Wiadomości | 11.01.22

Magiczna zmiana koloru nadwozia BMW iX Flow

Z okazji targów CES 2022, monachijski producent samochodów premium oferuje perspektywę przyszłej technologii, która z atramentem E może zmieniać odcień koloru samochodu na polecenie kierowcy.

Wraz z prezentacją BMW iX Flow z E Ink z okazji targów CES 2022, monachijski producent samochodów premium oferuje perspektywę przyszłej technologii, która wykorzystuje cyfryzację do dostosowania wyglądu zewnętrznego pojazdu do różnych sytuacji i indywidualnych życzeń. Powierzchnia BMW iX Flow z atramentem E może zmieniać odcień na polecenie kierowcy.

 

Płynne zmiany koloru są możliwe dzięki specjalnie opracowanej osłonie nadwozia, która jest dokładnie dopasowana do konturów w pełni elektrycznego pojazdu sportowo-aktywnego BMW. Pobudzona sygnałami elektrycznymi technologia elektroforetyczna przenosi na powierzchnię różne pigmenty, powodując, że skóra ciała nabiera pożądanego zabarwienia.

Innowacyjna technologia E Ink otwiera zupełnie nowe możliwości zmiany wyglądu pojazdu zgodnie z preferencjami estetycznymi kierowcy, warunkami otoczenia czy nawet wymaganiami funkcjonalnymi. Technologia ta oferuje zatem niespotykany dotąd potencjał personalizacji w zakresie projektowania zewnętrznego. BMW iX Flow z atramentem E Ink demonstruje ten potencjał z imponującym efektem. W tym kontekście BMW Group kieruje rozwojem technologii, tak aby można było doświadczyć nowej formy personalizacji zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz przyszłych produkowanych pojazdów.

 

Sama technologia E Ink jest niezwykle energooszczędna. W przeciwieństwie do wyświetlaczy lub projektorów, technologia elektroforetyczna nie wymaga absolutnie żadnej energii, aby utrzymać wybrany stan koloru na stałym poziomie. Prąd płynie tylko podczas krótkiej fazy zmiany koloru.

 

Kolorowanie elektroforetyczne opiera się na technologii opracowanej przez firmę E Ink, która jest najbardziej znana z wyświetlaczy stosowanych w eReaderach. Powłoka powierzchniowa BMW iX Flow z E Ink zawiera wiele milionów mikrokapsułek o średnicy odpowiadającej grubości ludzkiego włosa. Każda z tych mikrokapsułek zawiera ujemnie naładowane białe pigmenty i dodatnio naładowane czarne pigmenty. W zależności od wybranego ustawienia, stymulacja za pomocą pola elektrycznego powoduje, że na powierzchni mikrokapsułki gromadzą się białe lub czarne pigmenty, nadając karoserii pożądany odcień.

 

Osiągnięcie tego efektu na karoserii pojazdu wymaga zastosowania wielu precyzyjnie dopasowanych segmentów ePaper. Procesy projektowania generatywnego są wdrażane w celu zapewnienia, że segmenty odzwierciedlają charakterystyczne kontury pojazdu i wynikające z tego różnice w oświetleniu i cieniu. Algorytmy projektowania generatywnego zapewniają niezbędną formowalność i elastyczność niezbędną do dostosowania ePaper dokładnie do linii projektowych pojazdu.

Technologie cięcia laserowego gwarantują wysoką precyzję w generowaniu każdego segmentu. Po nałożeniu segmentów i podłączeniu zasilania stymulującego pole elektryczne, całe ciało jest ogrzewane i uszczelniane, aby zapewnić optymalne i równomierne odwzorowanie kolorów podczas każdej zmiany koloru.

 Pod koniec roku Volkswagen wprowadzi całkowicie nowo opracowaną jednostkę napędową
Elektryczne | 13.04.23

Pod koniec roku Volkswagen wprowadzi całkowicie nowo opracowaną jednostkę napędową

Dzięki nowemu napędowi na tylne koła modele ID. powiększą zarówno moc jak i zasięg. Pierwsze pojazdy z nową generacją napędu w wersji 286 KM od końca roku.

Volkswagen prezentuje prototyp ID. GTI Concept podczas IAA Mobility 2023 w Monachium
Premiery | 06.09.23

Volkswagen prezentuje prototyp ID. GTI Concept podczas IAA Mobility 2023 w Monachium

Prototyp ID. GTI Concept, zaprezentowany po raz pierwszy na targach IAA Mobility w Monachium, pokazuje w jaki sposób Volkswagen przeniesie kultowe oznaczenie GTI w elektryczną przyszłość.

Mercedes-AMG i Mercedes-AMG Petronas F1 Team zacieśniają współpracę
MotorSport | 02.03.21

Mercedes-AMG i Mercedes-AMG Petronas F1 Team zacieśniają współpracę

Teraz jeszcze więcej wydajności na torze i na drodze.