Premiery | 28.02.24

Premiera Renault 5 E-Tech electric. Geneva Motor Show 2024

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie odbyła się światowa premiera Renault 5 E-Tech electric. Elektryczna ikona popkultury w Europie.

Renault 5 to fenomen, awangardowe, uniwersalne i ekonomiczne. Towarzyszyło milionom rodzin, które musiały stawić czoła wyzwaniom tamtej epoki: kryzysowi paliwowemu, zmianom w sposobie użytkowania czy pojawieniu się drugiego samochodu w gospodarstwie domowym. To był szalenie nowoczesny samochód. Renault 5 E-Tech 100% electric, wierne temu dziedzictwu, jest śmiałą odpowiedzią na wyzwania społeczne i środowiskowe naszych czasów. Stawia na minimalizm, zrównoważenie i zmniejszenie śladu węglowego.

 

Seryjny model, opracowany w oryginalny sposób, zachował porywający urok konceptu. Został opracowany w ciągu zaledwie trzech lat. Zwykle prace rozwojowe nad nowym modelem trwają cztery lata. To kwintesencja elektrycznej i cyfrowej technologii, produkt w całości wytwarzany we Francji, a przy tym konkurencyjny kosztowo.

 

Grill z oryginalnego modelu został przeprojektowany zgodnie z wymogami nowej epoki. Zastąpił go wskaźnik naładowania, którego wzór tworzy kultową „piątkę” rozświetlającą się, gdy kierowca zbliża się do samochodu, na potwierdzenie głębokiej więzi człowieka i maszyny. Kolejny przykład zhumanizowanego interfejsu to sekwencja powitalna przypominająca mrugnięcie reflektorów LED w kształcie źrenicy. Elementy aerodynamiczne, których nie było w oryginalnym Renault 5, niemniej konieczne dziś w celu optymalizacji wydajności energetycznej samochodu, są niemal niewidoczne, tak jak wyprofilowany klosz, który pokrywa tylne światła i ułatwia opływ powietrza.

 

Emocje, które budzi stylistyka nadwozia, potęgują się we wnętrzu. Starannie dopracowano sekwencję powitalną kierowcy. Renault 5 E-Tech 100% electric jest wyposażone w szeroki multimedialny ekran dotykowy o przekątnej 10,1” z oryginalnym i płynnie działającym interfejsem. Grafika i dźwięk sekwencji powitalnej zostały opracowane we współpracy z instytutem badawczym IRCAM i Jeanem-Michelem Jarre’em. Wykonawca, kompozytor i autor, pionier muzyki elektronicznej i pasjonat technologii zaprojektował również dźwięki słyszalne we wnętrzu kabiny oraz tzw. VSP (Vehicle Sound for Pedestrians), czyli dźwięk emitowany przy prędkości poniżej 30 km/h w celu ostrzegania pieszych.


Pod maską zobaczymy silnik elektryczny. Silnik Renault 5 E-Tech 100% electric jest bardziej kompaktowy niż jednostka napędowa Megane E-Tech 100% electric i Scenica E-Tech 100% electric, na bazie której został zbudowany. Jest wierny technologii preferowanej przez Renault – to silnik synchroniczny z uzwojonym wirnikiem. Pozbawiony stałych magnesów, nie zawiera metali ziem rzadkich – zmniejsza w ten sposób swój wpływ na środowisko. Jeśli chodzi o żywotność, wykorzystano doświadczenie z poprzednich wersji. Będzie proponowany w trzech poziomach mocy: 110, 90 lub 70 kW.

 

Wyróżnia się wyjątkową zwrotnością dzięki zoptymalizowanemu przedniemu zawieszeniu i małemu promieniowi skrętu. Wielowahaczowe zawieszenie tylne, przejęte z wyższych segmentów, gwarantuje doskonałe trzymanie się drogi i niespotykaną w tym segmencie dynamikę. Całość zastosowanych rozwiązań ma zapewnić przyjemność jazdy wysokiej klasy, bez uszczerbku na komforcie.

 

Renault 5 E-Tech 100% electric będzie produkowane w tzw. krótkim obiegu, na północy Francji, w kompaktowym ekosystemie dostawców znajdujących się w promieniu 300 km wokół kompleksu ElectriCity. Postawienie na lokalną i konkurencyjną produkcję umożliwi rozwój prawdziwej europejskiej electric valley, wyspecjalizowanej w wysokowydajnej i produkcji samochodów elektrycznych, będącej źródłem wielu korzyści Przyczyni się do utrzymania miejsc pracy i zmniejszenia niekorzystnego oddziaływania na środowisko.

Planowane wprowadzenie do sprzedaży w Polsce to luty 2025 roku.Nowy, lekki supersportowy samochód TECHART GTstreet R Flyweight, budowany na zamówienie
Tuning | 17.03.23

Nowy, lekki supersportowy samochód TECHART GTstreet R Flyweight, budowany na zamówienie

Światowa premiera: TECHART prezentuje GTstreet R Flyweight i wprowadza własną markę dla indywidualizacji zorientowanej na osiągi.

Bugatti Chiron Sport Alice
Super Cars | 14.02.21

Bugatti Chiron Sport Alice

Prezent dla żony, dostosowany do kreatywnych życzeń klienta na każdym etapie procesu projektowania i budowy.

Premiera, której nie było. Fiat zaprezentował swój nowy model 600e
Wiadomości | 14.06.23

Premiera, której nie było. Fiat zaprezentował swój nowy model 600e

W natłoku premier nowych modeli samochodów, Fiat postanowił zaprezentować swój nowy elektryczny model 600e po cichu, w nietypowy sposób.