Wiadomości | 23.06.20

Zmierz się z najbardziej brutalnym wyścigiem świata

Nissan w najtrudniejszym i najdłuższym wyścigu na świecie, debiutując na arenie międzynarodowej wyścigów samochodowych oszałamia fanów, nie tylko kończąc - ale wygrywając swoją klasę.

W 1958 r. Pierwszym międzynarodowym rajdem, do którego przystąpił Nissan Motor, był 6. rajd australijski (oficjalna nazwa: 1958 Around Australia Mobilgas Trial), który odbył się w dniach 20 sierpnia - 7 września. Ten konkurs był najdłuższy na świecie w tym czasie, to ponad 16 000-kilometrowa próba wytrzymałościowa, która przebiegła zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół kontynentu australijskiego.

 

Wyścig rozpoczął się w Sydney i zakończył w Melbourne, z trasą zaprojektowaną, aby rozciągnąć samochody i ich kierowców do absolutnej granicy wytrzymałości. W tym celu organizatorzy wydarzeń zabraniają nikomu poza załogami pracy nad samochodami, uszczelniania wszystkich głównych elementów silnika i skrzyni biegów, a jeśli okaże się, że samochód znajduje się w niebezpiecznym stanie, można go wyeliminować z imprezy.

 

Aby dać wgląd w szczegóły samego wyścigu, tylko jeden kontrowersyjny objazd przez Jurien Bay i Green Head zmusił zawodników do przemierzania piaszczystych torfowisk, bagiennych bagien i zagrożeń wodnych do głębokości jednego metra. W związku z tym wszyscy kierowcy musieli mieć samochody wyposażone w gaśnice, apteczki i tygodniowe zapasy żywności i wody.

 

Pod koniec ekstremalnego wyścigu, w którym uczestnicy doznali kilku obrażeń, złamanych kości, a nawet jednej śmierci - tylko 36 z 67 samochodów, które wystartowały w wyścigu, faktycznie go ukończyło. Wstrząsając ówczesnym światem wyścigów, Nissana, Datsun 1000 Sedan (model 210) wygrał wyścig w swojej klasie („klasa A” dla pojazdów o pojemności 1 litra lub mniejszej).

 

Sława, która przyszła po wyścigu z całego świata, wynikała z odważności Nissana do podjęcia ekstremalnego wyzwania podczas pierwszego międzynarodowego rajdu. Cel ten został również osiągnięty w momencie „udowodnienia jakości i trwałości samochodów na rynku zagranicznym”. Zapewniło to wielki wzrost, gdy Nissan eksportował te modele do Ameryki, Azji i Oceanii.

 

Sam wyścig był tak wyczerpujący, że po 1958 roku już nigdy się nie odbył, ale zwycięstwo osiągnięte przez Nissana trwa nadal.Światowa premiera Genesis G70 Shooting Brake
Premiery | 09.07.21

Światowa premiera Genesis G70 Shooting Brake

Podczas Goodwood Festival of Speed, międzynarodowy festiwal samochodowy, Genesis pokaże premierę swojego strategicznego modelu na rynek europejski.

Akademia SKODY wznawia pracę nad samochodem koncepcyjnym SCALA w wersji Spider
Concept Cars | 21.05.20

Akademia SKODY wznawia pracę nad samochodem koncepcyjnym SCALA w wersji Spider

Trzydziestu jeden studentów Akademii ŠKODY powróciło do pracy nad tworzeniem siódmego studenckiego samochodu koncepcyjnego. Po przymusowej przerwie studenci wraz z nauczycielami mogą powrócić do pracy nad kompaktowym modelem SCALA w wersji Spider.

Testy Audi RS Q e-tron w Maroku przed debiutem w Rajdzie Dakar
MotorSport | 21.09.21

Testy Audi RS Q e-tron w Maroku przed debiutem w Rajdzie Dakar

Upał i burze piaskowe podczas przygotowań do swego debiutu w Rajdzie Dakar, Audi Sport przez niemal dwa tygodnie testowało Audi RS Q e-tron w Maroku.