Wiadomości | 30.12.23

Małe Miasteczko w Nowym Meksyku, światowa stolica Lowriderów

W Española w Nowym Meksyku tworzy się historia społeczności lowriderów jako artystami i rzemieślnikami w roli głównej.


Małe Miasteczko w Nowym Meksyku, światowa stolica Lowriderów

Pomiędzy dwoma lasami narodowymi, nad Rio Grande, leży Española, Nowy Meksyk. To miasteczko z populacją nieco ponad 10,000 ludzi, gdzie ekonomiczne znaczenie osiągnęło szczyt, gdy pojawiła się kolej w 1880 roku. Dzisiaj, zaskakująco, stało się światową stolicą lowriderów.

 

Ruch lowriderów zaczął się 60 lat temu w Los Angeles, jako symbol buntu. Był to jawny sprzeciw Chicanos, którzy nie chcieli zlewać się z głównym nurtem amerykańskiej kultury.

 

W Española ruch ten znalazł swoje odzwierciedlenie. Miasto, czasem nazywane "Małym L.A.", ma głębokie związki z hiszpańskojęzyczną i Chicano społecznością z Południowej Kalifornii. Rodziny, które wracały z Zachodu z pieniędzmi i kawałkiem kalifornijskiej kultury, przyniosły ze sobą również lowridery.

 

Fred Rael, prezes zarządu muzeum lowriderów w Española, wspomina, jak hiszpańscy osadnicy zdobili swoje konie i powozy, by pokazać się podczas niedzielnych przejażdżek. Podobnie, w latach 70. i 80., niedzielne przejażdżki samochodami lowriderami były formą pokazania siebie i swojej kultury.

 

Ruch ten spotkał się z oporem ze strony władz. W Kalifornii wprowadzono prawo, że żadna część nadwozia samochodu nie może być niższa niż dolna część koła, co doprowadziło do wynalezienia hydraulicznego zawieszenia w lowriderach.

 

W 2018 roku, rada miasta Española ogłosiła miasto "przyjaznym dla lowriderów" i formalnie przyjęła przydomek "Stolica Lowriderów Świata”.

 

Obecnie, entuzjaści w całym mieście pracują nad tworzeniem własnych lowriderów. Jeff Quintana, budowniczy lowriderów z Española, mówi: „Ludzie tutaj sobie pomagają. To część kultury, ponieważ tak wielu ludzi buduje te samochody”.

 

W każdą wiosnę, miasto gromadzi się na pielgrzymce do kościoła w Española, a w lipcu obchodzi Dzień Lowriderów, z wielką paradą pojazdów.McLaren opracował nowe techniki malowania oferowane wyłącznie w supersamochodzie McLaren 750S
Tuning | 02.08.23

McLaren opracował nowe techniki malowania oferowane wyłącznie w supersamochodzie McLaren 750S

Udoskonalenie motywu Spectrum wymagało opracowania nowych technik, które wprowadzają nową generację specjalizacji lakierniczej McLarena, oferując klientom coś naprawdę wyjątkowego i przełomowego.

Mercedes-Benz Vans otworzy w Polsce fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych
Wiadomości | 12.12.22

Mercedes-Benz Vans otworzy w Polsce fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych

Nowa fabryka Mercedes‑Benz Vans w Jaworze będzie pierwszą fabryką marki napędzaną wyłącznie energią elektryczną wyznaczając nowe standardy.

Zapowiedź przyszłości wg koncepcji Hyundaia
Concept Cars | 05.05.20

Zapowiedź przyszłości wg koncepcji Hyundaia

Samochody koncepcyjne Hyundai zapowiadają przyszłość. W najnowszych konceptach marki Hyundai zastosowano rozwiązania projektowe, które trafią do samochodów produkcyjnych. Samochody koncepcyjne umożliwiają producentom wprowadzanie nowych pomysłów i technologii do designu przyszłych samochodów. Niedawno Hyundai pokazał najnowszy koncept elektryczny Prophecy, który oddaje filozofię projektowania firmy o nazwie Sensuous Sportiness. Wideo poniżej.