Czy wiesz, jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta w Unii Europejskiej? Poznaj swoje prawa i sprawdź, o czym mówi konwencja wiedeńska.
Polskie prawo obliguje kierowców do wyposażenia w auta w gaśnicę oraz w trójkąt ostrzegawczy. Czy to wystarczy, by nie dostać mandatu, podróżując po drogach w innych krajach Europy?
Obowiązujące w krajach europejskich prawo nie jest ujednolicone i policja w Austrii, w Chorwacji lub w Czechach może w czasie kontroli drogowej poprosić kierowcę o pokazanie niezbędnego zestawu w aucie. A ten w każdym kraju na terenie UE wygląda nieco inaczej. Wybierając się do Belgii, posiadać trzeba kamizelkę odblaskową, gaśnicę i apteczkę, ale już w Danii niezbędny jest tylko trójkąt ostrzegawczy. Gdy na trasie chcesz podziwiać piękne widoki w Estonii, zgodnie z lokalnymi przepisami każdy kierowca powinien mieć tam w aucie kliny zabezpieczające koła, trójkąt oraz apteczkę. Na szczęście z pomocą kierowcom przychodzi konwencja wiedeńska.
Przyjęte w 1968 roku przepisy międzynarodowe obligują kierowcę do posiadania takiego wyposażenia, które narzuca na niego kraj, w którym auto jest zarejestrowane. Decydując się na wyjazd zagraniczny, warto zatem przygotować sobie odpowiednią formułkę w obcym języku, by wybrnąć z trudnej sytuacji obronną ręką i mieć podstawę do odmówienia przyjęcia mandatu.
Piotr Dąmbrowski
Maserati wkrótce zaprezentuje zupełnie nowy samochód. Supersamochód MC20 zostanie zaprezentowany 9 września. Oczekując na premierę Maserati opublikowało krótki zwiastun na swojej stronie na Facebooku.
Olivier François, prezes Fiat Brand, przedstawia światową premierę nowej 500 3 + 1 i całej gamy nowej 500 w Lingotto w Turynie. Wideo
Nowy model jest dostępny z napędowymi: elektrycznym, hybrydowym i spalinowym. Dla każdego napędu będzie dostępna sportowa wersja N Line.