Elektryczne | 29.01.21

Rimac C_Two test w tunelu aerodynamicznym

Imponujący materiał wideo pokazujący jak inżynierowie przeprowadzili tysiące testów symulacji modelu C_Two.

 

W ciągu ostatnich dwóch lat trzy różne generacje prototypów C_Two poddano serii testów w tunelu aerodynamicznym. Cel? Aby upewnić się, że aerodynamika flagowego pojazdu Rimac działa na optymalnym poziomie pod względem osiągów, zasięgu i wydajności, jeśli chodzi o radzenie sobie z wpływem wiatru.

 

Zespół inżynierów przeprowadził tysiące symulacji CFD dla C_Two. Każdy model symulacyjny składa się z ponad 120 milionów elementów, z których do 180 milionów zawiera szczegółowe modele wymiany ciepła. W przypadku testów w czasie rzeczywistym krytyczne znaczenie ma weryfikacja oczekiwanych wyników. Testy w czasie rzeczywistym są przeprowadzane w kontrolowanym środowisku testowym w tunelu aerodynamicznym i na torze.

 

Podczas testów inżynierowie Rimac chcą ocenić samochód pod kątem trzech podstawowych aspektów: wydajności samochodu, wydajności chłodzenia i aktywnych systemów aerodynamicznych. Wszystko to jest nawet ważniejsze w przypadku samochodu elektrycznego niż tradycyjny samochód z silnikiem spalinowym. Na przykład na trasach długodystansowych zapotrzebowanie na chłodzenie będzie naturalnie niższe niż podczas jazdy C_Two po torze. Jednocześnie kluczowe znaczenie ma również zapewnienie optymalnego zasięgu akumulatorów i ogólnej zdolności samochodu do pełnego wykorzystania jego ogromnej mocy i momentu obrotowego.

 

Kluczową rolę w tym względzie odgrywa aerodynamika samochodu. C_Two został starannie zaprojektowany i skonstruowany z myślą o tym elemencie. C_Two ma cztery specyficzne aktywne części aerodynamiczne. Wszystko, od aktywnego przedniego splittera i inteligentnych klap powietrza pod podwoziem po adaptowalne skrzydło hamulca pneumatycznego, dowodzi, że C_Two jest kształtowany przez wydajność.

 

Wszystkie testy wypadły już wyjątkowo dobrze pod względem korelacji z naszymi symulacjami. Od początkowej koncepcji C_Two do prototypu walidacji, w wyniku ciągłej optymalizacji, wydajność aerodynamiczna została poprawiona o 34%.RANGE ROVER 50 lat inowacji i luksusu w nowej limitowanej edycji
Wiadomości | 19.06.20

RANGE ROVER 50 lat inowacji i luksusu w nowej limitowanej edycji

Range Rover świętuje dziś 50 lat pionierskich innowacji, niezrównanego wyrafinowania i niezrównanych możliwości w terenie dzięki wprowadzeniu nowego Range Rovera Fifty.

Potężna Toyota Tundra nowej generacji
Premiery | 20.09.21

Potężna Toyota Tundra nowej generacji

Całkowicie nowa Toyota Tundra wywodzi się z linii samochodów ciężarowych i SUV-ów zakorzenionych w jakości, trwałości i niezawodności. Ciężarówka zbudowana ponad status quo.

Audi RSQ8-R od ABT Sportsline czyli tuning na sterydach
Tuning | 15.08.20

Audi RSQ8-R od ABT Sportsline czyli tuning na sterydach

W 2021 roku ABT Sportsline będzie obchodzić 125. urodziny. Aby jeszcze bardziej zwiększyć oczekiwanie na rocznicę, teraz na każdy z tych lat przypada dokładnie jeden ABT RSQ8-R.