Wiadomości | 07.03.23

Lamborghini ujawniło pierwsze szczegóły swojego pierwszego samochodu hybrydowego

HPEV (High Performance Electrified Vehicle), o nazwie kodowej Lamborghini LB744, zadebiutuje wkrótce w tym roku.

Lamborghini ujawniło pierwsze szczegóły swojego pierwszego supersportowego samochodu hybrydowego HPEV (High Performance Electrified Vehicle), o nazwie kodowej LB744, który zadebiutuje wkrótce w roku, w którym Lamborghini obchodzi 60. rocznicę powstania. Lamborghini LB744 ustanowiło nowy standard w zakresie osiągów i przyjemności z jazdy: całkowicie nowa architektura z nowym układem napędowym zapewnia łącznie ponad 1000 KM, łącząc moc zupełnie nowego 12-cylindrowego silnika spalinowego z trzema elektrycznymi silnikami i przełomowej dwusprzęgłowej skrzyni biegów, która debiutuje w 12-cylindrowym Lamborghini.

 

Samochód prezentuje niespotykany układ: wolnossący 6,5-litrowy silnik V12 montowany centralnie jest uzupełniony trzema silnikami elektrycznymi, z których jeden jest zintegrowany z nową dwusprzęgłową ośmiobiegową skrzynią biegów. Jest on montowany poprzecznie i po raz pierwszy umieszczony za silnikiem spalinowym. W tunelu transmisyjnym od czasów Countacha zamiast tego znajduje się akumulator litowo-jonowy, który zasila silniki elektryczne.

 

Silniki elektryczne zwiększają dostarczanie mocy przy niskich obrotach i mogą również zmienić nowy LB744 w samochód czysto elektryczny, zmniejszając całkowitą emisję CO2 o 30% w porównaniu z Aventador Ultimae.

 

Lamborghini od początku istnienia firmy jest synonimem silników V12. LB744 wprowadza bezprecedensową architekturę hybrydową i nową generację V12. Samochód zostaje wprowadzony na rynek jako pierwszy zelektryfikowany pojazd o wysokich osiągach – HPEV: supersportowy samochód hybrydowy typu plug-in, wyposażony w lekki akumulator litowo-jonowy o dużej mocy.

 

Nowy silnik L545 ma pojemność 6,5 litra i jest najlżejszym i najmocniejszym 12-cylindrowym silnikiem kiedykolwiek wyprodukowanym przez Lamborghini. Łącznie waży zaledwie 218 kilogramów: o 17 kilogramów mniej niż jednostka Aventador. LB744 ma silnik obrócony o 180 stopni w porównaniu do układu Aventador. Superquadro V12 generuje moc 825 KM przy 9250 obr./min dzięki przeprojektowanemu układowi dystrybucji, który obsługuje maksymalny zakres obrotów 9500 obr./min. Moc właściwa wynosi 128 CV na litr, co jest najwyższą mocą wyjściową w historii 12-cylindrowych silników Lamborghini, a maksymalny moment obrotowy wynosi 725 Nm przy 6750 obr./min.

 

Kanały wlotu powietrza do cylindrów zostały przeprojektowane w celu zwiększenia dopływu powietrza i zagwarantowania optymalnego przepływu powietrza w komorze spalania. Zoptymalizowano również spalanie w samym silniku, dzięki regulacji jonizacji w komorze za pomocą dwóch jednostek sterujących.Hyundai STARIA zapowiedź nowego minivana
Wiadomości | 11.03.21

Hyundai STARIA zapowiedź nowego minivana

Pierwsze zdjęcia nowej linii pojazdów wielofunkcyjnych (MPV) Hyundaia o luksusowym i futurystycznym designie.

Jaguar Vision Gran Turismo SV
Super Cars | 16.12.20

Jaguar Vision Gran Turismo SV

Najnowszy całkowicie elektryczny wirtualny samochód wyścigowy opracowany dla Gran Turismo przez Jaguar SV teraz zbudowany w prawdziwym świecie jako pełnowymiarowy projekt studyjny.

Volkswagen XL1 czyli 100 kilometrów na jednym litrze paliwa
Concept Cars | 19.02.21

Volkswagen XL1 czyli 100 kilometrów na jednym litrze paliwa

Dokładnie 0,99 litra. Rzadko kiedy pojawia się na świecie koncept jako model produkcyjny, który spełnia obietnice w zakresie stylizacji i przełomów technologicznych.