Wiadomości | 11.01.22

Magiczna zmiana koloru nadwozia BMW iX Flow

Z okazji targów CES 2022, monachijski producent samochodów premium oferuje perspektywę przyszłej technologii, która z atramentem E może zmieniać odcień koloru samochodu na polecenie kierowcy.

Wraz z prezentacją BMW iX Flow z E Ink z okazji targów CES 2022, monachijski producent samochodów premium oferuje perspektywę przyszłej technologii, która wykorzystuje cyfryzację do dostosowania wyglądu zewnętrznego pojazdu do różnych sytuacji i indywidualnych życzeń. Powierzchnia BMW iX Flow z atramentem E może zmieniać odcień na polecenie kierowcy.

 

Płynne zmiany koloru są możliwe dzięki specjalnie opracowanej osłonie nadwozia, która jest dokładnie dopasowana do konturów w pełni elektrycznego pojazdu sportowo-aktywnego BMW. Pobudzona sygnałami elektrycznymi technologia elektroforetyczna przenosi na powierzchnię różne pigmenty, powodując, że skóra ciała nabiera pożądanego zabarwienia.

Innowacyjna technologia E Ink otwiera zupełnie nowe możliwości zmiany wyglądu pojazdu zgodnie z preferencjami estetycznymi kierowcy, warunkami otoczenia czy nawet wymaganiami funkcjonalnymi. Technologia ta oferuje zatem niespotykany dotąd potencjał personalizacji w zakresie projektowania zewnętrznego. BMW iX Flow z atramentem E Ink demonstruje ten potencjał z imponującym efektem. W tym kontekście BMW Group kieruje rozwojem technologii, tak aby można było doświadczyć nowej formy personalizacji zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz przyszłych produkowanych pojazdów.

 

Sama technologia E Ink jest niezwykle energooszczędna. W przeciwieństwie do wyświetlaczy lub projektorów, technologia elektroforetyczna nie wymaga absolutnie żadnej energii, aby utrzymać wybrany stan koloru na stałym poziomie. Prąd płynie tylko podczas krótkiej fazy zmiany koloru.

 

Kolorowanie elektroforetyczne opiera się na technologii opracowanej przez firmę E Ink, która jest najbardziej znana z wyświetlaczy stosowanych w eReaderach. Powłoka powierzchniowa BMW iX Flow z E Ink zawiera wiele milionów mikrokapsułek o średnicy odpowiadającej grubości ludzkiego włosa. Każda z tych mikrokapsułek zawiera ujemnie naładowane białe pigmenty i dodatnio naładowane czarne pigmenty. W zależności od wybranego ustawienia, stymulacja za pomocą pola elektrycznego powoduje, że na powierzchni mikrokapsułki gromadzą się białe lub czarne pigmenty, nadając karoserii pożądany odcień.

 

Osiągnięcie tego efektu na karoserii pojazdu wymaga zastosowania wielu precyzyjnie dopasowanych segmentów ePaper. Procesy projektowania generatywnego są wdrażane w celu zapewnienia, że segmenty odzwierciedlają charakterystyczne kontury pojazdu i wynikające z tego różnice w oświetleniu i cieniu. Algorytmy projektowania generatywnego zapewniają niezbędną formowalność i elastyczność niezbędną do dostosowania ePaper dokładnie do linii projektowych pojazdu.

Technologie cięcia laserowego gwarantują wysoką precyzję w generowaniu każdego segmentu. Po nałożeniu segmentów i podłączeniu zasilania stymulującego pole elektryczne, całe ciało jest ogrzewane i uszczelniane, aby zapewnić optymalne i równomierne odwzorowanie kolorów podczas każdej zmiany koloru.

 Każdy model Volvo z fabrycznym ograniczeniem prędkości do 180 km/h
Wiadomości | 20.05.20

Każdy model Volvo z fabrycznym ograniczeniem prędkości do 180 km/h

Firma Volvo Cars dotrzymała obietnicy złożonej w ubiegłym roku: wszystkie produkowane odtąd samochody mają elektronicznie ograniczoną prędkość maksymalną do 180 km/h. To działanie, bardziej radykalne niż prawo wielu krajów, jest elementem szerszej strategii. Jest nią walka o ograniczenie śmiertelnych ofiar wypadków drogowych oraz ciężko rannych do zera.

Hyundai przedstawia prototyp nowego i20 N
Wiadomości | 06.05.20

Hyundai przedstawia prototyp nowego i20 N

Prototyp nowego Hyundaia i20 N jest testowany w ekstremalnych warunkach na zamarzniętym jeziorze w północnej Szwecji wraz z i20 WRC oraz RM19. Jednocześnie Hyundai udostępnił nowe materiały promocyjne z tego wydarzenia.

Światową premierą zupełnie nowego kompaktowego SUV-a smarta #1
Premiery | 09.04.22

Światową premierą zupełnie nowego kompaktowego SUV-a smarta #1

Nowy design, nowa technologia i nowe podejście do stworzenia miejskiego towarzysza kształtują formę smarta #1.