Concept Cars | 09.06.23

Porsche Mission X

Mission X to spektakularna reinterpretacja hipersamochodu, z drzwiami w stylu Le Mans, które otwierają się do góry do przodu i wysokowydajnym, wydajnym elektrycznym układem napędowym.

W Porsche innowacyjne samochody koncepcyjne zawsze kładły podwaliny pod przyszłość. Producent samochodów sportowych kontynuuje tę tradycję najnowszym studium koncepcyjnym. Mission X to dramatycznie wyglądający dwumiejscowy samochód, którego premiera będzie miała miejsce 8 czerwca 2023 r. – w przeddzień otwarcia wystawy „75 lat samochodów sportowych Porsche” w Muzeum Porsche w Stuttgarcie-Zuffenhausen. Wyjątkowa data: 75 lat temu, 8 czerwca 1948 r., 356 „No. 1’ Roadster stał się pierwszym samochodem noszącym nazwę Porsche, który otrzymał ogólne zezwolenie na użytkowanie. Tak narodziła się marka samochodów sportowych.

 

Mission X reprezentuje szczyt wydajności i nowoczesnego luksusu. Jednocześnie jego wyrzeźbiona forma i muskularne linie pokazują, że hipersamochody nie muszą wyglądać agresywnie. Studium koncepcyjne przywołuje legendarne samochody wyścigowe z różnych epok historii marki i przenosi je w przyszłość. Podczas gdy Mission E pokazała przyszłość elektromobilności, a Mission R przyszłość sportu konsumenckiego, Mission X to wizja kolejnego wielkiego kroku: eksperymentalnego, ekscytującego i ekstremalnego.


Nad obydwoma pasażerami rozciąga się lekka szklana kopuła z egzoszkieletem wykonanym z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym. Drzwi w stylu Le Mans są przymocowane do słupka A i dachu i otwierają się do przodu i do góry. Ten typ drzwi był wcześniej używany w legendarnym samochodzie wyścigowym Porsche 917. Elementy konstrukcyjne wykończone splotem węglowym znajdują się poniżej linii paska. Elementy te są lakierowane na satynowo i jako takie są lekko zabarwione, ale ich struktura materiałowa pozostaje rozpoznawalna.


W Mission X projektanci ponownie zinterpretowali charakterystyczną czteropunktową grafikę: pionowy kształt podstawy reflektorów został znacznie pochylony w kierunku drogi. Zaawansowana technologicznie konstrukcja nośna otacza moduły świetlne LED i prezentuje odsłonięte, wąskie elementy świateł do jazdy dziennej i kierunkowskazów. Rzeźbione tylne światło wyłania się jakby zawieszone w powietrzu z nowoczesnej konstrukcji nośnej i rozciąga się na całą szerokość pojazdu w czterech segmentach. Podczas ładowania litera „E” w logo Porsche pulsuje, dodając wrażenia tajemniczości.


Głębokie koła w studium koncepcyjnym są tylko nieznacznie zakryte na przedniej osi, podczas gdy tylne koła są wyposażone w prawie przezroczyste aerodynamiczne łopatki, które przypominają turbiny dla lepszego chłodzenia hamulców. Podwójne szprychy są frezowane, co łączy w sobie lekką konstrukcję i stabilność.

 

Koncepcja obsługi i wyświetlania jest dostosowana do kierowcy, co znajduje również odzwierciedlenie w koncepcji kolorystycznej wnętrza. Zakrzywiony zestaw wskaźników znajduje się w najwyższym punkcie kolumny kierownicy: inne podobieństwa do sportów motorowych obejmują skorupy siedzeń z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym (CFRP) zintegrowane z nadwoziem typu monocoque oraz otwartą u góry kierownicę. Na pokładzie znajduje się wiele kamer. Za pomocą przycisku nagrywania na dźwigni zmiany biegów kierowca może rozpocząć nagrywanie wideo.

 

Z wnętrza można nagrywać spektakularne filmy: jedna kamera zamontowana na dachu i dwie kamery w drzwiach obok cyfrowych lusterek zewnętrznych rejestrują w czasie rzeczywistym to, co dzieje się w kabinie. Nagrywanie rozpoczyna się, gdy tylko kierowca naciśnie przycisk nagrywania (REC) na kontrolerze wielofunkcyjnym.Aston Martin opublikował pierwsze zdjęcia modelu DBS 770 Ultimate Volante
Super Cars | 13.04.23

Aston Martin opublikował pierwsze zdjęcia modelu DBS 770 Ultimate Volante

Niezrównana zaciekłość, jakiej żaden volante przed nią nie miał zapowiada epickie pożegnanie dla flagowego tourera brytyjskiego producenta samochodów.

Toyota GAZOO Racing zaprezentuje GR GT3 Concept
Concept Cars | 11.01.22

Toyota GAZOO Racing zaprezentuje GR GT3 Concept

Podczas Tokyo Auto Salon 2022 Toyota pokaże światową premierę nowego wyścigowego samochodu koncepcyjnego.

CUPRA Formentor VZ5 z silnikiem o mocy 390 KM
Tuning | 22.02.21

CUPRA Formentor VZ5 z silnikiem o mocy 390 KM

W ramach obchodów 3. rocznicy powstania hiszpańska marka przedstawia limitowaną wersję swojego autorskiego CUV-a.