Czy wiesz, jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta w Unii Europejskiej? Poznaj swoje prawa i sprawdź, o czym mówi konwencja wiedeńska.
Polskie prawo obliguje kierowców do wyposażenia w auta w gaśnicę oraz w trójkąt ostrzegawczy. Czy to wystarczy, by nie dostać mandatu, podróżując po drogach w innych krajach Europy?
Obowiązujące w krajach europejskich prawo nie jest ujednolicone i policja w Austrii, w Chorwacji lub w Czechach może w czasie kontroli drogowej poprosić kierowcę o pokazanie niezbędnego zestawu w aucie. A ten w każdym kraju na terenie UE wygląda nieco inaczej. Wybierając się do Belgii, posiadać trzeba kamizelkę odblaskową, gaśnicę i apteczkę, ale już w Danii niezbędny jest tylko trójkąt ostrzegawczy. Gdy na trasie chcesz podziwiać piękne widoki w Estonii, zgodnie z lokalnymi przepisami każdy kierowca powinien mieć tam w aucie kliny zabezpieczające koła, trójkąt oraz apteczkę. Na szczęście z pomocą kierowcom przychodzi konwencja wiedeńska.
Przyjęte w 1968 roku przepisy międzynarodowe obligują kierowcę do posiadania takiego wyposażenia, które narzuca na niego kraj, w którym auto jest zarejestrowane. Decydując się na wyjazd zagraniczny, warto zatem przygotować sobie odpowiednią formułkę w obcym języku, by wybrnąć z trudnej sytuacji obronną ręką i mieć podstawę do odmówienia przyjęcia mandatu.
Piotr Dąmbrowski
Hennessey, teksański producent hipersamochodów i twórca pojazdów o wysokiej wydajności, ogłosił mocniejszą i jeszcze szybszą alternatywę dla Forda F-150 Raptor R – Hennessey Venom 800 F-150.
Oprócz swojego unikalnego designu, całkowicie nowy Amarok posiada liczne nowości i wnosi ze sobą wiele technicznych innowacji do pickup-ów segmentu B.
Oficjalnie zapowiedział dziś nową erę, wirtualnie ogłaszając swój pierwszy w historii udział w Mistrzostwach Świata Formuły 1 FIA.