Concept Cars | 16.02.21

Lotus E-R9

Concept Car nowej generacji. Eelektryczna wyścigówka długodystansowa możliwa do 2030 roku.


Lotus E-R9

E-R9 został opracowany przez Lotus Engineering, znany na całym świecie dział konsultingowy, który dostarcza projekty dla klientów zewnętrznych. Samochód został stworzony jako technologiczna wizytówka jego filozofii, możliwości i ducha innowacyjności w dziedzinie zaawansowanych zelektryfikowanych układów napędowych i aerodynamiki.

E-R to skrót od Endurance Racer, podczas gdy 9 to numer startowy samochodu starannie wybrany w hołdzie dla wyścigowej przeszłości Lotus. To właśnie w Lotus Mark IX zespół wyścigowy zadebiutował w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, z założycielem firmy Colinem Chapmanem wśród rywalizujących kierowców. Był rok 1955, co oznacza, że ??koncept samochodu wyścigowego E-R9 - gdyby ścigał się w 2030 roku - byłby świętem 75. rocznicy powstania Marka IX.

 

Wykończony w uderzającej czerni i złocie - wyraźny ukłon w stronę pionierskiego dziedzictwa Lotus w sportach motorowych, które doprowadziło do 13 tytułów mistrzowskich Formuły 1 - EV ma elegancki baldachim w stylu myśliwca, umieszczony centralnie w górnej części nadwozia ze skrzydłem typu delta. Innowacje obejmują zaawansowaną aktywną aerodynamikę z „morfingowymi” panelami nadwozia i pionowo zamontowanymi powierzchniami sterującymi, które pomagają w pokonywaniu zakrętów z dużą prędkością.

 

Lotus E-R9 wyposażony jest w zaawansowany elektryczny układ napędowy napędzający każde koło niezależnie, system wzbogacony o wektorowanie momentu obrotowego. Opiera się na technologii już zintegrowanej z czysto elektrycznym hipersamochodem Lotus Evija, chociaż w przypadku E-R9 kierowca byłby w pełni regulowany podczas jazdy.

 

 Nowy prototyp Maserati MC20 na testach w Modenie
Super Cars | 23.12.21

Nowy prototyp Maserati MC20 na testach w Modenie

Wczesny prototyp nowego kabrioletu MC20 opuścił bramy historycznej fabryki w Modenie. Tym razem w kamuflażu, przedstawiający grę chmur, w końcu to kabriolet.

KIA EV6 zbudowana z 350 000 klocków LEGO
Wiadomości | 14.04.23

KIA EV6 zbudowana z 350 000 klocków LEGO

Podczas Milan Design Week Kia wystawia model Kia EV6 wykonany wyłącznie z klocków LEGO. Model EV6 w skali 1:1 wymagał ponad 800 godzin pracy i 350 000 klocków LEGO. Zobacz wideo.

Nissan NEXT 10 nowych modeli w 20 miesięcy
Wiadomości | 05.02.21

Nissan NEXT 10 nowych modeli w 20 miesięcy

Nissan świętował światowy debiut dwóch swoich najbardziej kultowych modeli w USA.