Super Cars | 18.01.23

Jedyny egzemplarz Bugatti Chiron Profilée wystawiony na aukcję przez RM Sotheby's

Tej okazji do posiadania części historii Bugatti (oczywiście jeśli masz wolne kilka milionów euro) po prostu nie można przegapić.

Bugatti Chiron został po raz pierwszy pokazany światu w marcu 2016 roku jako godny następca przełomowego Veyrona, ustanawiając nowe standardy w zakresie osiągów i użyteczności, po raz kolejny ustanawiając nowy punkt odniesienia dla samochodów hipersportowych. Zarówno Veyron, jak i Chiron mają wspólny fenomenalny 8-litrowy silnik W-16 – choć prawie całkowicie przeprojektowany dla nowszego samochodu – który w zastosowaniu Chirona jest wyposażony w cztery większe dwustopniowe turbosprężarki, które zwiększają moc do 1600 KM.

 

Bugatti zobowiązało się do wyprodukowania limitowanej serii 500 sztuk modelu Chiron i co ciekawe, pierwsze 200 z nich zostało sprzedanych, zanim pierwszy Chiron opuścił atelier w Molsheim. Inżynierowie Bugatti nie spoczęli jednak na laurach i podjęli wysiłki, aby rozszerzyć spektrum osiągów Chirona o modele, które byłyby jeszcze szybsze i mocniejsze, a nawet bardziej zwinne. Inżynierowie rozpoczęli prace nad sylwetką bliższą eleganckiemu wyglądowi oryginalnego Chirona, ale z właściwościami jezdnymi Chirona Pur Sport.

 

Rozwiązaniem był niestandardowy kształt z zamaszystym tyłem, który prowadzi do wysoce zaawansowanego termodynamicznego zarządzania przepływem powietrza i zwiększonego docisku tylnej osi. Tak narodził się Bugatti Chiron Profilée. Ponieważ Chiron cieszył się dużym zainteresowaniem, limit 500 sztuk został osiągnięty, gdy Profilée był jeszcze w fazie rozwoju. W niezwykłym posunięciu dla każdego producenta, marka Molsheim ukończyła samochód przedseryjny - pomimo świadomości, że reszta planowanych jednostek nigdy nie zostanie zbudowana. Jedynym wyjątkiem jest ten Chiron Profilée, z homologacją jednego typu dla Europy, oferowany do sprzedaży tutaj. Nie tylko zawiera samodzielną technologię i wszystkie części, które pierwotnie miały być zawarte w tej serii modeli, ale będzie także ostatnim zupełnie nowym Bugatti z silnikiem W-16 sprzedawanym przez Bugatti Automobiles S.A.S.


Oszałamiający hipersamochód przejechał zaledwie 396 kilometrów przebiegu testowego w momencie katalogowania, przechodząc końcowe kontrole jakości, które przechodzą wszystkie nowe hipersportowe samochody Bugatti przed opuszczeniem fabryki. Chiron Profilée to samochodowy pasjans, który nigdy się nie powtórzy i nie przypomina żadnego innego. Tej okazji do posiadania części historii Bugatti po prostu nie można przegapić.

 

Bugatti Chiron Profilée zostanie wystawiony na aukcję przez RM Sotheby's 1 lutego, a część dochodu zostanie przeznaczona na cele charytatywne. Cena wywoławcza to 4,2 miliona euro. Oszałamiający hipersamochód przejechał zaledwie 396 kilometrów przebiegu testowego przed opuszczeniem fabryki. Tej okazji do posiadania części historii Bugatti po prostu nie można przegapić.Zupełnie nowy Lexus RZ, pierwszy model marki dostępny na całym świecie
Premiery | 22.04.22

Zupełnie nowy Lexus RZ, pierwszy model marki dostępny na całym świecie

Lexus RZ to pierwszy Lexus, który został stworzony od podstaw jako bateryjne auto elektryczne (BEV - Battery Electric Vehicle).

CUPRA w Extreme E
MotorSport | 01.04.21

CUPRA w Extreme E

CUPRA bierze udział w najbardziej ekstremalnych etapach wyścigów na świecie w inauguracyjnym sezonie serii Extreme E.

1978 Jeep Cherokee 4xe Concept
Tuning | 03.04.23

1978 Jeep Cherokee 4xe Concept

Kolejna podróż w przeszłość prowadzi do tegorocznej wersji koncepcyjnej Resto-mod. Coroczne Wielkanocne Safari Jeepem po pustyni Moab w stanie Utah (USA), edycja 2023.