Od pierwszego stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać tzw. ustawa mandatowa ale część przepisów będzie obowiązywać dopiero w drugiej połowie 2022 roku.
Od pierwszego stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać tzw. ustawa mandatowa zakładająca m.in. wydłużony z roku do dwóch termin obecności punktów karnych na koncie kierowcy. Część przepisów wejdzie w życie z opóźnieniem i zaczną obowiązywać dopiero w drugiej połowie 2022 roku - informuje serwis Prawo.pl.
Podwyższone mandaty dla recydywistów drogowych, wyższe składki OC powiązane z liczbą mandatów i punktów karnych oraz wydłużony dwuletni okres obowiązywania punktów karnych - to wszystko znalazło się w uchwalonej przez parlament nowej ustawie mandatowej. Nowelizacja przepisów zaostrza część kar za wykroczenia drogowe nawet kilkukrotnie. W nowym taryfikatorze ujętych będzie kilkanaście wykroczeń, za które kierowca dostanie 15 punktów karnych - czytamy na portalu Prawo.pl.
Od kolejnego roku Kodeks drogowy będzie przede wszystkim karał recydywistów, którzy ponownie popełniają ten sam typ wykroczenia. Otrzymają oni co najmniej dwukrotność mandatu przewidzianego w taryfikatorze. Oznacza to, że przykładowy kierowca, który wyprzedził pojazd na przejściu dla pieszych po raz pierwszy, zostanie ukarany mandatem w wysokości 1500 PLN, ale jeśli znowu popełni to wykroczenie, zapłaci już 3000 PLN. Podwójne mandaty będą obowiązywały w ciągu dwóch lat od prawomocnego ukarania za takie samo wykroczenie.
Nowością będzie też wydłużony z roku do dwóch termin obecności punktów karnych na koncie kierowcy. Dopiero po tym czasie będą się one automatycznie kasować. Do tego termin ten liczony będzie nie, jak dotąd, od daty wystawienia mandatu, ale od daty jego opłacenia - informuje serwis.
Jak informuje Prawo.pl, niektóre z tych przepisów wejdą w życie z pewnym opóźnieniem - na skutek potrzeby technicznego przygotowania Krajowego Systemu Informacji Policji i CEPiK. Podobne opóźnienie - do sierpnia przyszłego roku - czeka też nowelizację przepisów dającą ubezpieczycielom możliwość konstruowania składki OC w zależności od liczby punktów karnych i mandatów płaconych przez właściciela pojazdu. Otrzymają oni dostęp do danych dotyczących m.in. rodzaju wykroczeń lub przestępstw stanowiących naruszenia przepisów ruchu drogowego oraz liczby i dat popełnionych przewinień.
Źródło informacji: PAP MediaRoom / Prawo.pl
Marka zdecydowanie i w innowacyjny sposób dąży do pełnej elektryfikacji samochodów. Zastępuje swój bestsellerowy model 3008 nowym, elektrycznym SUV-em z nadwoziem typu fastback.
Jeszcze większa przestronność, elegancja w stylu coupé oraz innowacyjne systemy multimedialne i asystenci wspomagania kierowcy, to tyko niektóre z cech wyróżniających nową SKODĘ OCTAVIA w wersji Liftback. Ikona marki stawia kolejne kroki na drodze do sukcesu. Nowa OCTAVIA będzie dostępna w wersjach zelektryfikowanych: z napędem hybrydowym typu plug-in, a także po raz pierwszy w technologii miękkiej hybrydy. Dla bestsellera marki przygotowano również szereg wydajnych silników benzynowych i wysokoprężnych najnowszej generacji Evo.
Dzięki muskularnej i agresywnej sylwetce nowy Lexus RC F na 2023 rok został stworzony, by wyróżniać się z tłumu i podkreślić elegancję coupe klasy premium.