Wiadomości | 07.03.23

Lamborghini ujawniło pierwsze szczegóły swojego pierwszego samochodu hybrydowego

HPEV (High Performance Electrified Vehicle), o nazwie kodowej Lamborghini LB744, zadebiutuje wkrótce w tym roku.

Lamborghini ujawniło pierwsze szczegóły swojego pierwszego supersportowego samochodu hybrydowego HPEV (High Performance Electrified Vehicle), o nazwie kodowej LB744, który zadebiutuje wkrótce w roku, w którym Lamborghini obchodzi 60. rocznicę powstania. Lamborghini LB744 ustanowiło nowy standard w zakresie osiągów i przyjemności z jazdy: całkowicie nowa architektura z nowym układem napędowym zapewnia łącznie ponad 1000 KM, łącząc moc zupełnie nowego 12-cylindrowego silnika spalinowego z trzema elektrycznymi silnikami i przełomowej dwusprzęgłowej skrzyni biegów, która debiutuje w 12-cylindrowym Lamborghini.

 

Samochód prezentuje niespotykany układ: wolnossący 6,5-litrowy silnik V12 montowany centralnie jest uzupełniony trzema silnikami elektrycznymi, z których jeden jest zintegrowany z nową dwusprzęgłową ośmiobiegową skrzynią biegów. Jest on montowany poprzecznie i po raz pierwszy umieszczony za silnikiem spalinowym. W tunelu transmisyjnym od czasów Countacha zamiast tego znajduje się akumulator litowo-jonowy, który zasila silniki elektryczne.

 

Silniki elektryczne zwiększają dostarczanie mocy przy niskich obrotach i mogą również zmienić nowy LB744 w samochód czysto elektryczny, zmniejszając całkowitą emisję CO2 o 30% w porównaniu z Aventador Ultimae.

 

Lamborghini od początku istnienia firmy jest synonimem silników V12. LB744 wprowadza bezprecedensową architekturę hybrydową i nową generację V12. Samochód zostaje wprowadzony na rynek jako pierwszy zelektryfikowany pojazd o wysokich osiągach – HPEV: supersportowy samochód hybrydowy typu plug-in, wyposażony w lekki akumulator litowo-jonowy o dużej mocy.

 

Nowy silnik L545 ma pojemność 6,5 litra i jest najlżejszym i najmocniejszym 12-cylindrowym silnikiem kiedykolwiek wyprodukowanym przez Lamborghini. Łącznie waży zaledwie 218 kilogramów: o 17 kilogramów mniej niż jednostka Aventador. LB744 ma silnik obrócony o 180 stopni w porównaniu do układu Aventador. Superquadro V12 generuje moc 825 KM przy 9250 obr./min dzięki przeprojektowanemu układowi dystrybucji, który obsługuje maksymalny zakres obrotów 9500 obr./min. Moc właściwa wynosi 128 CV na litr, co jest najwyższą mocą wyjściową w historii 12-cylindrowych silników Lamborghini, a maksymalny moment obrotowy wynosi 725 Nm przy 6750 obr./min.

 

Kanały wlotu powietrza do cylindrów zostały przeprojektowane w celu zwiększenia dopływu powietrza i zagwarantowania optymalnego przepływu powietrza w komorze spalania. Zoptymalizowano również spalanie w samym silniku, dzięki regulacji jonizacji w komorze za pomocą dwóch jednostek sterujących.W pełni elektryczny nowy crossover Nissan Ariya. Światowa premiera online
Premiery | 15.07.20

W pełni elektryczny nowy crossover Nissan Ariya. Światowa premiera online

Nissan zaprezentował dziś światu zupełnie nowy elektryczny crossover Nissana Ariya, wyznaczając nowy rozdział dla pojazdów elektrycznych Nissana. Premiera EV odbyła się na całym świecie poprzez wirtualne wydarzenie, które odbędzie się w wkrótce otwartym pawilonie Nissan w Jokohamie.

Mercedes-Benz wyprodukował 50-milionowy samochód
Wiadomości | 12.02.21

Mercedes-Benz wyprodukował 50-milionowy samochód

W sumie 50 milionów pojazdów zostało wyprodukowanych w ciągu ostatnich 75 lat.

106 lat działalności Maserati pokazane w niecałe 4 minuty
Wiadomości | 01.12.20

106 lat działalności Maserati pokazane w niecałe 4 minuty

Święto Maserati od A do Z. Marka weszła w nowy etap swojej historii, kierując się śmiałością wpisaną w jej DNA. Święto przeszłości i spojrzenie w przyszłość łączą się. Wideo