Wiadomości | 27.03.23

Co to jest AdBlue? Nasz przewodnik wyjaśnia wszystko, co musisz wiedzieć o AdBlue do silników Diesla

Jeśli zamierzasz kupić nowy samochód (lub już go kupiłeś) z silnikiem Diesla, który spełnia określone normy emisji, będziesz musiał wiedzieć, czym jest AdBlue, jak go używać i kiedy uzupełniać.


Co to jest AdBlue? Nasz przewodnik wyjaśnia wszystko, co musisz wiedzieć o AdBlue do silników Diesla

Czym dokładnie jest AdBlue?

AdBlue to płyn stosowany w celu zmniejszenia emisji podtlenku azotu w silnikach Diesla. Składa się z mieszaniny mocznika i wody dejonizowanej, która jest wtryskiwana do układu wydechowego. Złożony z 32,5% tej pierwszej substancji oraz 67,5% wody. Jego powszechne wprowadzenie zbiegło się w czasie z obowiązującymi obecnie normami emisji spalin Euro 6, które są częścią coraz bardziej rygorystycznych celów w zakresie emisji, które obecnie muszą spełniać producenci samochodów.

 

Jak działa AdBlue?
Aby zachować zgodność z normą Euro 6, wiele nowych samochodów z silnikiem Diesla produkowanych od 2006 roku wykorzystuje technologię SCR do wtryskiwania niewielkich ilości AdBlue do spalin. Gdy to rozwiązanie łączy się z emisją spalin, rozkłada szkodliwe monotlenki azotu w spalinach z silników Diesla.

 

Z czego składa się AdBlue?
AdBlue to nietoksyczny płyn, który wygląda na bezbarwny i jest zasadniczo roztworem wody i mocznika. W AdBlue mocznik jest wyjątkowo czysty i ma wyższy stopień czystości niż ten stosowany w kosmetykach, klejach czy nawozach. Podobnie woda jest zdemineralizowana, która jest znacznie czystsza niż woda z kranu.

 

Czy mam w samochodzie kontrolkę AdBlue?
Wszystkie samochody z silnikami wysokoprężnymi, które korzystają z AdBlue, ostrzegają Cię o niskim poziomie paliwa. Ostrzeżenie to będzie się wyświetlać przy każdym ponownym uruchomieniu samochodu, dopóki poziom AdBlue nie zostanie uzupełniony do żądanego poziomu. Jeśli nie uzupełnisz AdBlue, zanim poziom będzie zbyt niski, możesz mieć problem. Producenci pojazdów, którzy wymagają AdBlue w celu spełnienia norm emisji, programują samochód, aby nie włączał się, jeśli w zbiorniku nie ma wystarczającej ilości AdBlue.

 

Co się stanie, jeśli zabraknie AdBlue?
W żadnym wypadku nie zaleca się ignorowania lampki ostrzegawczej AdBlue na desce rozdzielczej. Jeśli podczas jazdy skończy Ci się AdBlue, prawdopodobnie wpłynie to na osiągi Twojego samochodu, ponieważ będzie on próbował zmniejszyć emisję spalin, przechodząc w tryb awaryjny, zmniejszając prędkość, z jaką możesz jechać, a czasem wyłączając system stereo lub klimatyzację pojazdu aby zachować moc. Po zatrzymaniu większości nowoczesnych samochodów nie można ponownie uruchomić, gdy zbiornik AdBlue jest całkowicie pusty.

 

Czy mogę samodzielnie uzupełnić AdBlue?
W popularnych modelach z silnikiem wysokoprężnym wlew AdBlue znajduje się za korkiem wlewu paliwa samochodu. Zwykle jest mniejszy niż główny wlew paliwa i będzie miał niebieski korek oraz oznaczenia potwierdzające, że należy go używać tylko do AdBlue. AdBlue nie wlewa się do normalnego zbiornika oleju napędowego.

 

Gdzie kupić AdBlue?
Poziom AdBlue powinien być sprawdzany rzy każdym serwisie a w razie konieczności uzupełniany. AdBlue jest również sprzedawane na stacjach paliw i będzie to prawdopodobnie najtańsze rozwiązanie.

 

Na jak długo wystarcza AdBlue?
Nie ma ustalonej długości działania AdBlue, ale 10 litrów zwykle wystarcza na około 10 000 km.

 

Czy AdBlue wpływa na zużycie paliwa?
Producenci nie opublikowali jeszcze żadnych danych sugerujących, że Adblue ma negatywny wpływ na zużycie paliwa.

 Ferrari zaprezentowało model Purosangue
Premiery | 20.09.22

Ferrari zaprezentowało model Purosangue

Po raz pierwszy w swojej 75-letniej historii Ferrari wprowadza na rynek czterodrzwiowy, czteromiejscowy samochód, w którym kolosalna moc spotyka się z rewolucyjną stylistyką.

Nissan NEXT 10 nowych modeli w 20 miesięcy
Wiadomości | 05.02.21

Nissan NEXT 10 nowych modeli w 20 miesięcy

Nissan świętował światowy debiut dwóch swoich najbardziej kultowych modeli w USA.

Przedstawiamy pierwsze na świecie zbudowane Lamborghini Huracan Off-Road
Tuning | 28.07.21

Przedstawiamy pierwsze na świecie zbudowane Lamborghini Huracan Off-Road

Pasjonaci z B is for Build przedstawili pierwszą na świecie wersję terenową Lamborghini Huracan, którego nazwali The Jumpacan. Ekstremalne wideo.