Wiadomości | 18.04.23

Milionowe 3-drzwiowe MINI

Milionowy egzemplarz obecnej generacji oryginalnego MINI zjeżdża z linii produkcyjnej jako w pełni elektryczny MINI Cooper SE i zostanie dostarczony do Kanady w kolorze British Racing Green.


Milionowe 3-drzwiowe MINI

Maksymalna przestrzeń wewnętrzna na minimalnej powierzchni – Sir Alec Issigonis napisał historię motoryzacji w 1959 roku dzięki tej prostej, ale pomysłowej koncepcji pojazdu. Nowoczesna wersja 3-drzwiowego MINI również zrywa z konwencjami w tym samym kierunku, ciągle odkrywa się na nowo i wyróżnia się z tłumu swoim niepowtarzalnym designem. W 2013 roku MINI po raz pierwszy zaprezentowało obecną reinterpretację kompaktowego 3-drzwiowego modelu, który jest dostępny na całym świecie od 2014 roku i pozostaje wierny sobie przez te wszystkie lata. Teraz, w 2023 roku, z linii produkcyjnej fabryki MINI w Oksfordzie zjedzie milionowy egzemplarz kultowego modelu. Odpowiednio, ta bogata w tradycje brytyjska fabryka obchodzi w tym roku 110. rocznicę powstania. Oprócz brytyjskiego zakładu produkcyjnego, 3-drzwiowe MINI było przez pewien czas produkowane również w Born w Holandii.

 

Typowy wygląd 3-drzwiowego MINI charakteryzuje się dynamicznymi liniami, wyraźnymi kształtami i krótkimi zwisami, co czyni zwinny czteromiejscowy samochód idealnym towarzyszem w gęstym ruchu miejskim. W momencie wprowadzenia na rynek w 2014 roku, całkowicie przeprojektowana generacja 3-drzwiowego MINI wyróżnia się wysoką rozpoznawalnością i znaczącymi postępami w zakresie technologii, wydajności i dostarczania mocy. Ale podczas gdy samochody w prawie wszystkich segmentach pojazdów stają się coraz bardziej podobne, 3-drzwiowe MINI pozostaje przez te wszystkie lata zarówno buntownikiem, jak i ikoną. Typowa twarz MINI z charakterystycznymi reflektorami charakteryzuje purystyczny przód i wraz z lampami tylnymi w stylu Union Jack, paskami na masce i stylowymi ozdobnikami bocznymi oznacza wyrazisty design. Do dziś oryginał, charakteryzujący się typową dla MINI przyjemnością z jazdy, najwyższą jakością i licznymi opcjami personalizacji, ma stale rosnącą rzeszę fanów na całym świecie.

 

3-drzwiowe MINI to oryginał w segmencie małych samochodów premium. Od chwili rozpoczęcia produkcji tego niepowtarzalnego modelu fani MINI mogli wybierać spośród wielu konfiguracji. Od MINI One First z oryginalną mocą 75 KM, przez mocniejsze MINI Cooper o mocy 136 KM, po inspirowane wyścigami modele MINI John Cooper Works, 3-drzwiowe MINI zachwyca inspirującą zwinnością i jest to projekt nowoczesnych małych i kompaktowych samochodów.
Od samego początku 3-drzwiowe MINI było dostępne z silnikiem wysokoprężnym lub benzynowym, a od 2020 roku cieszące się dużym powodzeniem MINI Cooper SE jest synonimem zelektryfikowanego gokarta. Milionowy pojazd jest również modelem elektrycznym i zostanie dostarczony do Kanady w kolorze British Racing Green. W minionym roku MINI odnotowało znaczny wzrost sprzedaży modeli zelektryfikowanych – co piąty model MINI jest teraz elektryczny.

 

Następna generacja rodziny MINI rozpocznie się również od 3-drzwiowego MINI. Nowa edycja oryginału jest od samego początku nastawiona na radość z jazdy na napędzie elektrycznym i ma idealne warunki wstępne do inspirowania zwinnością i kreatywnym wykorzystaniem przestrzeni, typowym dla MINI.

 

Jako przyjaciel wynalazcy Mini, Aleca Issigonisa, projektant samochodów wyścigowych John Cooper jako pierwszy opracował model GT oparty na klasycznym Mini w 1960 roku i ustanowił historię tego modelu w sportach motorowych. Do dziś marka John Cooper Works oznacza wyjątkową wydajność. MINI John Cooper Works GP 2019 o mocy 306 KM to najszybszy model marki w historii.

 

Potężny czterocylindrowy silnik turbo 3-drzwiowego MINI, limitowany do 3000 sztuk, przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,2 sekundy, nawiązując do imponującej wyścigowej historii MINI. Od zwycięstwa w Mistrzostwach Wielkiej Brytanii Samochodów Turystycznych pierwszym Mini Cooperem, po trzy zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Rajdu Monte Carlo i wiele innych występów, 3-drzwiowe MINI wielokrotnie było symbolem sportowych wydarzeń i nosi wyścigi w swoich genach. Ostatnio Bulldog Racing MINI John Cooper Works sprawdził się w 24-godzinnym wyścigu Nürburgring na legendarnej Północnej Pętli i szybko stał się ulubieńcem publiczności.Toyota AYGO X prologue
Concept Cars | 17.03.21

Toyota AYGO X prologue

Zapowiedź nadchodzącej rewolucji w klasie małych aut segmentu A, czyli samochód o jeszcze bardziej pikantnej stylistyce.

Kia Motors India publikuje oficjalne zdjęcia zupełnie nowej Kia Sonet
Wiadomości | 30.07.20

Kia Motors India publikuje oficjalne zdjęcia zupełnie nowej Kia Sonet

Nowy, muskularny kompaktowy SUV może pochwalić się kultowym DNA designu Kia oraz odważną i mocną sylwetką.

SEAT wprowadzi na rynek dwa w pełni elektryczne samochody
Wiadomości | 23.03.21

SEAT wprowadzi na rynek dwa w pełni elektryczne samochody

CUPRA Tavascan dołączy do oferty marki w 2024 roku, natomiast Seat wprowadzi miejski pojazd elektryczny do 2025 roku.