Tuning | 29.08.23

Pierwszy w historii Ford Mustang GTD, dopuszczony do ruchu ulicznego samochód wyczynowy

Najbardziej zaawansowany Mustang w historii gotowy do rywalizacji z samochodami o najlepszych osiągach na świecie, limitowana edycja zaprojektowana równolegle z samochodem wyścigowym Mustang GT3.

Zaprojektowane, by działać jak cholera: szerokie zastosowanie włókna węglowego w nadwoziu; pierwsze w swoim rodzaju zawieszenie, które dostosowuje sztywność sprężyn i wysokość zawieszenia do warunków na torze lub ulicy; aktywna aerodynamika; doładowany silnik V8 z unikalnym układem suchej miski olejowej; 8-biegowa dwusprzęgłowa tylna skrzynia biegów i wał napędowy z włókna węglowego zapewniają niemal idealny rozkład masy; koła magnezowe; dostępny tytanowy wydech; i węglowo-ceramiczne hamulce tworzą zwinnego i niezwykle wydajnego Mustanga
Mając na celu osiągnięcie mocy ponad 800 koni mechanicznych* i czasu na Nürburgring poniżej 7 minut, technologia zastosowana w Mustangu GTD wykracza poza to, co jest dozwolone w wyścigach.

 

Głęboko w metalowym garażu ukrytym za budynkiem tunelu aerodynamicznego w Allen Park w stanie Michigan garstka członków zespołu zebrała się w 2021 roku, aby wziąć udział w nowej misji po godzinach, która na papierze wydawała się niemożliwym marzeniem: zaprojektować Mustanga, który może sprostać najlepszym europejskim samochodom sportowym. Rezultatem jest limitowana edycja, ultrawydajny, dopuszczony do ruchu ulicznego samochód wyczynowy z duszą Mustanga.

 

Dziś debiutuje zupełnie nowy Ford Mustang GTD 2025, technologiczny tour de force inspirowany Mustangiem GT3, który ma wystartować w Le Mans w przyszłym roku. Bezkompromisowy w swoim dziedzictwie, niewiarygodny w osiągach, szerokie nadwozie wyrzeźbione głównie z włókna węglowego i wystające tylne skrzydło mówią wszystko już na pierwszy rzut oka. To jest jak żaden Mustang kiedykolwiek.

 

„Mustang GTD burzy wszelkie z góry przyjęte wyobrażenia o supersamochodzie” – powiedział Jim Farley, prezes i dyrektor generalny Forda. „To dla nas nowe podejście. Nie projektowaliśmy samochodu drogowego na tor, stworzyliśmy samochód wyścigowy na drogę. Mustang GTD czerpie technologię wyścigową z naszego samochodu wyścigowego Mustang GT3, owija ją w nadwozie Mustanga z włókna węglowego i uwalnia na ulicę.

 

Każda precyzyjna część Mustanga GTD została specjalnie zaprojektowana. Każda forma jest napędzana przez funkcję. Został zaprojektowany do jednego celu: jechać szybciej po torze, korzystając z większej liczby technologii niż samochody wyścigowe, na których jest oparty. Mustang GTD został opracowany przez wielu tych samych ludzi, którzy stoją za samochodami wyścigowymi Mustanga Forda i zwycięskim GT w Le Mans. Został zbudowany tak, aby był najszybszym drogowym Mustangiem w historii.

 

Mustang GTD wbija się w asfalt dzięki zdumiewającej sile docisku wynikającej z dostępnej aktywnej aerodynamiki i ogromnej przyczepności dzięki zamontowanym ogromnym oponom po zaawansowane zawieszenie o podwójnym prześwicie, z krótkimi długimi wahaczami z przodu i wielowahaczowym tylnym zawieszeniem. Zatrzymuje się pewnie dzięki hamulcom z ceramiki węglowej, zamontowanej z tyłu 8-biegowej dwusprzęgłowej skrzyni biegów i lekkiemu wałowi napędowemu z włókna węglowego zapewniającym rozkład masy bliski 50/50. A wszystko napędzane jest z niesamowitą prędkością przez symfoniczny, doładowany 5,2-litrowy silnik V8 o szacunkowej mocy 800 KM.Posłuchaj całkowicie elektrycznej ścieżki dźwiękowej Audi E-Tron GT
Wiadomości | 08.10.20

Posłuchaj całkowicie elektrycznej ścieżki dźwiękowej Audi E-Tron GT

Audi wniosło talent muzyczny i kompetencje techniczne do komponowania unikalnego brzmienia dla e-tron GT.

Reaktywacja marki Hummer od GMC przełożona
Wiadomości | 04.05.20

Reaktywacja marki Hummer od GMC przełożona

Premiera pierwszego w pełni elektrycznego Hummer-a EV planowana na 20 maja została przełożona. Jak podaje właściciel marki GMC, prace rozwojowe zespołu nad projektem przebiegają zgodnie z planem.

Światowa premiera nowej Skody Enyaq iV
Premiery | 01.09.20

Światowa premiera nowej Skody Enyaq iV

Dziś wieczorem fani SKODY na całym świecie mogą być świadkami premiery nowej SKODY ENYAQ iV w Pradze. Dzięki nowej koncepcji wirtualnej prezentacji czeski producent samochodów oferuje kompleksowy program online na światową premierę swojego nowego flagowego modelu.