Concept Cars | 16.02.21

Lotus E-R9

Concept Car nowej generacji. Eelektryczna wyścigówka długodystansowa możliwa do 2030 roku.


Lotus E-R9

E-R9 został opracowany przez Lotus Engineering, znany na całym świecie dział konsultingowy, który dostarcza projekty dla klientów zewnętrznych. Samochód został stworzony jako technologiczna wizytówka jego filozofii, możliwości i ducha innowacyjności w dziedzinie zaawansowanych zelektryfikowanych układów napędowych i aerodynamiki.

E-R to skrót od Endurance Racer, podczas gdy 9 to numer startowy samochodu starannie wybrany w hołdzie dla wyścigowej przeszłości Lotus. To właśnie w Lotus Mark IX zespół wyścigowy zadebiutował w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, z założycielem firmy Colinem Chapmanem wśród rywalizujących kierowców. Był rok 1955, co oznacza, że ??koncept samochodu wyścigowego E-R9 - gdyby ścigał się w 2030 roku - byłby świętem 75. rocznicy powstania Marka IX.

 

Wykończony w uderzającej czerni i złocie - wyraźny ukłon w stronę pionierskiego dziedzictwa Lotus w sportach motorowych, które doprowadziło do 13 tytułów mistrzowskich Formuły 1 - EV ma elegancki baldachim w stylu myśliwca, umieszczony centralnie w górnej części nadwozia ze skrzydłem typu delta. Innowacje obejmują zaawansowaną aktywną aerodynamikę z „morfingowymi” panelami nadwozia i pionowo zamontowanymi powierzchniami sterującymi, które pomagają w pokonywaniu zakrętów z dużą prędkością.

 

Lotus E-R9 wyposażony jest w zaawansowany elektryczny układ napędowy napędzający każde koło niezależnie, system wzbogacony o wektorowanie momentu obrotowego. Opiera się na technologii już zintegrowanej z czysto elektrycznym hipersamochodem Lotus Evija, chociaż w przypadku E-R9 kierowca byłby w pełni regulowany podczas jazdy.

 

 ZEEKR najbardziej oczekiwany pojazd elektryczny roku
Elektryczne | 19.10.21

ZEEKR najbardziej oczekiwany pojazd elektryczny roku

Pierwszy gotowy model ZEEKR 001 zjechał dzisiaj z linii produkcyjnej najbardziej zaawansowanej fabryki pojazdów na świecie, zbudowana w Ningbo w Chinach.

Poznaj nowe Picanto, nowoczesny miejski hatchback marki Kia
Wiadomości | 04.07.23

Poznaj nowe Picanto, nowoczesny miejski hatchback marki Kia

Picanto to jeden z najlepiej sprzedających się modeli Kia w kilku regionach świata. W tych ramach nowy Picanto oferuje wspaniały zestaw funkcji.

Całkiem nowe Audi Q4 Sportback e-tron concept. Światowa premiera online
Premiery | 07.07.20

Całkiem nowe Audi Q4 Sportback e-tron concept. Światowa premiera online

Zapraszamy na światową premierę nowego modelu od Audi. Q4 Sportback e-tron concept, który wejdzie do produkcji w 2021 roku jako SUV Coupé. Zobacz wideo z premiery oraz zdjęcia.