Wiadomości | 23.06.20

Zmierz się z najbardziej brutalnym wyścigiem świata

Nissan w najtrudniejszym i najdłuższym wyścigu na świecie, debiutując na arenie międzynarodowej wyścigów samochodowych oszałamia fanów, nie tylko kończąc - ale wygrywając swoją klasę.

W 1958 r. Pierwszym międzynarodowym rajdem, do którego przystąpił Nissan Motor, był 6. rajd australijski (oficjalna nazwa: 1958 Around Australia Mobilgas Trial), który odbył się w dniach 20 sierpnia - 7 września. Ten konkurs był najdłuższy na świecie w tym czasie, to ponad 16 000-kilometrowa próba wytrzymałościowa, która przebiegła zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół kontynentu australijskiego.

 

Wyścig rozpoczął się w Sydney i zakończył w Melbourne, z trasą zaprojektowaną, aby rozciągnąć samochody i ich kierowców do absolutnej granicy wytrzymałości. W tym celu organizatorzy wydarzeń zabraniają nikomu poza załogami pracy nad samochodami, uszczelniania wszystkich głównych elementów silnika i skrzyni biegów, a jeśli okaże się, że samochód znajduje się w niebezpiecznym stanie, można go wyeliminować z imprezy.

 

Aby dać wgląd w szczegóły samego wyścigu, tylko jeden kontrowersyjny objazd przez Jurien Bay i Green Head zmusił zawodników do przemierzania piaszczystych torfowisk, bagiennych bagien i zagrożeń wodnych do głębokości jednego metra. W związku z tym wszyscy kierowcy musieli mieć samochody wyposażone w gaśnice, apteczki i tygodniowe zapasy żywności i wody.

 

Pod koniec ekstremalnego wyścigu, w którym uczestnicy doznali kilku obrażeń, złamanych kości, a nawet jednej śmierci - tylko 36 z 67 samochodów, które wystartowały w wyścigu, faktycznie go ukończyło. Wstrząsając ówczesnym światem wyścigów, Nissana, Datsun 1000 Sedan (model 210) wygrał wyścig w swojej klasie („klasa A” dla pojazdów o pojemności 1 litra lub mniejszej).

 

Sława, która przyszła po wyścigu z całego świata, wynikała z odważności Nissana do podjęcia ekstremalnego wyzwania podczas pierwszego międzynarodowego rajdu. Cel ten został również osiągnięty w momencie „udowodnienia jakości i trwałości samochodów na rynku zagranicznym”. Zapewniło to wielki wzrost, gdy Nissan eksportował te modele do Ameryki, Azji i Oceanii.

 

Sam wyścig był tak wyczerpujący, że po 1958 roku już nigdy się nie odbył, ale zwycięstwo osiągnięte przez Nissana trwa nadal.



CUPRA Born testowana w arktycznym klimacie
Elektryczne | 12.04.21

CUPRA Born testowana w arktycznym klimacie

Testy najnowszego modelu CUPRY odbywały się na specjalnym torze ulokowanym na zamarzniętym jeziorze.

Nissan NEXT 10 nowych modeli w 20 miesięcy
Wiadomości | 05.02.21

Nissan NEXT 10 nowych modeli w 20 miesięcy

Nissan świętował światowy debiut dwóch swoich najbardziej kultowych modeli w USA.

Genesis wprowadza rozwiązania biometryczne do swoich samochodów podobne do Face ID od Apple
Wiadomości | 16.09.21

Genesis wprowadza rozwiązania biometryczne do swoich samochodów podobne do Face ID od Apple

Face Connect rozpoznaje twarz kierowcy, otwiera i zamyka drzwi pojazdu oraz zapewnia kierowcy spersonalizowane ustawienia za pomocą kamer bliskiej podczerwieni i technologii głębokiego uczenia