Wiadomości | 22.06.22

Czarna skrzynka obowiązkowa w nowych autach osobowych! Poznaj szczegóły ustawy EU

Czarna skrzynka w nowych autach od 6 lipca będzie obowiązkowa. Poznaj szczegóły nowej ustawy EU, która będzie obowiązywała na terenie krajów członkowskich.


Czarna skrzynka obowiązkowa w nowych autach osobowych! Poznaj szczegóły ustawy EU

Już od 6 lipca komisja Unii Europejskiej zobligowała wszystkich producentów samochodów do zamontowania czarnej skrzynki. Ten przepis dotyczy wszystkich pojazdów, które będą przystępowały do procesu homologacji. Sprawdź, co dzięki temu może zyskać kierowca.


Czarna skrzynka to małe urządzenie, które zapisuje najważniejsze parametry w ostatnich chwilach przed wypadkiem. Co ważne, zapis nie obejmuje ani dźwięków z wnętrza auta, ani tez obrazu. Głównym zadaniem tego małego urządzenia będzie zapis parametrów jazdy. Odczytanie danych w postaci prędkość samochodu, zapięcia pasów, czy też użycia hamulca ma ułatwić śledczym określenie przyczyn wypadku. Automatyczne uruchomienie czarnej skrzynki ma nastąpić 5 sekund przed ewentualną kolizją. Dane będą udostępniane tylko i wyłącznie na polecenie policji. 


Dotychczas czarne skrzynki były montowane tylko w samolotach. Nowe rozporządzenie unijne rozszerza wykorzystanie rejestratorów i każdy nowy model auta będzie musiał go posiadać. Od 2024 roku taki rejestrator będzie obowiązkowym wyposażeniem w każdym aucie produkowanym na ternie krajów członkowskich. Dodatkowe wyposażenie wpłynie oczywiście na cenę nowych aut. Koszt rejestratora wynosi obecnie ok. 400 zł.Całkowicie nowy INFINITI QX60
Premiery | 25.06.21

Całkowicie nowy INFINITI QX60

INFINITI zaprezentowało zupełnie nową, następną generację swojego bestsellerowego rodzinnego SUV-a, niestety w Europie go nie kupisz.

Acura Integra nowej generacji, której nie kupisz w Polsce
Wiadomości | 12.03.22

Acura Integra nowej generacji, której nie kupisz w Polsce

Integra charakteryzuje się dynamicznym, sportowym designem z linią dachu przypominającą coupe i ekskluzywnym w tym segmencie stylem nadwozia typu liftback.

Nowa era dla elektrycznych roadsterów Polestar O2 Concept Car
Concept Cars | 02.03.22

Nowa era dla elektrycznych roadsterów Polestar O2 Concept Car

Nazwany Polestar O2 kabriolet z twardym dachem to wizja Polestar, która łączy osiągi z otwartym dachem i ekscytujące wrażenia z jazdy ze wszystkimi zaletami mobilności elektrycznej.