Concept Cars | 06.09.23

Opel Experimental, wizjonerski samochód koncepcyjny marki debiutuje na targach IAA Mobility 2023

Dzięki ultranowoczesnej stylistyce nadwozia, Opel Experimental przedstawia jasną wizję kierunku, w którym marka Opel będzie podążać w nadchodzących latach.

Opla Experimental świętuje swój debiut przed międzynarodową publicznością w Monachium. To co od razu wyróżnia smukłą sylwetkę Opla Experimental, to oświetlenie zewnętrzne i odważna kontrastująca grafika zamiast chromu, podkreślające charakter i wyrafinowanie już imponujących proporcji. Wyraźnie zwężający się ku dołowi profil wyróżnia się śmiałym i przejrzystym designem o czystej powierzchni, podkreślającym oszałamiającą prezencję wydajnego crossovera z napędem w pełni elektrycznym. Elegancka i opływowa sylwetka Opla Experimental skrywa niezwykle wydajnie zaprojektowane wnętrze, a samochód koncepcyjny oferuje również pomysłowe i zoptymalizowane rozwiązania aerodynamiczne. Listwy aerodynamiczne z przodu i z tyłu zwiększają wydajność aerodynamiczną, podobnie jak tylny dyfuzor, który wysuwa się lub chowa w zależności od sytuacji na drodze.

 

Z przodu, nowe podświetlane logo Opel Blitz, które również świętuje swój debiut na targach w Monachium, prezentuje się dumnie, stanowiąc centralny element kompasu Opla. Jest otoczone przez wydłużone skrzydło z charakterystyczną sygnaturą świetlną na osi poziomej, natomiast podświetlony element środkowy stanowi kolejny mocny akcent. Podobnie prezentuje się z tyłu charakterystyczna grafika świateł stop, stworzona dzięki połączeniu technologii podświetlenia krawędziowego i wyrafinowanej przezroczystości szkła. W połączeniu z wyrazistym napisem Opel – zamiast logo Blitz z tyłu – tworzy centralny element. Wokół przedniego kompasu znajduje się nowej generacji Opel Vizor 4D.

 

Wnętrze Opla Experimental zachwyca przestronnością i poczuciem wyjątkowej przestrzeni. Jest to zasługa uproszczenia przestrzeni, tzw. „space detox”. Kierownicę można sprawnie złożyć, gdy nie jest ona potrzebna. Jest to możliwe dzięki systemowi steer-by-wire, który dodatkowo zmniejsza wagę poprzez wyeliminowanie mechanicznych elementów układu kierowniczego. Lekkie adaptacyjne fotele łączą smukłą, ale wytrzymałą konstrukcję z tkaninami – siatkami tekstylnymi, wykonanymi w technologii 3D. Elektrochromatyczne materiały zapewniają pasażerom nastrojowe światło, które tworzy idealny klimat dla dobrego samopoczucia.



Mistrz świata Formuły 1 Jenson Button testuje najnowszy projekt od Lotus Advanced Performance
Super Cars | 14.10.22

Mistrz świata Formuły 1 Jenson Button testuje najnowszy projekt od Lotus Advanced Performance

Limitowana edycja modelu Lotus Evija Fittipaldi czysto elektrycznego hipersamochodu upamiętnia kultowe pięć dekad samochodu wyścigowego Lotus Type 72.

Volkswagen oraz Ford będą wspólnie tworzyć pojazdy
Wiadomości | 10.06.20

Volkswagen oraz Ford będą wspólnie tworzyć pojazdy

Volkswagen i Ford już w roku ubiegłym ogłosiły podjęcie kompleksowej kooperacji, obejmującej wspólne tworzenie pojazdów elektrycznych, lekkich samochodów dostawczych oraz podjęcie wspólnych kroków w kierunku rozwoju systemów autonomicznych.

Pierwszy samochód na świecie, który osiągnął osiągi hipersamochodu o zerowej emisji
Super Cars | 15.03.23

Pierwszy samochód na świecie, który osiągnął osiągi hipersamochodu o zerowej emisji

Pininfarina Apricale. Radykalnie nowy projekt doskonale uzupełnia hiperwydajny układ napędowy uzyskany dzięki rewolucyjnej, wodorowej architekturze układu napędowego firmy Viritech.