MotorSport | 17.06.21

Formuła 1 Grand Prix Francji

Mistrzostwa Świata Formuły 1 wracają w ten weekend na torze Paul Ricard w Le Castellet w formie siódmej rundy sezonu.

W oczekiwaniu na weekend zobacz powyższe wideo z ostatniego wyścigu.

Formula ONE French Grand Prix 2019.

 

Mistrzostwa Świata Formuły 1 wracają na tor w ten weekend na torze Paul Ricard w Le Castellet w formie siódmej rundy sezonu, Grand Prix Francji. Jest to jedna z najdłużej trwających imprez w kategorii, choć w zeszłym roku nie odbyła się z powodu pandemii Covid-19. W tym roku na trybunach będzie mogło przebywać maksymalnie 15 000 fanów dziennie, podzielonych na „bańki” po 5000 sztuk, o ile zostaną zaszczepieni, wyzdrowieli po zarażeniu wirusem lub mają negatywny wynik testu .

 

Jedyny w swoim rodzaju. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych obiekt został przekształcony w miejsce testowe i dlatego może pochwalić się kilkoma niezwykłymi funkcjami, takimi jak co najmniej 167 różnych możliwych konfiguracji, podczas gdy krótka wersja, na mniej niż 4 kilometry, ma również system zraszania do tworzenia mokrego powierzchnia. Pobocza są pokryte mieszanką asfaltu i wolframu, co zapewnia bardzo wysoką przyczepność i bardzo szybko zatrzymuje samochody w przypadku wypadnięcia z toru.

 

Trzy sektory. Układ używany w Formule 1 od 2018 roku, kiedy to Grand Prix powróciło do kalendarza po dziesięcioletniej przerwie, ma 5,842 km długości i 15 zakrętów. Pierwszy sektor jest najszybszy i daje najwięcej możliwości wyprzedzania, szczególnie bezpośrednio za linią startu, wchodząc w zakręt numer 1 i przy wyjściu z zakrętu numer 3. Dobra moc i osiągi silników są wyraźnym wymogiem w drugim sektorze, m.in. prosta Mistral i zakręty 8 i 9, gdzie samochody są pchane do granic możliwości. W trzecim sektorze aerodynamiczna siła docisku jest znowu głównym czynnikiem: zaraz po Signes, jednym z najszybszych i najbardziej sugestywnych zakrętów w kalendarzu, nadchodzi węższa sekcja z szybkimi i wolnymi sekcjami, gdzie trakcja jest kluczowa. Istnieją dwie strefy DRS: jedna na głównej prostej, a druga między zakrętami 7 i 8, w pierwszej części prostej Mistral.

 

Program. Jak zwykle samochody po raz pierwszy wyjeżdżają na tor w piątek na dwie jednogodzinne sesje treningowe, które rozpoczynają się o 11.30 i 15 CET. Kwalifikacje odbędą się w sobotę o godz. 15, poprzedzone końcowym wolnym treningiem o godz. 12. 61. Grand Prix Francji zaliczane do Mistrzostw Świata rozpocznie się o godz. 15 w niedzielę. Pokonuje 53 okrążenia, co odpowiada 309,69 kilometrowi.Ford prezentuje w pełni elektryczny model E-Tourneo Courier
Elektryczne | 15.05.23

Ford prezentuje w pełni elektryczny model E-Tourneo Courier

Ford zaprezentował dziś w Kopenhadze nową generację modelu E-Tourneo Courier, pięciomiejscowego modelu dla ludzi aktywnych, o charakterystycznej sylwetce nawiązującej do segmentu SUV-ów.

Nowy Mercedes-AMG C63 S E Performance
Premiery | 21.09.22

Nowy Mercedes-AMG C63 S E Performance

Prawdziwy przełom w 55-letniej historii AMG. Dwubiegowy silnik elektryczny wspiera 2,0-litrowy najmocniejszy czterocylindrowy silnik turbo, seryjnie produkowany na świecie.

Peugeot Inception concept zaprezentowany na targach CES w Las Vegas
Wiadomości | 08.01.23

Peugeot Inception concept zaprezentowany na targach CES w Las Vegas

Peugeot pokazało przyszły kierunek projektowania pojazdów elektrycznych marki, który pojawi się w modelach wprowadzonych na rynek od 2025 roku.