GDDKiA realizuje Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym
Głównym celem projektu jest przekazywanie użytkownikom dróg bieżących informacji o sytuacji na drogach. Zobacz wideo prezentację.
Gotowy system umożliwi dynamiczne zarządzanie ruchem drogowym, pozwoli na informowanie o warunkach ruchu i występujących utrudnieniach. System poinformuje o wypadkach, zatorach czy wykryciu pojazdu jadącego pod prąd. Zidentyfikuje również zakłócenia w płynności ruchu i da możliwość wskazania objazdów wraz z automatycznym dostosowaniem pracy istniejących sygnalizacji na trasie objazdu. Będzie również wsparciem dla GDDKiA w egzekwowaniu, a dla firm utrzymaniowych w zapewnieniu odpowiedniego standardu utrzymania dróg.
Celem łatwiejszego zrozumienia zalet realizowanego systemu, w serwisie internetowym GDDKiA została udostępniona animacja prezentująca działanie systemu w sytuacji zaistnienia zdarzenia na drodze szybkiego ruchu.
Wdrożony system zarządzania ruchem będzie miały bezpośredni wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa i komfortu podróży. Zapewni płynny transport drogowy na najważniejszych korytarzach transportowych w ciągu dróg o znaczeniu europejskim i zarządzanych przez GDDKiA.
W ramach zbudowanego systemu do pobierania danych o sytuacji na drogach wykorzystane będą:
stacje pomiarowe ruchu drogowego, kamery, urządzenia do pomiaru czasu przejazdu, urządzenia do wykrywania zdarzeń, stacje meteorologiczne.
Użytkownicy dróg otrzymają informacje o sytuacji na drogach poprzez: znaki zmiennej treści, znaki wskazujące trasy objazdu, urządzenia do nadawania komunikatów radiowych CB.
Zupełnie nowy crossover Nissan Rogue z 2021 roku pojawi się w salonach w całych Stanach Zjednoczonych pod koniec tego miesiąca, w ramach globalnego planu transformacji firmy Nissan NEXT.
Światowa nowość w modelu produkcyjnym: quattro z Dynamic Torque Control umożliwia elektromechaniczne rozdzielanie momentu obrotowego w tylnej skrzyni biegów.
Zwiastuje początek nowej ery elektrycznych pojazdów typu SUV: bezprecedensowe połączenie cech niespotykanych wcześniej w jednym pojeździe i przewidywanego zasięgu przekraczającego 700 km.