MotorSport | 23.07.21

Alfa Romeo 12C Prototipo. Przywracanie historii do życia

Mimo upływu 80 lat czas nie zdołał stłumić pięknego dźwięku silnika, modelu, który był jednym z najbardziej wpływowych samochodów w historii sportów motorowych.

Jeden z najmniej znanych, ale najbardziej wpływowych samochodów w historii sportów motorowych, Alfa Romeo 12C Prototipo, powrócił do życia po 80 latach w siedzibie Alfa Romeo Racing ORLEN, gdy zespół świętował 111. rocznicę założenia Alfy Romeo goszcząc ten kultowy pojazd w Hinwil.

 

Alfa Romeo 12C Prototipo wyznaczyła kluczowy moment w historii sportów motorowych i zainspirowała generację powojennych samochodów wyścigowych i sportowych o wysokich osiągach, które przyjęły nową geometrię silnika 12-cylindrowego, skutecznie kształtując sposób, w jaki wyobrażano sobie silnik.

 

12C Prototipo, jedyny w swoim rodzaju samochód wyścigowy zaprojektowany i zbudowany z myślą o rywalizacji w klasie Sport, nie był pokazywany publicznie od ponad 70 lat: jego renowacja dobiegła końca w tym samym czasie, co kamienie milowe narodzin włoskiej marki. , historyczny pojazd zatrzymał się, by odwiedzić siedzibę Alfa Romeo Racing ORLEN w Hinwil w Szwajcarii, gdzie projektuje się, buduje i eksploatuje jego duchowych potomków, bolidy Formuły 1 startujące w tegorocznych mistrzostwach świata.

 

Po tym, jak załoga Saubera zakończyła dokładną inspekcję pojazdu, pieczołowicie odrestaurowanego przez Progetto 33 AG z Egonem Zweimüllerem, 12C Prototipo został zainstalowany w tunelu aerodynamicznym Sauber w celu przeprowadzenia ostatecznych kontroli przed włączeniem silnika – oszałamiające 80 lat od ostatniego Przy okazji ryczał ze złości: czas nie zdołał stłumić pięknego dźwięku.

 

W końcu każda impreza potrzebuje gościa specjalnego, a świętowanie Alfy Romeo nie było wyjątkiem. Piękny produkt ludzkiej pomysłowości, umiejętności technicznych i sprawności inżynierskiej powrócił do życia – w miejscu, w którym nazwa Alfa Romeo żyje na najwyższym poziomie sportów motorowych, 111 lat po tym, jak pierwsze samochody marki ujrzały światło dzienne. Wyścigowe DNA, z którym nazwy Alfy Romeo i Sauber są synonimem, żyje dalej. Gdy 12C Prototipo przygotowuje się do niedługiego startu na torze i ponownego połączenia z drogami, które zniszczyło osiem dekad temu, z podziwem patrzymy na samochód Alfa Romeo, który zmienił bieg historii sportów motorowych.Nowy Jeep Wrangler przewrócił się podczas ostatnich testów zderzeniowych, nie raz, ale dwa razy
Wiadomości | 08.05.20

Nowy Jeep Wrangler przewrócił się podczas ostatnich testów zderzeniowych, nie raz, ale dwa razy

Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) opublikował nowy filmik pokazujący, jak Jeep Wrangler przechyla się podczas testu zderzenia czołowego po stronie kierowcy - po raz pierwszy tak się stało.

Futurystyczny samochód pokazowy AIR4 inspirowany kultowym Renault 4
Concept Cars | 27.11.21

Futurystyczny samochód pokazowy AIR4 inspirowany kultowym Renault 4

Aby zakończyć obchody 60. rocznicy Renault 4, producent samochodów postanowił stworzyć futurystyczny samochód pokazowy, będący reinterpretacją tego kultowego modelu.

McLaren Elva Gulf debiutuje w Hongkongu
Super Cars | 03.03.21

McLaren Elva Gulf debiutuje w Hongkongu

Tylko 149 egzemplarzy specjalnej edycji, co czyni go jednym z najrzadszych McLarenów, jakie kiedykolwiek wyprodukowano.