Wiadomości | 16.10.23

Zaawansowane systemy hamulcowe brake-by-wire

Jako nieodłączny element mobilności, systemy hamulcowe i ich dalszy rozwój stanowią istotny priorytet dla Continental. Rozwiązania noszą nazwę Future Brake Systems.


Zaawansowane systemy hamulcowe brake-by-wire

Jako nieodłączny element mobilności, systemy hamulcowe i ich dalszy rozwój stanowią istotny priorytet dla Continental. Rozwiązania noszą nazwę Future Brake Systems (FBS) i ich rozwój podzielony jest na cztery etapy.

Continental już w 2016 roku ustanowił kamień milowy z FBS 0: MK C1, pierwszy system hamulca typu brake-by-wire, został wprowadzony do produkcji seryjnej. Oznacza to, że hydrauliczne połączenie między pedałem hamulca a systemem zostaje zastąpione elektromechanicznym - szybszym, bezpieczniejszym i bardziej zrównoważonym. Jako dalszy rozwój, kolejna generacja (MK C2) jest jeszcze bardziej kompaktowa, lżejsza, bardziej ekonomiczna i, dzięki Multi-Logic, ma cechy wydajnościowe przewyższające te z MK C1.

 

Korzystając z wieloletniego doświadczenia w sprawdzonej elektromechanicznej aktywacji, teraz możliwe jest przejście na kompletny system brake-by-wire. W tym celu Continental opracował koncepcję MK C2D, modularne i skalowalne pokolenie systemu składające się z dwóch niezależnych siłowników. Z całkowitym oddzieleniem w FBS 1 pedału i generowania ciśnienia bez poziomu awaryjnego, jest ogromna zaleta integracji, która także pozytywnie wpływa na bierne bezpieczeństwo pojazdu. Jednocześnie, jak w przypadku FBS 0, użytkownikowi symulowane jest znane odczucie pedału, aby nie kompromitować komfortu.

 

Continental stopniowo rozwija swoje portfolio technologii "by-wire", będąc przygotowanym na przyszłe systemy hamulcowe FBS. Z dalszym rozwojem FBS 2, Continental robi pierwszy krok w kierunku możliwości rezygnacji z hydrauliki. W końcu hydraulika nie jest szczególnie efektywna pod względem zasobów ze względu na wymaganą konserwację płynu, jest kosztowna i – w idealnym scenariuszu – powinna być unikana. Zaletą dla producentów samochodów jest to, że napełnianie i odpowietrzanie (Fill & Bleed) układu hamulcowego nie jest już konieczne w produkcji. FBS 2 jest krokiem w kierunku takiego scenariusza poprzez elektromechaniczne działanie hamulców tylnej osi, które wcześniej były obsługiwane hydraulicznie.

 

Spojrzenie w przyszłość – i na FBS 3. Mówimy tutaj o scenariuszu całkowicie bez hydrauliki. W tym celu wszystkie cztery hamulce kół będą aktywowane elektromechanicznie, a komponenty systemu będą zapakowane w indywidualne moduły. Continental posiada ekspertyzę systemową, aby oferować różne rozwiązania dla różnych wymagań.



Jak działa samochód z napędem elektrycznym?
Wiadomości | 16.04.20

Jak działa samochód z napędem elektrycznym?

Na koniec 2019 roku po polskich drogach jeździło o 95% więcej samochodów elektrycznych niż rok wcześniej1. Wiele osób jednak wciąż zastanawia się, jak właściwie wygląda ich użytkowanie. Największe wątpliwości budzą sposób ładowania, bezpieczeństwo i moc pojazdów. Oto garść przydatnych informacji, które pomogą zrozumieć, jak działają auta napędzane energią elektryczną.

Nowy Fiat 600e
Premiery | 05.07.23

Nowy Fiat 600e

Kultowy wygląd na zewnątrz, Dolce Vita w środku, tak wygląda elektryczny powrót Fiata do segmentu B z nowym Fiatem 600e nazywanym większą siostrą nowej 500.

Toyota Yaris wybrana samochodem roku
Wiadomości | 01.03.21

Toyota Yaris wybrana samochodem roku

Car Of The Year 2021 W tym prestiżowym konkursie wygrał mały miejski samochód Toyoty. Wideo z premiery.