowanej edycji 150 egzemplarzy stworzony specjalnie dla największych koneserów marki.