Wiadomości | 12.12.22

Mercedes-Benz Vans otworzy w Polsce fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych

Nowa fabryka Mercedes‑Benz Vans w Jaworze będzie pierwszą fabryką marki napędzaną wyłącznie energią elektryczną wyznaczając nowe standardy.


Mercedes-Benz Vans otworzy w Polsce fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych

„Naszą ambicją jest oferowanie najbardziej pożądanych samochodów dostawczych i usług. W tym celu musimy być wysoce innowacyjni i konkurencyjni we wszystkich obszarach. Jednocześnie musimy chronić naszą działalność w perspektywie długoterminowej. Kluczowym czynnikiem sukcesu jest dostosowanie naszej europejskiej sieci produkcyjnej” — mówi Mathias Geisen, szef Mercedes‑Benz Vans. „Decyzja dla Jawora w Polsce to kolejny kamień milowy na drodze do elektromobilności. Nie tylko repozycjonujemy nasze produkty, ale także zabezpieczamy cały łańcuch wartości na przyszłość: od zaopatrzenia, przez produkcję, po logistykę i sprzedaż. Dlatego inwestujemy w VAN.EA, naszej nowej architekturze w pełni elektrycznych samochodów dostawczych. W ten sposób zapewnimy sobie również w przyszłości wiodącą pozycję w dziedzinie w pełni elektrycznych lekkich samochodów dostawczych. Jednocześnie zachowujemy długoterminowe perspektywy istniejących zakładów w Europie”.

 

„Podpisaliśmy memorandum o porozumieniu z polskim rządem i innymi polskimi partnerami gospodarczymi. To pokazuje, że wykorzystujemy doskonałe warunki i wspólną infrastrukturę w powstałej jaworskiej lokalizacji do budowy nowego zakładu do produkcji samochodów dostawczych” – mówi Geisen. „Ponieważ elastycznie produkujemy samochody dostawcze z napędem spalinowym i elektrycznym we wszystkich naszych istniejących fabrykach, w Jaworze zbudujemy naszą pierwszą fabrykę napędzaną wyłącznie energią elektryczną. W ten sposób wyznaczamy nowe standardy i idziemy naprzód na naszej drodze do zrównoważonej, w pełni elektrycznej mobilności”.

 

W przyszłości mają tam być produkowane duże samochody dostawcze (model zamknięty/furgon) na bazie VAN.EA. Konsekwentnie koncentrując się na produkcji w pełni elektrycznych samochodów dostawczych, Mercedes-Benz Vans dąży do osiągnięcia przewagi w zakresie wydajności, a tym samym do znacznej poprawy konkurencyjności. Ustanowiona lokalizacja umożliwia dywizji Van optymalizację kosztów i łańcucha dostaw oraz energooszczędną produkcję samochodów dostawczych nowej generacji. Decyzja o lokalizacji i konkretnej realizacji projektu zależy jeszcze od ostatecznego spełnienia różnych warunków ramowych, w tym przyznania pomocy na inwestycję w Jaworze.


Mercedes-Benz Cars od 2019 roku produkuje w Jaworze silniki spalinowe, a od 2021 akumulatory.

 

Dzięki nowej architekturze VAN.EA (Van Electric Architecture) Mercedes-Benz Vans przyspiesza transformację w kierunku dostawcy z w pełni elektrycznym portfolio produktów. VAN.EA jest podstawą wszystkich eVanów Mercedes-Benz w średnim i dużym segmencie, który pojawi się na rynku od 2025 roku.Najmocniejszy model produkcyjny Mercedesa-AMG GT 63 S E Performance
Super Cars | 02.02.22

Najmocniejszy model produkcyjny Mercedesa-AMG GT 63 S E Performance

843 KM w czterodrzwiowym coupé, które jest pierwszą hybrydą o wysokich osiągach i jednocześnie najmocniejszym do tej pory seryjnie produkowanym modelem marki z Affalterbach.

Światowa premiera - ekstremalnie sportowy Bugatti Bolide
Super Cars | 28.10.20

Światowa premiera - ekstremalnie sportowy Bugatti Bolide

Bugatti opracował ekstremalnie skoncentrowany na torze hipersportowy samochód o niespotykanym stosunku masy do mocy wynoszącym zaledwie 0,67 kg na PS?

BMW XM, całkowicie nowy potężny hybrydowy SUV typu plug-in
Premiery | 28.09.22

BMW XM, całkowicie nowy potężny hybrydowy SUV typu plug-in

BMW XM jest punktem kulminacyjnym ofensywy modelowej w jubileuszowym roku marki, a także pierwszym oryginalnym samochodem BMW M od czasu BMW M1.