Wiadomości | 07.03.23

Lamborghini ujawniło pierwsze szczegóły swojego pierwszego samochodu hybrydowego

HPEV (High Performance Electrified Vehicle), o nazwie kodowej Lamborghini LB744, zadebiutuje wkrótce w tym roku.

Lamborghini ujawniło pierwsze szczegóły swojego pierwszego supersportowego samochodu hybrydowego HPEV (High Performance Electrified Vehicle), o nazwie kodowej LB744, który zadebiutuje wkrótce w roku, w którym Lamborghini obchodzi 60. rocznicę powstania. Lamborghini LB744 ustanowiło nowy standard w zakresie osiągów i przyjemności z jazdy: całkowicie nowa architektura z nowym układem napędowym zapewnia łącznie ponad 1000 KM, łącząc moc zupełnie nowego 12-cylindrowego silnika spalinowego z trzema elektrycznymi silnikami i przełomowej dwusprzęgłowej skrzyni biegów, która debiutuje w 12-cylindrowym Lamborghini.

 

Samochód prezentuje niespotykany układ: wolnossący 6,5-litrowy silnik V12 montowany centralnie jest uzupełniony trzema silnikami elektrycznymi, z których jeden jest zintegrowany z nową dwusprzęgłową ośmiobiegową skrzynią biegów. Jest on montowany poprzecznie i po raz pierwszy umieszczony za silnikiem spalinowym. W tunelu transmisyjnym od czasów Countacha zamiast tego znajduje się akumulator litowo-jonowy, który zasila silniki elektryczne.

 

Silniki elektryczne zwiększają dostarczanie mocy przy niskich obrotach i mogą również zmienić nowy LB744 w samochód czysto elektryczny, zmniejszając całkowitą emisję CO2 o 30% w porównaniu z Aventador Ultimae.

 

Lamborghini od początku istnienia firmy jest synonimem silników V12. LB744 wprowadza bezprecedensową architekturę hybrydową i nową generację V12. Samochód zostaje wprowadzony na rynek jako pierwszy zelektryfikowany pojazd o wysokich osiągach – HPEV: supersportowy samochód hybrydowy typu plug-in, wyposażony w lekki akumulator litowo-jonowy o dużej mocy.

 

Nowy silnik L545 ma pojemność 6,5 litra i jest najlżejszym i najmocniejszym 12-cylindrowym silnikiem kiedykolwiek wyprodukowanym przez Lamborghini. Łącznie waży zaledwie 218 kilogramów: o 17 kilogramów mniej niż jednostka Aventador. LB744 ma silnik obrócony o 180 stopni w porównaniu do układu Aventador. Superquadro V12 generuje moc 825 KM przy 9250 obr./min dzięki przeprojektowanemu układowi dystrybucji, który obsługuje maksymalny zakres obrotów 9500 obr./min. Moc właściwa wynosi 128 CV na litr, co jest najwyższą mocą wyjściową w historii 12-cylindrowych silników Lamborghini, a maksymalny moment obrotowy wynosi 725 Nm przy 6750 obr./min.

 

Kanały wlotu powietrza do cylindrów zostały przeprojektowane w celu zwiększenia dopływu powietrza i zagwarantowania optymalnego przepływu powietrza w komorze spalania. Zoptymalizowano również spalanie w samym silniku, dzięki regulacji jonizacji w komorze za pomocą dwóch jednostek sterujących.Jak działa smart material system w Lamborghini Sian
Wiadomości | 17.07.20

Jak działa smart material system w Lamborghini Sian

Lamborghini Sián FKP 37 i Sián Roadster charakteryzują się prawdziwą magią materiału, znaną również jako Lamborghini Smart Material System. LSMS jest zainstalowany z tyłu, zdominowany przez niesamowite tylne skrzydło hybrydowego supersamochodu.

Odliczanie do premiery elektrycznego Volkswagena ID. Buzz
Elektryczne | 21.02.22

Odliczanie do premiery elektrycznego Volkswagena ID. Buzz

Volkswagen w tej chwili przeprowadza ostatnie testy prototypów modelu ID. Buzz, a flota przedprodukcyjnych samochodów podróżuje po Europie.

Nowy Jeep Compass teraz bardziej zaawansowany technologicznie i połączony
Wiadomości | 15.05.20

Nowy Jeep Compass teraz bardziej zaawansowany technologicznie i połączony

Można już składać zamówienia na nowego Jeepa Compass, zbudowany na rynek europejski w fabryce FCA Melfi we Włoszech. Nowy model jest teraz produkowany we Włoszech, dzięki czemu Jeep gwarantuje średni czas dostawy z fabryki około trzech tygodni, a jednocześnie oferuje szereg zaawansowanych przyjaznych dla użytkownika technologii, które zapewniają bardziej wydajne, wygodne i połączone codzienne wrażenia z jazdy.