Wiadomości | 27.03.23

Co to jest AdBlue? Nasz przewodnik wyjaśnia wszystko, co musisz wiedzieć o AdBlue do silników Diesla

Jeśli zamierzasz kupić nowy samochód (lub już go kupiłeś) z silnikiem Diesla, który spełnia określone normy emisji, będziesz musiał wiedzieć, czym jest AdBlue, jak go używać i kiedy uzupełniać.


Co to jest AdBlue? Nasz przewodnik wyjaśnia wszystko, co musisz wiedzieć o AdBlue do silników Diesla

Czym dokładnie jest AdBlue?

AdBlue to płyn stosowany w celu zmniejszenia emisji podtlenku azotu w silnikach Diesla. Składa się z mieszaniny mocznika i wody dejonizowanej, która jest wtryskiwana do układu wydechowego. Złożony z 32,5% tej pierwszej substancji oraz 67,5% wody. Jego powszechne wprowadzenie zbiegło się w czasie z obowiązującymi obecnie normami emisji spalin Euro 6, które są częścią coraz bardziej rygorystycznych celów w zakresie emisji, które obecnie muszą spełniać producenci samochodów.

 

Jak działa AdBlue?
Aby zachować zgodność z normą Euro 6, wiele nowych samochodów z silnikiem Diesla produkowanych od 2006 roku wykorzystuje technologię SCR do wtryskiwania niewielkich ilości AdBlue do spalin. Gdy to rozwiązanie łączy się z emisją spalin, rozkłada szkodliwe monotlenki azotu w spalinach z silników Diesla.

 

Z czego składa się AdBlue?
AdBlue to nietoksyczny płyn, który wygląda na bezbarwny i jest zasadniczo roztworem wody i mocznika. W AdBlue mocznik jest wyjątkowo czysty i ma wyższy stopień czystości niż ten stosowany w kosmetykach, klejach czy nawozach. Podobnie woda jest zdemineralizowana, która jest znacznie czystsza niż woda z kranu.

 

Czy mam w samochodzie kontrolkę AdBlue?
Wszystkie samochody z silnikami wysokoprężnymi, które korzystają z AdBlue, ostrzegają Cię o niskim poziomie paliwa. Ostrzeżenie to będzie się wyświetlać przy każdym ponownym uruchomieniu samochodu, dopóki poziom AdBlue nie zostanie uzupełniony do żądanego poziomu. Jeśli nie uzupełnisz AdBlue, zanim poziom będzie zbyt niski, możesz mieć problem. Producenci pojazdów, którzy wymagają AdBlue w celu spełnienia norm emisji, programują samochód, aby nie włączał się, jeśli w zbiorniku nie ma wystarczającej ilości AdBlue.

 

Co się stanie, jeśli zabraknie AdBlue?
W żadnym wypadku nie zaleca się ignorowania lampki ostrzegawczej AdBlue na desce rozdzielczej. Jeśli podczas jazdy skończy Ci się AdBlue, prawdopodobnie wpłynie to na osiągi Twojego samochodu, ponieważ będzie on próbował zmniejszyć emisję spalin, przechodząc w tryb awaryjny, zmniejszając prędkość, z jaką możesz jechać, a czasem wyłączając system stereo lub klimatyzację pojazdu aby zachować moc. Po zatrzymaniu większości nowoczesnych samochodów nie można ponownie uruchomić, gdy zbiornik AdBlue jest całkowicie pusty.

 

Czy mogę samodzielnie uzupełnić AdBlue?
W popularnych modelach z silnikiem wysokoprężnym wlew AdBlue znajduje się za korkiem wlewu paliwa samochodu. Zwykle jest mniejszy niż główny wlew paliwa i będzie miał niebieski korek oraz oznaczenia potwierdzające, że należy go używać tylko do AdBlue. AdBlue nie wlewa się do normalnego zbiornika oleju napędowego.

 

Gdzie kupić AdBlue?
Poziom AdBlue powinien być sprawdzany rzy każdym serwisie a w razie konieczności uzupełniany. AdBlue jest również sprzedawane na stacjach paliw i będzie to prawdopodobnie najtańsze rozwiązanie.

 

Na jak długo wystarcza AdBlue?
Nie ma ustalonej długości działania AdBlue, ale 10 litrów zwykle wystarcza na około 10 000 km.

 

Czy AdBlue wpływa na zużycie paliwa?
Producenci nie opublikowali jeszcze żadnych danych sugerujących, że Adblue ma negatywny wpływ na zużycie paliwa.

 Premiera nowego Lexusa IS w najbliższy wtorek
Wiadomości | 13.06.20

Premiera nowego Lexusa IS w najbliższy wtorek

Lexus planuje zorganizować światową premierę nowego kompaktowego sportowego sedana Lexus RWD IS online w najbiższy wtorek 16 czerwca. Tymczasem zobacz zwiastun wideo.

Polska największym rynkiem Lexusa w Europie w 2023 roku
Wiadomości | 30.05.23

Polska największym rynkiem Lexusa w Europie w 2023 roku

Polski oddział Lexusa osiągnął najlepszy wynik spośród wszystkich przedstawicielstw marki w Europie, a sprzedaż marki w Polsce wzrosła o 164% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kia prezentuje Concept EV9
Concept Cars | 12.11.21

Kia prezentuje Concept EV9

Concept EV9 zdradza, jak będzie wyglądać kolejny elektryczny SUV Kia, który zadebiutuje w listopadzie podczas Salonu Samochodowego AutoMobility w Los Angeles.