Wiadomości | 12.12.22

Mercedes-Benz Vans otworzy w Polsce fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych

Nowa fabryka Mercedes‑Benz Vans w Jaworze będzie pierwszą fabryką marki napędzaną wyłącznie energią elektryczną wyznaczając nowe standardy.


Mercedes-Benz Vans otworzy w Polsce fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych

„Naszą ambicją jest oferowanie najbardziej pożądanych samochodów dostawczych i usług. W tym celu musimy być wysoce innowacyjni i konkurencyjni we wszystkich obszarach. Jednocześnie musimy chronić naszą działalność w perspektywie długoterminowej. Kluczowym czynnikiem sukcesu jest dostosowanie naszej europejskiej sieci produkcyjnej” — mówi Mathias Geisen, szef Mercedes‑Benz Vans. „Decyzja dla Jawora w Polsce to kolejny kamień milowy na drodze do elektromobilności. Nie tylko repozycjonujemy nasze produkty, ale także zabezpieczamy cały łańcuch wartości na przyszłość: od zaopatrzenia, przez produkcję, po logistykę i sprzedaż. Dlatego inwestujemy w VAN.EA, naszej nowej architekturze w pełni elektrycznych samochodów dostawczych. W ten sposób zapewnimy sobie również w przyszłości wiodącą pozycję w dziedzinie w pełni elektrycznych lekkich samochodów dostawczych. Jednocześnie zachowujemy długoterminowe perspektywy istniejących zakładów w Europie”.

 

„Podpisaliśmy memorandum o porozumieniu z polskim rządem i innymi polskimi partnerami gospodarczymi. To pokazuje, że wykorzystujemy doskonałe warunki i wspólną infrastrukturę w powstałej jaworskiej lokalizacji do budowy nowego zakładu do produkcji samochodów dostawczych” – mówi Geisen. „Ponieważ elastycznie produkujemy samochody dostawcze z napędem spalinowym i elektrycznym we wszystkich naszych istniejących fabrykach, w Jaworze zbudujemy naszą pierwszą fabrykę napędzaną wyłącznie energią elektryczną. W ten sposób wyznaczamy nowe standardy i idziemy naprzód na naszej drodze do zrównoważonej, w pełni elektrycznej mobilności”.

 

W przyszłości mają tam być produkowane duże samochody dostawcze (model zamknięty/furgon) na bazie VAN.EA. Konsekwentnie koncentrując się na produkcji w pełni elektrycznych samochodów dostawczych, Mercedes-Benz Vans dąży do osiągnięcia przewagi w zakresie wydajności, a tym samym do znacznej poprawy konkurencyjności. Ustanowiona lokalizacja umożliwia dywizji Van optymalizację kosztów i łańcucha dostaw oraz energooszczędną produkcję samochodów dostawczych nowej generacji. Decyzja o lokalizacji i konkretnej realizacji projektu zależy jeszcze od ostatecznego spełnienia różnych warunków ramowych, w tym przyznania pomocy na inwestycję w Jaworze.


Mercedes-Benz Cars od 2019 roku produkuje w Jaworze silniki spalinowe, a od 2021 akumulatory.

 

Dzięki nowej architekturze VAN.EA (Van Electric Architecture) Mercedes-Benz Vans przyspiesza transformację w kierunku dostawcy z w pełni elektrycznym portfolio produktów. VAN.EA jest podstawą wszystkich eVanów Mercedes-Benz w średnim i dużym segmencie, który pojawi się na rynku od 2025 roku.Ford GT 64 Prototype Heritage Edition
Tuning | 12.08.21

Ford GT 64 Prototype Heritage Edition

Limitowana edycja pojazdu jest inspirowana prototypem Forda GT z 1964 roku, który stał się jedynym amerykańskim supersamochodem, który wygrał Le Mans.

Wkrótce premiera nowej Skody Fabia czwartej generacji
Wiadomości | 25.02.21

Wkrótce premiera nowej Skody Fabia czwartej generacji

22 lata po debiucie Fabii Skoda prezentuje czwartą generację opartą na platformie MQB-A0. Zobacz przedpremierowe wideo i zdjęcia w kamuflażu.

BMW M4 Competition Coupé ekskluzywna edycja
Tuning | 24.10.20

BMW M4 Competition Coupé ekskluzywna edycja

Ruszyła przedsprzedaż limitowanej do 150 egzemplarzy edycji BMW M4 Competition x Kith z unikalnymi detalami stylistycznymi na zewnątrz i wewnątrz.