Elektryczne | 29.01.21

Rimac C_Two test w tunelu aerodynamicznym

Imponujący materiał wideo pokazujący jak inżynierowie przeprowadzili tysiące testów symulacji modelu C_Two.

 

W ciągu ostatnich dwóch lat trzy różne generacje prototypów C_Two poddano serii testów w tunelu aerodynamicznym. Cel? Aby upewnić się, że aerodynamika flagowego pojazdu Rimac działa na optymalnym poziomie pod względem osiągów, zasięgu i wydajności, jeśli chodzi o radzenie sobie z wpływem wiatru.

 

Zespół inżynierów przeprowadził tysiące symulacji CFD dla C_Two. Każdy model symulacyjny składa się z ponad 120 milionów elementów, z których do 180 milionów zawiera szczegółowe modele wymiany ciepła. W przypadku testów w czasie rzeczywistym krytyczne znaczenie ma weryfikacja oczekiwanych wyników. Testy w czasie rzeczywistym są przeprowadzane w kontrolowanym środowisku testowym w tunelu aerodynamicznym i na torze.

 

Podczas testów inżynierowie Rimac chcą ocenić samochód pod kątem trzech podstawowych aspektów: wydajności samochodu, wydajności chłodzenia i aktywnych systemów aerodynamicznych. Wszystko to jest nawet ważniejsze w przypadku samochodu elektrycznego niż tradycyjny samochód z silnikiem spalinowym. Na przykład na trasach długodystansowych zapotrzebowanie na chłodzenie będzie naturalnie niższe niż podczas jazdy C_Two po torze. Jednocześnie kluczowe znaczenie ma również zapewnienie optymalnego zasięgu akumulatorów i ogólnej zdolności samochodu do pełnego wykorzystania jego ogromnej mocy i momentu obrotowego.

 

Kluczową rolę w tym względzie odgrywa aerodynamika samochodu. C_Two został starannie zaprojektowany i skonstruowany z myślą o tym elemencie. C_Two ma cztery specyficzne aktywne części aerodynamiczne. Wszystko, od aktywnego przedniego splittera i inteligentnych klap powietrza pod podwoziem po adaptowalne skrzydło hamulca pneumatycznego, dowodzi, że C_Two jest kształtowany przez wydajność.

 

Wszystkie testy wypadły już wyjątkowo dobrze pod względem korelacji z naszymi symulacjami. Od początkowej koncepcji C_Two do prototypu walidacji, w wyniku ciągłej optymalizacji, wydajność aerodynamiczna została poprawiona o 34%.Zmiany w taryfikatorze mandatów już widoczne w statystykach
Wiadomości | 21.02.22

Zmiany w taryfikatorze mandatów już widoczne w statystykach

Według Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w styczniu br. o ponad 55 proc. obniżyła się liczba przekroczeń prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

Odrestaurowany retro-futurystyczny Hyundai Pony Coupe
Concept Cars | 19.05.23

Odrestaurowany retro-futurystyczny Hyundai Pony Coupe

Przywrócony do życia przez Hyundai Motor Company koncepcyjny model Pony Coupe ma swoją światową premierę prawie 50 lat po pierwotnym debiucie nad włoskim jeziorem Como.

Poznaj MG Marvel R Electric
Elektryczne | 21.06.21

Poznaj MG Marvel R Electric

Flagowy model MG to inteligentny, lifestylowy SUV, który poważnie podnosi poprzeczkę, jeśli chodzi o design, luksus i osiągi.