Tuning | 29.08.23

Pierwszy w historii Ford Mustang GTD, dopuszczony do ruchu ulicznego samochód wyczynowy

Najbardziej zaawansowany Mustang w historii gotowy do rywalizacji z samochodami o najlepszych osiągach na świecie, limitowana edycja zaprojektowana równolegle z samochodem wyścigowym Mustang GT3.

Zaprojektowane, by działać jak cholera: szerokie zastosowanie włókna węglowego w nadwoziu; pierwsze w swoim rodzaju zawieszenie, które dostosowuje sztywność sprężyn i wysokość zawieszenia do warunków na torze lub ulicy; aktywna aerodynamika; doładowany silnik V8 z unikalnym układem suchej miski olejowej; 8-biegowa dwusprzęgłowa tylna skrzynia biegów i wał napędowy z włókna węglowego zapewniają niemal idealny rozkład masy; koła magnezowe; dostępny tytanowy wydech; i węglowo-ceramiczne hamulce tworzą zwinnego i niezwykle wydajnego Mustanga
Mając na celu osiągnięcie mocy ponad 800 koni mechanicznych* i czasu na Nürburgring poniżej 7 minut, technologia zastosowana w Mustangu GTD wykracza poza to, co jest dozwolone w wyścigach.

 

Głęboko w metalowym garażu ukrytym za budynkiem tunelu aerodynamicznego w Allen Park w stanie Michigan garstka członków zespołu zebrała się w 2021 roku, aby wziąć udział w nowej misji po godzinach, która na papierze wydawała się niemożliwym marzeniem: zaprojektować Mustanga, który może sprostać najlepszym europejskim samochodom sportowym. Rezultatem jest limitowana edycja, ultrawydajny, dopuszczony do ruchu ulicznego samochód wyczynowy z duszą Mustanga.

 

Dziś debiutuje zupełnie nowy Ford Mustang GTD 2025, technologiczny tour de force inspirowany Mustangiem GT3, który ma wystartować w Le Mans w przyszłym roku. Bezkompromisowy w swoim dziedzictwie, niewiarygodny w osiągach, szerokie nadwozie wyrzeźbione głównie z włókna węglowego i wystające tylne skrzydło mówią wszystko już na pierwszy rzut oka. To jest jak żaden Mustang kiedykolwiek.

 

„Mustang GTD burzy wszelkie z góry przyjęte wyobrażenia o supersamochodzie” – powiedział Jim Farley, prezes i dyrektor generalny Forda. „To dla nas nowe podejście. Nie projektowaliśmy samochodu drogowego na tor, stworzyliśmy samochód wyścigowy na drogę. Mustang GTD czerpie technologię wyścigową z naszego samochodu wyścigowego Mustang GT3, owija ją w nadwozie Mustanga z włókna węglowego i uwalnia na ulicę.

 

Każda precyzyjna część Mustanga GTD została specjalnie zaprojektowana. Każda forma jest napędzana przez funkcję. Został zaprojektowany do jednego celu: jechać szybciej po torze, korzystając z większej liczby technologii niż samochody wyścigowe, na których jest oparty. Mustang GTD został opracowany przez wielu tych samych ludzi, którzy stoją za samochodami wyścigowymi Mustanga Forda i zwycięskim GT w Le Mans. Został zbudowany tak, aby był najszybszym drogowym Mustangiem w historii.

 

Mustang GTD wbija się w asfalt dzięki zdumiewającej sile docisku wynikającej z dostępnej aktywnej aerodynamiki i ogromnej przyczepności dzięki zamontowanym ogromnym oponom po zaawansowane zawieszenie o podwójnym prześwicie, z krótkimi długimi wahaczami z przodu i wielowahaczowym tylnym zawieszeniem. Zatrzymuje się pewnie dzięki hamulcom z ceramiki węglowej, zamontowanej z tyłu 8-biegowej dwusprzęgłowej skrzyni biegów i lekkiemu wałowi napędowemu z włókna węglowego zapewniającym rozkład masy bliski 50/50. A wszystko napędzane jest z niesamowitą prędkością przez symfoniczny, doładowany 5,2-litrowy silnik V8 o szacunkowej mocy 800 KM.CUPRA Formentor premiera coraz bliżej
Wiadomości | 25.06.20

CUPRA Formentor premiera coraz bliżej

Pierwszy w pełni autorski model marki CUPRA wyjedzie na ulice jesienią tego roku. Hiszpański producent planuje umożliwić zamówienie sportowego CUV-a jeszcze w sierpniu. Nowy samochód, nagrodzony podczas Automotive Brand Contest 2019, będzie montowany w zakładach Martorell pod Barceloną.

Mercedes-Benz Concept CLA Class zaprezentowany na targach IAA Mobility 2023 w Monachium
Concept Cars | 05.09.23

Mercedes-Benz Concept CLA Class zaprezentowany na targach IAA Mobility 2023 w Monachium

Wgląd w nadchodzącą rodzinę pojazdów, która stanie u progu marki, na poziomie zbliżonym do produkcyjnego. Przedstawia wizję firmy mającą na celu podniesienie poziomu tej ważnej klasy pojazdów.

Następna generacja modelu ASX zadebiutuje w Europie
Wiadomości | 27.01.22

Następna generacja modelu ASX zadebiutuje w Europie

Mitsubishi wprowadzi na rynek europejski nowego ASX-a, który będzie trzecim SUV-em typu Plug-in Hybrid firmy po Outlanderze PHEV i Eclipse Cross PHEV.