Concept Cars | 06.09.23

CUPRA DarkRebel pojawił się na scenie podczas Volkswagen Group Night IAA w Monachium

CUPRA DarkRebel to maksymalna prowokacja designu CUPRA, stworzona we współpracy z fanami marki CUPRA przy użyciu wciągającego Hyper Configurator.

Ponad 270 000 konfiguracji stworzonych przez fanów marki, w tym ambasadorowie marki, tacy jak gracze FC Barcelona, tacy jak Alexia Putellas, Marc ter Stegen i aktor Daniel Brühl, pomogło ukształtować projekt samochodu pokazowego CUPRA DarkRebel. Dane zebrane z internetowego Hyper Configuratora zostały wprowadzone do ostatecznego projektu samochodu pokazowego CUPRA DarkRebel, który teraz przeniósł się ze świata wirtualnego do realnego wraz z ujawnieniem wersji fizycznej na targach IAA w Monachium.

 

Rezultatem jest w 100% elektryczny, dwumiejscowy samochód sportowy o architekturze strzelającego hamulca, która odzwierciedla pasję i przełomowy sposób myślenia marki CUPRA. Zawiera enigmatyczny, przypominający rtęć, płynny kolor nadwozia, światło jako namacalny materiał i zwiększoną dbałość o zrównoważony rozwój.

 

Oświetlenie jest kluczowym elementem projektu samochodu pokazowego CUPRA DarkRebel, zaczynając od oświetlenia logo. Podkreśla dialog między materiałem i niematerialnością, pokazując, jak światło może wspierać kolory i materiały oraz przekształcać przezroczystość krystalicznie czystych elementów w solidne, cyfrowo pokolorowane rzeźby. Radykalnie ostry wygląd przodu pojazdu skupia się na kultowej trójkątnej sygnaturze świetlnej CUPRA, która wyłania się z nadwozia, ożywiając samochód. Koncepcja oświetlenia opiera się na podzieleniu logo CUPRA na trzy trójkąty, które następnie zastosowano jako światła do jazdy dziennej (DRL).

 

Centralny kręgosłup pojazdu, niczym stępka żaglówki, wykonany z krystalicznie przezroczystego materiału, łączy przód i tył CUPRA DarkRebel. Koncepcja ta podkreśla progresywny design pojazdu, inspirując jego sportowy wygląd.

 

Zmysłowe powierzchnie z mocnym połączeniem ostrych linii, tworzą napięcie w projekcie, wyrażając koncentrację energii i celu. Wszystko podkreślone enigmatycznym, płynnym kolorem nadwozia.

 

Płynny charakter ciemnofioletowego odcienia ewoluuje i zmienia się w zależności od tego, jak światło otoczenia dotyka nadwozia pojazdu, podkreślając silną sylwetkę i nadając ton DarkRebelowi jako samochodowi sportowemu stworzonemu do jazdy.

 

Posadowiwszy DarkRebela na ziemi, jego konstrukcja kół inspirowana jest samochodami wyścigowymi marki, a kluczowymi atrybutami są osiągi i efektywność. Trójkątne logo CUPRA jest rozszerzone parametrycznie na całe koło, od konstrukcji po osłony aerodynamiczne i designerskie części miedziane.

 

Najnowocześniejszy wygląd zewnętrzny CUPRA DarkRebel jest wzmocniony jego wymiarami: 4,5 m długości, 2,2 m szerokości i 1,3 m wysokości. DarkRebel ożywa, szczególnie gdy jego drzwi otwierają się na wysokość 2,2 m. Pomogło to uzyskać kabinę zajmującą 1/3 w porównaniu z proporcjami nadwozia wynoszącymi 2/3 i mocnymi ramionami, które nadają mu sportową duszę.

 

Bok DarkRebel charakteryzuje się połączeniem korpusu z przodem i tyłem poprzez wyrzeźbione na powierzchni kanały, które odsłaniają wszystkie elementy techniczne, jako symbol relacji pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem.

 

CUPRA DarkRebel rzuca wyzwanie zasadom projektowania również we wnętrzu. Dzięki dwoistości mięśni i szkieletu, ciała i struktury powstaje nieoczekiwany i przełomowy kokpit. Zastosowanie projektowania parametrycznego i wytwarzania przyrostowego zapewnia bardziej merytoryczne podejście do zrównoważonego rozwoju. Wchodząc do pojazdu, pasażerowie znajdują się w obejmującym, radykalnym, ekstremalnym środowisku ograniczonym eleganckim płótnem zarysowanym dynamicznymi formami, z którego wyłaniają się surowe, lekkie struktury. Zwieńczeniem całości są elementy napędowe, prawdziwe perełki designu, które zapewniają precyzję swoich kształtów i najnowocześniejszą technologię, dopełniając tym samym niepowtarzalne wnętrze.Sean Smith Designs prezentuje 1180-konny Chevrolet Camaro „Fenix” z 1969 roku
Tuning | 09.02.23

Sean Smith Designs prezentuje 1180-konny Chevrolet Camaro „Fenix” z 1969 roku

Grand National Roadster Show 2023 w Kalifornii odsłonił niezwykły pojazd, który łączy w sobie luksus i elegancję ze zdumiewającymi osiągami Chevroleta z silnikiem V8 z doładowaniem.

Mercedes-Benz IAA MOBILITY 2021
Wiadomości | 22.09.21

Mercedes-Benz IAA MOBILITY 2021

Podczas targów motoryzacyjnych w Monachium stoisko Mercedes-Benz przedstawia Pan Tomasz Mucha z Mercedes-Benz Polska.

Zupełnie nowy Nissan Frontier debiutuje w USA
Premiery | 05.02.21

Zupełnie nowy Nissan Frontier debiutuje w USA

Nissan zaprezentował dziś zupełnie nową średniej wielkości ciężarówkę, która trafi do sprzedaży w USA tego lata.