Super Cars | 01.02.23

Bizzarrini Giotto, autentyczny i niezwykle rzadki

Bizzarrini, legendarny włoski producent luksusowych samochodów sportowych powraca i dał nam pierwsze spojrzenie na swój zupełnie nowy samochód, Giotto.


Bizzarrini Giotto, autentyczny i niezwykle rzadki

Trochę historii. Firma Bizzarrini została założona w 1964 roku w Livorno we Włoszech, pierwotnie jako Prototipi Bizzarrini S.R.L, aby produkować luksusowe samochody sportowe noszące nazwę i markę Bizzarrini. W tym raczkującym roku genialny inżynier motoryzacyjny Giotto Bizzarrini wyprodukował pierwszy samochód nowej firmy, 5300 GT, który był ewolucją opracowanego przez Bizzarriniego Iso A3/L. Dane wskazują, że wyprodukowano około 133 egzemplarzy 5300 GT w wersjach Strada, America i kultowej Corsy.

 

Giotto Bizzarrini jest znany jako genialny inżynier i kierowca testowy, który początkowo zasłynął jako kontroler rozwoju samochodów eksperymentalnych, sportowych i GT w Ferrari. Odegrał kluczową rolę m.in w rozwoju kultowego Ferrari 250 GTO, później w rozwoju zaawansowanej aerodynamiki dla legendarnego „furgonu chlebowego” opartego na Ferrari 250. Chwalony również za swoją pracę przy budowie słynnego silnika Lamborghini V12, zastosowanego po raz pierwszy w debiutanckim modelu Lamborghini, 350 GT. Silnik V12 Bizzarriniego okazał się tak przekonujący, że aspekty tej jednostki napędowej były używane przez Lamborghini aż do 2010 roku.

 

Dzisiaj, marka Bizzarrini ponownie wprowadzona na świat dzięki modelowi 5300 GT Corsa Revival na początku 2022 roku, pokazała swój pierwszy całkowicie nowy samochód, Giotto. Nazwany po założycielu firmy, Giotto Bizzarriniego, jest to supersportowy samochód z limitowanej serii. Pomyślany jako samochód dla koneserów, wyjątkowo rzadki, zbudowany dla czystej przyjemności i luksusu.

 

W Giotto partnerstwo założone po raz pierwszy 60 lat temu zostaje na nowo rozpalone, z Giorgetto Giugiaro, który opracował projekt wraz ze swoim synem Fabrizio. Nadwozie z włókna węglowego na zamówienie jest misternie wyrzeźbione, aby przecinać sposób myślenia projektanta, inżyniera i kierowcy. Klasyczne, nisko zawieszone proporcje supersamochodu płynnie łączą się z podstawowymi elementami Bizzarriniego, to charakterystyczne DNA projektu. Wyróżniające się podwójne otwory wentylacyjne montowane na masce oryginalnych modelach Bizzarrini przekształciły się w nową przednią stylistykę Giotto, zawierającą ultracienką diodę LED jako reflektory. Ponieważ kończą się na środku maski, obejmują wydatnie centralnie zamontowane logo Bizzarrini, podobnie jak w modelu 5300 GT.

 

Z silnikiem umieszczonym z tyłu pośrodku, a nie z przodu pośrodku, jak w modelu 5300 GT, drapieżna pozycja do przodu Giotto jest wizualną reprezentacją mocy jadącej od tyłu i przekazuje potęgę jednostki mocy. Ogon delikatnie zwęża się i wygina z wdziękiem, tworząc kształt aerodynamicznej łzy. 


Testy Bizzarrini Giotto rozpoczną się w 2024 roku, a dalsze szczegóły techniczne zostaną ujawnione jeszcze w tym roku, gdy Bizzarrini ponownie odniesie się do swojego dziedzictwa.Najpiękniejszy kabriolet na świecie wg Lexusa, LC Convertible
Wiadomości | 21.04.20

Najpiękniejszy kabriolet na świecie wg Lexusa, LC Convertible

Zespół odpowiedzialny za projekt Lexusa LC Convertible miał jasno określoną misję: stworzyć najpiękniejszy na świecie samochód z otwartym dachem. Deklaracja brzmiała jednoznacznie, ale takie zadanie to przecież ogromne wyzwanie. Lexus zdecydował, że nowy samochód powinien zachować istotne motywy stylistyczne modelu LC coupe, zdobywcy wielu międzynarodowych nagród za przyciągającą spojrzenia, wyrafinowaną stylistykę.

Ford Mustang MACH-E o mocy 1400 KM w pełni elektryczny prototyp od Ford Performance i RTR
Tuning | 22.07.20

Ford Mustang MACH-E o mocy 1400 KM w pełni elektryczny prototyp od Ford Performance i RTR

Jedyny w swoim rodzaju prototyp opracowany we współpracy z RTR Vehicles w celu zademonstrowania możliwości napędu elektrycznego. Wideo

Co wiemy o nowej Toyocie GT86?
Wiadomości | 02.04.20

Co wiemy o nowej Toyocie GT86?

Najpierw powrót Supry, teraz hot hatch GR Yaris ? ostatnimi laty w sportowym dziale Toyoty dzieje się wyjątkowo dużo. I wygląda na to, że w przyszłości będzie działo się jeszcze więcej.