Elektryczne | 17.11.22

Rimac Nevera, najszybszy na świecie

Rekordowy Rimac Nevera osiąga 412 km/h, stając się najszybszym produkowanym samochodem elektrycznym na świecie.

Rimac Nevera osiągnął maksymalną prędkość 412 km/h (258 mil/h), co czyni go najszybszym produkowanym samochodem elektrycznym na świecie. Rekordowy wyczyn jest kontynuacją niezależnie zweryfikowanego przebiegu 8,582 sekundy na ćwierć mili w 2021 roku, co uczyniło go najszybciej przyspieszającym samochodem produkcyjnym na świecie.

 

Zespół Rimac szukał specjalnie owalu z prostymi wystarczająco długimi, aby osiągnąć maksymalną prędkość Nevera, ostatecznie decydując się na tor Automotive Testing Papenburg w Niemczech, z dwiema 4-kilometrowymi prostymi. Obiekty, na których można osiągnąć prędkość ponad 400 km/h, są bardzo nieliczne, ponieważ bardzo rzadko samochód może osiągnąć takie osiągi.

 

Nevera została ustawiona na tryb maksymalnej prędkości, tworząc profil aerodynamiczny, który równoważy opór i siłę docisku, aby zapewnić stabilność przy dużej prędkości. Wyposażony w dopuszczone do ruchu drogowego opony Michelin Cup 2R i pod nadzorem technika Michelin sprawdzającego ich stan, rozpoczął się rekordowy przejazd.

 

Za kierownicą siedział Miro Zrnčević, główny kierowca testowy i rozwojowy firmy Rimac. Jego wyzwaniem było uzyskanie idealnego wejścia na prostą z zakrzywionych odcinków toru, aby dać samochodowi jak największe szanse na osiągnięcie V-MAX. Gdy samochód wyszedł z przechyłu, poruszając się z prędkością około 250 km/h (155 mil/h), Miro uwolnił pełną moc zaawansowanego, czterosilnikowego układu napędowego i akumulatora opracowanego przez firmę Rimac, katapultując Neverę do 400 km/h.Nowy Nissan Kicks amerykańska premiera online
Premiery | 07.12.20

Nowy Nissan Kicks amerykańska premiera online

Nowy model zyskuje na atrakcyjności dzięki nowej, energetycznej stylizacji nadwozia, wyrafinowanemu wnętrzu i ulepszonej łączności.

MINI Concept Aceman
Concept Cars | 27.07.22

MINI Concept Aceman

Pierwszy elektryczny model crossover w nowej rodzinie MINI, który prezentuje zapowiedź nowej koncepcji pojazdu w segmencie małych samochodów premium.

Lamborghini SC20: wyjątkowa wyścigówka z otwartym dachem od Squadra Corse
Super Cars | 16.12.20

Lamborghini SC20: wyjątkowa wyścigówka z otwartym dachem od Squadra Corse

Lamborghini zaprasza Cię, by poczuć dreszczyk emocji, jaki daje SC20, jedyny w swoim rodzaju supersportowy samochód z otwartym dachem, który łączy ekstremalny design z wyścigową aerodynamiką i osiągami.