Super Cars | 11.04.24

Lamborghini kończy produkcję samochodów z silnikiem V10

Lamborghini świętuje swój kultowy supersportowy samochód V10, wypuszczając limitowaną edycję dziesięciu egzemplarzy wyposażonych w ekskluzywny pakiet poprawiający osiągi.


Lamborghini kończy produkcję samochodów z silnikiem V10

Automobili Lamborghini przedstawia Huracán STJ, limitowaną edycję dziesięciu egzemplarzy i ostatnie święto supersportowego samochodu wyposażonego w silnik V10, ikonę inżynierii producenta samochodów Sant'Agata Bolognese.

 

Wolnossący silnik V10 jest symbolem historii Automobili Lamborghini i przyczynił się do sukcesu zaprezentowanej po raz pierwszy w 2014 roku rodziny Huracán, która do końca roku zostanie zastąpiona zupełnie nowym supersportowym samochodem wyposażonym w nowy hybrydowy układ napędowy.

 

Dzięki konstrukcji opartej na Huracán STO, STJ reprezentuje szczyt osiągów osiągnięty w historii rodziny Huracán dzięki wprowadzeniu ekskluzywnego pakietu zaprojektowanego w celu dalszego wzmocnienia ducha wyścigowego Huracán STO. STJ oznacza Super Trofeo Jota: Super Trofeo składa hołd ustanowionym w 2009 roku mistrzostwom jednej marki Lamborghini, podczas gdy Jota odnosi się do Załącznika J do Regulaminu FIA, który określa specyfikacje samochodów wyścigowych, oraz do długiej tradycji modeli Lamborghini opracowanych dla toru, zaczynając od Miura SVJ i kontynuując Aventador SVJ.

 

Huracán STJ wyróżnia się dedykowanym pakietem aerodynamicznym opracowanym przez techników Lamborghini Squadra Corse, wykorzystując know-how zdobyty przez dziesięć lat pracy w czołówce zawodów Gran Turismo. Wyrafinowana aerodynamika STO została jeszcze bardziej ulepszona poprzez dodanie kultowego „cofango”: dwóch całkowicie nowych aerodynamicznych dodatków z włókna węglowego (flick), podczas gdy kąt tylnego skrzydła został zwiększony o 3° w porównaniu z modelem produkcyjnym aby zapewnić 10% wzrost obciążenia aerodynamicznego przy jednoczesnym zachowaniu idealnej równowagi samochodu.

 

Podobnie jak STO, Huracán STJ zapewnia maksymalną moc 640 KM przy 8000 obr./min i moment obrotowy 565 Nm (przy 8000 obr./min.) kontrolowany przez 7-biegową dwusprzęgłową skrzynię biegów (LDF – Lamborghini Doppia Frizione) w połączeniu z tylną skrzynią biegów -tylko napęd na koła.

 

Przyczepność mechaniczna została znacznie zwiększona dzięki zestawowi czterech regulowanych amortyzatorów pochodzących z wyścigów, które zastępują standardowe elementy aktywne. Amortyzatory można regulować w czterech kierunkach, aby zoptymalizować odbicie i kompresję zarówno przy wysokich, jak i niskich częstotliwościach, zapewniając całkowitą swobodę wyboru konfiguracji w oparciu o charakterystykę toru. Specjalna charakterystyka amortyzatorów pozwala na zastosowanie mniejszej sztywności sprężyn przy zachowaniu optymalnej kontroli dynamicznej samochodu i zwiększeniu precyzji kierowania. Aby zmaksymalizować dynamikę jazdy, opracowano specjalne opony Bridgestone Potenza Race, wykonane ze specjalnej mieszanki o wysokiej przyczepności i zamontowane na 20-calowych felgach z pojedynczą nakrętką.

Te cechy techniczne umożliwiły poprawę czasu okrążenia toru Nardò Technical Center Handling Track o ponad jedną sekundę w porównaniu z Huracán STO.



Dacia prezentuje trzy światowe premiery podczas Geneva Motor Show 2024
Wiadomości | 29.02.24

Dacia prezentuje trzy światowe premiery podczas Geneva Motor Show 2024

Marka zaprezentowała całkowicie nowe modele Duster oraz Spring oraz niedawno pokazany model zaprojektowany do wyścigu w Rajdowych Mistrzostwach Świata, Sandridera.

Le Grand Rendez-Vous krótki film od Ferrari
Wiadomości | 15.06.20

Le Grand Rendez-Vous krótki film od Ferrari

Świętowanie początku powrotu do normalności w Monako, gdzie pandemia spowodowała anulowanie jednego z najbardziej kultowych Grand Prix kalendarza F1. Krótki film Claude'a Leloucha, opowiada o niezwykłym spotkaniu, które w tym roku zastąpiło jedno z ulubionych corocznych wydarzeń sportów motorowych.

Jak działa zawieszenie samochodowe?
Wiadomości | 08.10.23

Jak działa zawieszenie samochodowe?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to możliwe, że twój samochód tak pięknie „płynie” po drodze, nawet jeśli ta droga przypomina bardziej pole pełne wybojów niż autostradę?