Czy wiesz, jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta w Unii Europejskiej? Poznaj swoje prawa i sprawdź, o czym mówi konwencja wiedeńska.
Polskie prawo obliguje kierowców do wyposażenia w auta w gaśnicę oraz w trójkąt ostrzegawczy. Czy to wystarczy, by nie dostać mandatu, podróżując po drogach w innych krajach Europy?
Obowiązujące w krajach europejskich prawo nie jest ujednolicone i policja w Austrii, w Chorwacji lub w Czechach może w czasie kontroli drogowej poprosić kierowcę o pokazanie niezbędnego zestawu w aucie. A ten w każdym kraju na terenie UE wygląda nieco inaczej. Wybierając się do Belgii, posiadać trzeba kamizelkę odblaskową, gaśnicę i apteczkę, ale już w Danii niezbędny jest tylko trójkąt ostrzegawczy. Gdy na trasie chcesz podziwiać piękne widoki w Estonii, zgodnie z lokalnymi przepisami każdy kierowca powinien mieć tam w aucie kliny zabezpieczające koła, trójkąt oraz apteczkę. Na szczęście z pomocą kierowcom przychodzi konwencja wiedeńska.
Przyjęte w 1968 roku przepisy międzynarodowe obligują kierowcę do posiadania takiego wyposażenia, które narzuca na niego kraj, w którym auto jest zarejestrowane. Decydując się na wyjazd zagraniczny, warto zatem przygotować sobie odpowiednią formułkę w obcym języku, by wybrnąć z trudnej sytuacji obronną ręką i mieć podstawę do odmówienia przyjęcia mandatu.
Piotr Dąmbrowski
Dzisiaj na targach CES Cadillac pokazał jak wyobraża sobie nowy standard dla luksusowych pojazdów elektrycznych. Zobacz teaser.
Automobili Lamborghini jako pierwsza marka motoryzacyjna, która wykorzystuje technologię rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality - AR) do wirtualnej premiery nowego modelu Huracán EVO RWD Spyder. Premiera 7 maja 2020.