Wiadomości | 24.06.22

Wyposażenie auta w Unii Europejskiej. Poznaj swoje prawa w świetle konwencji wiedeńskiej.

Czy wiesz, jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta w Unii Europejskiej? Poznaj swoje prawa i sprawdź, o czym mówi konwencja wiedeńska.


Wyposażenie auta w Unii Europejskiej. Poznaj swoje prawa w świetle konwencji wiedeńskiej.

Polskie prawo obliguje kierowców do wyposażenia w auta w gaśnicę oraz w trójkąt ostrzegawczy. Czy to wystarczy, by nie dostać mandatu, podróżując po drogach w innych krajach Europy?

 

Obowiązujące w krajach europejskich prawo nie jest ujednolicone i policja w Austrii, w Chorwacji lub w Czechach może w czasie kontroli drogowej poprosić kierowcę o pokazanie niezbędnego zestawu w aucie. A ten w każdym kraju na terenie UE wygląda nieco inaczej. Wybierając się do Belgii, posiadać trzeba kamizelkę odblaskową, gaśnicę i apteczkę, ale już w Danii niezbędny jest tylko trójkąt ostrzegawczy. Gdy na trasie chcesz podziwiać piękne widoki w Estonii, zgodnie z lokalnymi przepisami każdy kierowca powinien mieć tam w aucie kliny zabezpieczające koła, trójkąt oraz apteczkę. Na szczęście z pomocą kierowcom przychodzi konwencja wiedeńska. 

 

Przyjęte w 1968 roku przepisy międzynarodowe obligują kierowcę do posiadania takiego wyposażenia, które narzuca na niego kraj, w którym auto jest zarejestrowane. Decydując się na wyjazd zagraniczny, warto zatem przygotować sobie odpowiednią formułkę w obcym języku, by wybrnąć z trudnej sytuacji obronną ręką i mieć podstawę do odmówienia przyjęcia mandatu.

 

Piotr DąmbrowskiSprawdzona wytrzymałość i niezawodność łączy się z zaawansowaną technologią i stylem
Premiery | 05.11.20

Sprawdzona wytrzymałość i niezawodność łączy się z zaawansowaną technologią i stylem

Nissan zaprezentował dziś nowy pickup Nissan Navara, który zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa, komfortu i przyjemności z jazdy, a jednocześnie zapewnia trwałość, niezawodność i wszechstronność.

Zbliżając się do premiery CUPRA Born sprawdź jak ją zaprojektowano
Elektryczne | 20.05.21

Zbliżając się do premiery CUPRA Born sprawdź jak ją zaprojektowano

Pierwszy w 100% elektryczny pojazd prowadzi markę do ekspansji na nowe rynki i rozpoczyna nowy model biznesowy.

Hyundai KONA nowej generacji będzie dostępny w czterech wariantach
Wiadomości | 20.12.22

Hyundai KONA nowej generacji będzie dostępny w czterech wariantach

Hyundai zaprezentował dziś wywodzący się z pojazdów elektrycznych, futurystyczny design subkompaktowego SUV-a KONA nowej generacji.