Premiery | 11.12.22

Nowy supersamochód Donkervoort F22

Mając 500 koni mechanicznych z pięciocylindrowego silnika turbo i ważąc zaledwie 750 kg, innowacyjny F22 łączy w sobie oszałamiający design i ogromną prędkość.

Donkervoort na nowo zdefiniował czystość jazdy, podwajając sztywność skrętną i zginającą F22 (w porównaniu z poprzednią serią D8 GTO Individual), dzięki hybrydowej konstrukcji podwozia z cienkościennych rur stalowych i konstrukcji podwozia Ex-Core z włókna węglowego.

 

Supersamochód F22 jest w stanie osiągnąć przyspieszenie boczne 2,15 G, pozostając jednocześnie najlżejszym zarejestrowanym na drogach dwumiejscowym supersamochodem na świecie.

 

Donkervoort F22 stał się pierwszym modelem Donkervoort, który został wyprzedany na podstawie samych szkiców projektowych, zanim samochód został szerzej pokazany. Członkowie programu Donkervoort Ambassador wykorzystali całą planowaną serię 50 sztuk, zmuszając Donkervoort do rozszerzenia produkcji do 75 samochodów. F22 to pierwszy nowy model od czasu, gdy Denis Donkervoort przejął kierownictwo firmy po przejściu na emeryturę swojego ojca, założyciela Donkervoort Automobielen, Joopa Donkervoorta, na początku 2021 roku, co oznacza koniec ery D8 GTO.

 

Denis Donkervoort, znakomity kierowca wyścigowy, a także dyrektor zarządzający Donkervoort, zgodnie z założeniami inżynieryjnymi chciał jeszcze większego tempa na torze, większego komfortu, łatwości użytkowania do granic możliwości i większej praktyczności w oparciu o bezpieczniejszy, mocniejszy samochód opakowany w rewolucyjny projekt. Zdeterminowani, by pokazać, że ich pasja wzrosła dopiero pod nowym kierownictwem, działy inżynierii i projektowania Donkervoort podniosły swoją pracę na nowy poziom dzięki programowi F22.

 

Dzięki 500-konnej mocy pięciocylindrowego silnika turbo, tylny napęd F22 zapewnia zdumiewający stosunek mocy do masy wynoszący 666 KM na tonę. Oczekuje się, że bez ogranicznika prędkości F22 osiągnie prędkość maksymalną około 290 km/h.


Zachowuje niezrównaną intymność jazdy czysto mechanicznego układu napędowego, z dopasowaną do obrotów, pięciobiegową manualną skrzynią biegów, która napędza tylne koła przez nowy mechanizm różnicowy Torsen o ograniczonym poślizgu.

 

Zgodnie z rodzinną tradycją, Donkervoort F22 nosi imię pierwszej córki Denisa Donkervoorta, Filippy, która urodziła się 22 maja 2022 roku.

 

Mimo to, najbardziej skoncentrowany na kierowcy supersamochód z tylnym napędem, jaki można kupić za pieniądze, Donkervoort F22 będzie sprzedawany wszędzie, od Ameryki Północnej po Bliski Wschód i Europę, zaczynając od 245 000 EUR na rynkach europejskich.Rekuperacja sposobem na zwiększenie zasięgu aut elektrycznych nawet o 30 procent
Elektryczne | 20.01.23

Rekuperacja sposobem na zwiększenie zasięgu aut elektrycznych nawet o 30 procent

Gdy tylko kierowca naciśnie pedał hamulca, silniki elektryczne przełączają się w tryb generatora. Kiedy już to zrobią, to już nie silniki napędzają koła, a na odwrót.

Wuling Nano EV
Elektryczne | 24.11.21

Wuling Nano EV

Taki mały chiński Smart w opakowaniu z przed kilku lat. Wuling wprowadził dwumiejscowy pojazd elektryczny z praktyczną konstrukcją Free Two Go. Ciekawy?

Renault Megane R.S. Ultime to ostatni model Renault Sport, nadchodzi czas Alpine
Wiadomości | 11.01.23

Renault Megane R.S. Ultime to ostatni model Renault Sport, nadchodzi czas Alpine

Ten model kolekcjonerski stanowi zwieńczenie sagi, która rozpoczęła się w 2003 roku. Powstanie tylko 1976 egzemplarzy tego wypasionego hot hatcha.