Super Cars | 10.03.23

Battista, najszybszy na świecie samochód dopuszczony do ruchu drogowego

W pełni elektryczny Battista firmy Automobili Pininfarina zapewnił sobie pozycję najszybszego na świecie, który ukończył sprinty na jedną czwartą i jedną drugą mili.

Najszybciej przyspieszający samochód produkcyjny na świecie pobił w lutym serię rekordów prędkości w indyjskim ośrodku testowym Natrax. W pełni elektryczny Battista firmy Automobili Pininfarina zapewnił sobie pozycję najszybszego na świecie, który ukończył sprinty na jedną czwartą i jedną drugą mili, tym samym zdobywając tytuł najszybszego samochodu dopuszczonego do ruchu drogowego w historii Indii.

 

Dzięki systemom danych VBOX w celu zweryfikowania niesamowitych osiągów Battisty, czas jedną czwartą mili wynoszący 8,55 sekundy i wynik jedną drugą mili wynoszący 13,38 sekundy były najważniejszymi punktami serii niezwykłych wyników pierwszego luksusowego samochodu elektrycznego Automobili Pininfarina. Hormazd Sorabjee i Renuka Kirpalani z Autocar India dołączyli do zespołu wydajności, testów i walidacji włoskiej marki, w tym kierowcy rozwojowego Stefano Costy, celem było zaprezentowanie wyjątkowych osiągów dostępnych dla wszystkich właścicieli i kierowców Battista.

 

Test maksymalnej prędkości Battista został przeprowadzony z założonymi oponami Michelin Pilot Sport Cup 2. W tym teście Hormazd Sorabjee z łatwością osiągnął na torze prędkość maksymalną 358,03 km/h – bijąc tym samym poprzedni rekord prędkości maksymalnej w Indiach wynoszący 332 km/h, który należał również do Autocar India. Renuka Kirpalani osiągnęła 357,10 km/h, ustanawiając rekord najszybszej indyjskiej kierowcy na świecie. Oba te rekordy prędkości maksymalnej zostały potwierdzone przez Federację Klubów Sportów Motorowych Indii (FMSCI), indyjską organizację sportową zrzeszoną w FIA.

 

Po zamontowaniu opony Michelin Pilot Sport Cup 2R do testów przyspieszenia, Battista ustanowił dwa nowe rekordy świata samochodów seryjnych w sprintach na dystansie jedną czwartą i jedną drugą mili. Oba komplety opon Michelin można zamówić w firmie Battista w punkcie zakupu.

 

Battista wytwarza ponad 1900 KM i moment obrotowy 2340 Nm, a moc jest rozprowadzana na wszystkie cztery koła za pośrednictwem czterech silników i unikalnego, wyrafinowanego systemu wektorowania momentu obrotowego, dostrojonego przez inżynierów Automobili Pininfarina w centrum rozwoju producenta luksusowych samochodów we Włoszech.

 

W 2022 roku Battista ustanowił serię światowych rekordów wydajności w swojej bazie testowej w Nardò we Włoszech. Unikalna technologia kontroli startu Battisty przyczynia się do przyspieszenia samochodu Formuły 1, osiągając 0-60 mil na godzinę w 1,79 s, 0-100 km/h w 1,86 s, 0-120 mil na godzinę w 4,49 s i 0-200 km/h w zaledwie 4,75 sekundy. Oficjalne testy potwierdziły również, że Battista osiąga najkrótszą drogę hamowania ze wszystkich pojazdów elektrycznych na świecie, osiągając prędkość 100-0 km/h na zaledwie 31 metrach.Różnice i cechy wspólne wersji wyścigowej a samochodu dostępnego w salonie
Wiadomości | 17.02.23

Różnice i cechy wspólne wersji wyścigowej a samochodu dostępnego w salonie

Nowa Toyota GR Supra GT4 została stworzona z myślą o rywalizacji w wyścigach na torze. Co różni ją od wersji dostępnej w salonie?

BRABUS 800 Adventure XLP SUPERWHITE
Tuning | 24.03.22

BRABUS 800 Adventure XLP SUPERWHITE

Ten jedyny w swoim rodzaju pickup oparty na modelu Mercedes-AMG G 63, którego można zabrać wszędzie, łączy światy luksusu arcydzieła na zamówienie i niepowstrzymanej mocy w terenie.

BMW Concept XM
Concept Cars | 30.11.21

BMW Concept XM

Najmocniejszy samochód BMW M, jaki kiedykolwiek wszedł do produkcji seryjnej, która ma rozpocząć się pod koniec przyszłego roku.