Wiadomości | 11.01.22

Magiczna zmiana koloru nadwozia BMW iX Flow

Z okazji targów CES 2022, monachijski producent samochodów premium oferuje perspektywę przyszłej technologii, która z atramentem E może zmieniać odcień koloru samochodu na polecenie kierowcy.

Wraz z prezentacją BMW iX Flow z E Ink z okazji targów CES 2022, monachijski producent samochodów premium oferuje perspektywę przyszłej technologii, która wykorzystuje cyfryzację do dostosowania wyglądu zewnętrznego pojazdu do różnych sytuacji i indywidualnych życzeń. Powierzchnia BMW iX Flow z atramentem E może zmieniać odcień na polecenie kierowcy.

 

Płynne zmiany koloru są możliwe dzięki specjalnie opracowanej osłonie nadwozia, która jest dokładnie dopasowana do konturów w pełni elektrycznego pojazdu sportowo-aktywnego BMW. Pobudzona sygnałami elektrycznymi technologia elektroforetyczna przenosi na powierzchnię różne pigmenty, powodując, że skóra ciała nabiera pożądanego zabarwienia.

Innowacyjna technologia E Ink otwiera zupełnie nowe możliwości zmiany wyglądu pojazdu zgodnie z preferencjami estetycznymi kierowcy, warunkami otoczenia czy nawet wymaganiami funkcjonalnymi. Technologia ta oferuje zatem niespotykany dotąd potencjał personalizacji w zakresie projektowania zewnętrznego. BMW iX Flow z atramentem E Ink demonstruje ten potencjał z imponującym efektem. W tym kontekście BMW Group kieruje rozwojem technologii, tak aby można było doświadczyć nowej formy personalizacji zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz przyszłych produkowanych pojazdów.

 

Sama technologia E Ink jest niezwykle energooszczędna. W przeciwieństwie do wyświetlaczy lub projektorów, technologia elektroforetyczna nie wymaga absolutnie żadnej energii, aby utrzymać wybrany stan koloru na stałym poziomie. Prąd płynie tylko podczas krótkiej fazy zmiany koloru.

 

Kolorowanie elektroforetyczne opiera się na technologii opracowanej przez firmę E Ink, która jest najbardziej znana z wyświetlaczy stosowanych w eReaderach. Powłoka powierzchniowa BMW iX Flow z E Ink zawiera wiele milionów mikrokapsułek o średnicy odpowiadającej grubości ludzkiego włosa. Każda z tych mikrokapsułek zawiera ujemnie naładowane białe pigmenty i dodatnio naładowane czarne pigmenty. W zależności od wybranego ustawienia, stymulacja za pomocą pola elektrycznego powoduje, że na powierzchni mikrokapsułki gromadzą się białe lub czarne pigmenty, nadając karoserii pożądany odcień.

 

Osiągnięcie tego efektu na karoserii pojazdu wymaga zastosowania wielu precyzyjnie dopasowanych segmentów ePaper. Procesy projektowania generatywnego są wdrażane w celu zapewnienia, że segmenty odzwierciedlają charakterystyczne kontury pojazdu i wynikające z tego różnice w oświetleniu i cieniu. Algorytmy projektowania generatywnego zapewniają niezbędną formowalność i elastyczność niezbędną do dostosowania ePaper dokładnie do linii projektowych pojazdu.

Technologie cięcia laserowego gwarantują wysoką precyzję w generowaniu każdego segmentu. Po nałożeniu segmentów i podłączeniu zasilania stymulującego pole elektryczne, całe ciało jest ogrzewane i uszczelniane, aby zapewnić optymalne i równomierne odwzorowanie kolorów podczas każdej zmiany koloru.

 Toyota zaprezentowała nowy model Harrier dostępny w Japonii
Wiadomości | 14.04.20

Toyota zaprezentowała nowy model Harrier dostępny w Japonii

Toyota pokazała kolejną generację modelu Harrier (Urban SUV), który od 1997 roku jest liderem w tym segmencie sprzedaży pojazdów w Japonii oraz ogłosiła, że planuje sprzedaż nowego modelu Harrier około czerwca 2020 r. W wyraźnym odróżnieniu od innych SUV-ów Harrier łączy prostotę, elegancję i solidność w płynnej formie coupe. Wysokiej jakości wnętrze zapewnia poczucie bezpieczeństwa od pierwszej chwili w kabinie. Gdy pojazd jedzie, poczucie komfortu powstaje dzięki responsywnej jeździe, a cicha kabina w naturalny sposób prowadzi do przyjemnych rozmów z przyjaciółmi. Spędzanie czasu z nowym Harrier będzie wzbogacającym doświadczeniem.

Wkrótce premiera nowego w pełni elektrycznego hipersamochodu z Austrii
Super Cars | 17.03.22

Wkrótce premiera nowego w pełni elektrycznego hipersamochodu z Austrii

Podczas New York Auto Show, które rozpocznie się w połowie przyszłego miesiąca, firma DEUS Automobiles zaprezentuje swoją koncepcję ultra-limitowanego elektrycznego hipersamochodu.

CUPRA Formentor oficjalnym samochodem FC Barcelona
Wiadomości | 07.07.20

CUPRA Formentor oficjalnym samochodem FC Barcelona

Autorski model hiszpańskiej marki został ogłoszony pierwszym w historii oficjalnym pojazdem klubu piłkarskiego FC Barcelona. Piłkarze klubu otrzymają możliwość szerokiej personalizacji swoich samochodów. W środę 8 lipca CUPRA uruchomi ogólnodostępną platformę do rezerwacji premierowej wersji samochodu.