Wiadomości | 12.07.24

Audi Tradition przedstawia Auto Union Type 52

Wyimaginowany ponad 90 lat temu, teraz powołany do życia, o imponującym designie i wyjątkowych osiągach pokazany podczas Goodwood Festival of Speed ​​2024.


Audi Tradition przedstawia Auto Union Type 52

Wszyscy znają Auto Union Silver Arrows, legendarne samochody wyścigowe Grand Prix z lat 30. XX wieku. Ale mało kto wie, że dla tych pionierskich samochodów wyścigowych planowano także dopuszczoną do ruchu ulicznego wersję samochodu sportowego z 16-cylindrowym silnikiem: Auto Union Type 52. Teraz Audi zbudowało ten samochód, Schnellsportwagen, i zaprezentuje go publiczności po raz pierwszy na Goodwood Festival of Speed ​​w Anglii w połowie lipca.

 

Powrót do czasów, gdy wymyślano Auto Union Type 52: Auto Union AG, utworzona w 1932 roku z połączenia Audi, DKW, Horch i Wanderer, od samego początku stała się pretendentem do sportów motorowych, tworząc swoje nowe logo, cztery pierścienie, powszechnie znana nazwa na całym świecie. W tym samym roku opublikowano zasady nowej formuły 750 kg stosowanej w Grand Prix odbywających się w latach 1934–1936. W 1933 r. firma Auto Union AG zleciła biuru projektowemu Ferdinanda Porsche w Stuttgarcie opracowanie samochodu wyścigowego opartego na formule 750 kg . Prace nad Auto Union Type A (wewnętrznie Porsche nazywało go Type 22) rozpoczęły się w marcu 1933 roku. Zaledwie rok później Hans Stuck ustanowił rekord świata w prowadzeniu samochodu na torze AVUS w Berlinie. Kiedy innowacyjne samochody wyścigowe Auto Union i Mercedes-Benz wkroczyły na międzynarodową scenę wyścigową, narodziła się legenda Srebrnych Strzał.

 

Te legendarne, potężne maszyny, szybkie jak strzała, urzekły widzów swoim futurystycznym designem i rewolucyjną technologią. Podczas gdy Mercedes-Benz preferował silniki montowane z przodu, Auto Union jako pierwsze umieściło silnik za kierowcą. Ten układ silnika umieszczonego centralnie pozostaje dziś standardem w Formule 1. W następnych latach Auto Union ustanowiło kilka rekordów świata, wygrywając liczne wspinaczki górskie, trzy mistrzostwa Niemiec i mistrzostwa Europy w 1936 r. na zaawansowanym Auto Union Type C. Reszta to historia...



Autostrada A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem zostanie rozbudowana
Wiadomości | 09.10.23

Autostrada A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem zostanie rozbudowana

W 2027 roku kończy się koncesja spółki Stalexport Autostrada Małopolska na eksploatację i utrzymanie odcinka autostrady A4 pomiędzy węzłami Katowice Murckowska i Balice.

Kustosz skarbów: Bruce Meyer i zwycięzca Le Mans Porsche 935
MotorSport | 02.06.23

Kustosz skarbów: Bruce Meyer i zwycięzca Le Mans Porsche 935

W garażu pełnym legendarnych pojazdów jeden szczególnie się wyróżnia: 800 KM, bez systemów wspomagania, Porsche 935, pierwszy samochód wyścigowy z silnikiem umieszczonym z tyłu.

Trzej królowie jednego dnia. 4 lipca 1964
Pikes Peak | 25.06.26

Trzej królowie jednego dnia. 4 lipca 1964

Ten kadr to czysta radość. Trzej mężczyźni w białych bluzach z logo Mobil i napisem „1964 Pikes Peak Hill Climb" stoją w kole zwycięzców i śmieją się w głos; jeden ściska dłoń drugiego, trzeci rozczochruje koledze włosy.