Concept Cars | 26.06.21

Nissan JUKE Rally Tribute Concept

Aby upamiętnić 50. rocznicę zwycięstwa Nissana w Rajdzie Safari kultowym 240Z, Nissan opublikował zdjęcia, które pokazują, jak wyglądałby współczesny samochód rajdowy Nissan oparty na modelu JUKE.


Nissan JUKE Rally Tribute Concept

Produkcyjny JUKE jest naturalnym punktem wyjścia dla projektu Juke Rally Tribute Concept dzięki solidnej i podwyższonej sylwetce na drodze, z krótkimi zwisami z przodu i z tyłu, które naturalnie nadają mu wyjątkową zwinność i duże potencjalne osiągi w terenie.

 

Dzięki powiększonym nadkolom dostosowanym do opon terenowych, sylwetka pojazdu jest teraz bardziej imponująca, a dodatkowe światła zamontowane na masce i dachu podkreślają reputację JUKE Rally Tribute Concept jako konkurencyjnego samochodu terenowego.

 

Czarna maska i czarne koła JUKE Rally Tribute Concept są wizualnym hołdem dla 240Z z 1971 roku, który startował w Rajdzie Afryki Wschodniej. Te same wskazówki posłużyły również jako inspiracja dla samochodu koncepcyjnego Gripz, który Nissan zaprezentował na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2015 roku, co z kolei wpłynęło na projekt seryjnego JUKE, który został wprowadzony w 2019 roku.

 

W ramach zaangażowania Nissana w elektryfikację swojej gamy, układ napędowy Juke Rally Tribute Concept miałby być elektrycznym hybrydowym układem napędowym, zapewniającym większą wydajność, a także oferującym dodatkowy moment obrotowy w celu zwiększenia jego osiągów w każdych warunkach.

 

W 1971 roku legendarny 240Z, który odniósł zwycięstwo w wyczerpującym Rajdzie Safari w Afryce Wschodniej, był prowadzony przez Edgara Herrmanna z nawigatorem Hansem Schüllerem. Rajd był dla marki ogromnym sukcesem, a 240Z wróciły do domu na drugiej i siódmej pozycji. Co więcej, zwycięstwo było drugim z rzędu zwycięstwem marki w rajdzie.

 

Nisko zawieszony 240Z był napędzany rzędowym sześciocylindrowym silnikiem o pojemności 2,4 litra i mocy 210 KM, z mocą przekazywaną na tylne koła. Zwycięski samochód został doprowadzony do porządku w 2013 roku i jest częścią kolekcji dziedzictwa Nissana, która znajduje się w Zamie, w pobliżu siedziby głównej Nissana w prefekturze Kanagawa w Japonii.Polskie auto elektryczne będzie powstawać w Jaworznie
Elektryczne | 15.12.20

Polskie auto elektryczne będzie powstawać w Jaworznie

Fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera ma powstać w woj. śląskim, w Jaworznie, poinformowała spółka ElectroMobility Poland.

Buick przedstawia VELITE 6 plug-in hybrid EV dostępny na rynku chińskim
Premiery | 03.07.20

Buick przedstawia VELITE 6 plug-in hybrid EV dostępny na rynku chińskim

Buick ogłosił dziś, że dodaje hybrydowy pojazd elektryczny VELITE 6 (PHEV) do swojego nowego portfolio pojazdów energetycznych (NEV) w Chinach. Model ma zostać uruchomiony w tym miesiącu.

Unikalny prototyp Maserati MC20 dedykowany Sir Stirlingowi Mossowi
Super Cars | 14.05.20

Unikalny prototyp Maserati MC20 dedykowany Sir Stirlingowi Mossowi

Trwają testy nowego super samochodu sportowego Maserati, będzie hołdem dla Sir Stirlinga Mossa, brytyjskiego asa wyścigowego, który zmarł 12 kwietnia w wieku 90 lat.