Wiadomości | 04.05.23

W Wielkiej Brytanii zatwierdzono jazdę samochodem bez użycia rąk

Ford jest pierwszym producentem samochodów, wprowadzając zaawansowany system wspomagania kierowcy bez użycia rąk poziomu 2, pierwszy system tej marki zatwierdzony w Europie.

Firma Ford dokonała przełomu, wprowadzając zaawansowany system wspomagania kierowcy bez użycia rąk poziomu 2 posiadający homologację organów regulacyjnych do użytku na sieci autostrad w Wielkiej Brytanii — pierwszy system tej marki zatwierdzony w Europie.

 

Kierowcy 193 000 pojazdów Ford i Lincoln wyposażonych w BlueCruise przejechali już ponad 64 miliony mil (102 miliony kilometrów) bez użycia rąk w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, gdzie BlueCruise został niedawno również uznany przez Consumer Reports za najwyżej oceniany aktywny system wspomagania jazdy. Teraz zielone światło dla technologii Ford BlueCruise, od brytyjskiego Departamentu Transportu oznacza, że kierowcy obsługujących modele Mustang Mach-E mogą korzystać z technologii jazdy „bez użycia rąk, bez patrzenia” na 2300 mil (3700 km) zmapowane autostrady w Anglii, Szkocji i Walii, oznaczone jako Niebieskie Strefy.

 

BlueCruise przenosi komfort i wygodę zaawansowanego wspomagania kierowcy na wyższy poziom. System monitoruje oznaczenia drogowe, znaki prędkości i zmieniające się warunki drogowe, aby kontrolować kierowanie, przyspieszanie, hamowanie i pozycjonowanie pasa ruchu, a także utrzymywać bezpieczną i stałą odległość od poprzedzających pojazdów – aż do całkowitego zatrzymania w korku.

Ponadto zaawansowana technologia kamery na podczerwień nieustannie sprawdza uwagę kierowcy pod kątem bezpieczeństwa i pewności.

Właściciele pojazdów Ford Mustang Mach-E z roku modelowego 2023 w Wielkiej Brytanii jako pierwsi mogą aktywować BlueCruise w ramach subskrypcji. 6 Pierwsze 90 dni jest wliczone w cenę zakupu pojazdu, a następnie miesięczna subskrypcja w wysokości 17,99 GBP zapewnia elastyczność umożliwiającą pokrycie dłuższych podróży drogowych i wakacji oraz umożliwia zaawansowany system wspomagania kierowcy w przypadku przewidywanego użytkowania pojazdu. Dostrojony tak, aby zapewniał intuicyjne i budzące zaufanie wrażenia podczas ponad 700 000 mil (1,1 miliona km) testów zaawansowanego systemu wspomagania kierowcy Forda na całym świecie, BlueCruise jest kamieniem milowym na drodze Forda do zdobycia pozycji lidera w dziedzinie rozwiązań mobilnych.

 

BlueCruise opiera się na możliwościach opracowanego przez Forda inteligentnego tempomatu adaptacyjnego (IACC), który może automatycznie nadążać za ruchem drogowym w ramach ograniczeń prędkości, aż do całkowitego zatrzymania. Tryb głośnomówiący umożliwia kierowcom na zatwierdzonych odcinkach autostrad w Niebieskiej Strefie jazdę bez trzymania rąk na kierownicy, jeśli nadal zwracają uwagę na drogę przed sobą – zapewniając dodatkowy poziom komfortu podczas długich podróży. Przed przejściem na jazdę bez użycia rąk pojazdy wyposażone w BlueCruise sprawdzają, czy oznaczenia pasa ruchu są widoczne, czy kierowca patrzy na drogę i czy inne warunki są odpowiednie. System wykorzystuje animowane przejścia klastrów z tekstem i niebieskimi wskazówkami świetlnymi, aby poinformować, że funkcja jest w trybie głośnomówiącym, skutecznym nawet dla tych, którzyślepota barw.

 

Działając z maksymalną prędkością 80 mil na godzinę (130 km/h), BlueCruise wykorzystuje kombinację radarów i kamer do wykrywania i śledzenia pozycji i prędkości innych pojazdów na drodze. Kamera skierowana do przodu wykrywa oznaczenia pasa ruchu i znaki ograniczenia prędkości, a co najważniejsze, system wykorzystuje również skierowaną do kierowcy kamerę na podczerwień umieszczoną pod zestawem wskaźników, aby sprawdzić wzrok kierowcy i ułożenie głowy – nawet gdy nosi on okulary przeciwsłoneczne – i upewnić się, że uwaga pozostaje skupiona na drodze.

 

Jeśli system wykryje nieuwagę kierowcy, najpierw na zestawie wskaźników wyświetlane są komunikaty ostrzegawcze, następnie alarmy dźwiękowe, aktywacja hamulców, a na końcu zwolnienie pojazdu przy zachowaniu kontroli nad kierownicą. Podobne działania są wykonywane, jeśli kierowca nie położy rąk z powrotem na kierownicy, gdy zostanie o to poproszony podczas opuszczania Niebieskiej Strefy.

 

Inżynierowie Forda przeprowadzili testy na europejskich drogach o długości 100 000 mil (160 000 km), aby zweryfikować zaawansowane systemy wspomagania kierowcy najnowszej generacji, w tym BlueCruise i jego dodatkowe funkcje, a także ponad 600 000 mil (965 000 km) przejechanych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, zanim system został wprowadzone na te rynki w ubiegłym roku. Jazdy weryfikacyjne w Wielkiej Brytanii pomogły wykazać się umiejętnością radzenia sobie z sytuacjami, z którymi kierowcy spotykają się na co dzień, takimi jak zużyte oznaczenia pasów ruchu, zła pogoda i roboty drogowe.Nowy Hyundai Santa Fe już dostępny w salonach, ceny i wyposażenie
Wiadomości | 16.12.20

Nowy Hyundai Santa Fe już dostępny w salonach, ceny i wyposażenie

Hyundai wprowadził do oferty nowego Santa Fe, który po raz pierwszy dostępny jest z wydajnym napędem hybrydowym o mocy 230 koni mechanicznych.

Wkrótce premiera nowego Forda Mustanga siódmej generacji
Wiadomości | 03.09.22

Wkrótce premiera nowego Forda Mustanga siódmej generacji

Mustang to najlepiej sprzedający się samochód sportowy na świecie, ponieważ każdy znajdzie coś dla siebie, od kabrioletu EcoBoost po 5-litrowe coupe V8 GT fastback.

Wirtualny spacer z marką Volkswagen podczas targów w Genewie
Wiadomości | 10.04.20

Wirtualny spacer z marką Volkswagen podczas targów w Genewie

Po odwołaniu tegorocznej wystawy samochodowej w Genewie (GIMS 2020), marka Volkswagen zdecydowała się udostępnić projekt własnego stoiska w internecie.