Wiadomości | 31.03.23

W 25 lat globalna sprzedaż Toyoty Yaris przekroczyła 10 milionów egzemplarzy

10-milionowy Yaris w wersji GR SPORT zjechał z linii produkcyjnych w fabryce we Francji 30 marca i został dostarczony do klienta mieszkającego w okolicach Paryża.

Yaris jest od kilku lat najpopularniejszym miejskim samochodem na świecie, a przez 25 lat swojej historii zawsze pozostawał jednym z kluczowych globalnych modeli marki. Model zdobył też wiele nagród, w tym dwa tytuły Europejskiego Samochodu Roku. Teraz jego całkowita globalna sprzedaż przekroczyła 10 milionów egzemplarzy. Tym samym Yaris dołączył do takich modeli jak Corolla, Camry, RAV4, Hilux i Land Cruiser, które również sprzedały się w ośmiocyfrowych nakładach.

 

Yaris wyznacza w swojej klasie standardy pod względem innowacji i wprowadza do segmentu miejskich aut i nowoczesne technologie. Od 25 lat pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się modeli Toyoty w Europie. W 2020 roku do rodziny Yarisa dołączył cieszący się ogromnym uznaniem, sportowy model GR Yaris, a rok później miejski crossover Yaris Cross.

 

Do końca lutego 2023 roku skumulowana sprzedaż modeli z rodziny Yarisa w Europie osiągnęła 5 155 506 egzemplarzy od czasu wprowadzenia pierwszej generacji Yarisa w 1999 roku. W 2022 roku Yaris i spokrewnione z nim modele odpowiadały za ponad jedną trzecią całkowitej sprzedaży Toyoty w Europie. Yaris hatchback trafił do klientów w liczbie 185 781 aut, Yaris Cross w liczbie 156 086 samochodów, a GR Yaris w liczbie 5 392 aut, co stanowi 8% całego segmentu.

 

Yaris jest modelem globalnym, produkowanym na całym świecie. Początkowo produkcja auta rozpoczęła się w styczniu 1999 roku w japońskiej fabryce Takaoka w prefekturze Aichi. Obecnie model jest montowany w 10 krajach: Japonii, Francji, Czechach, Brazylii, Chinach, Tajwanie, Indonezji, Malezji, Pakistanie i Tajlandii.

 

W Europie Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) produkuje Yarisa od 2001 roku, a Yarisa Cross od 2021 roku. W tym samym roku produkcję Yarisa rozpoczęła również Toyota Motor Manufacturing Czech Republic (TMMCZ) w Kolinie, aby zaspokoić rosnący popyt na ten model w Europie. Łączna produkcja samochodów z rodziny Yarisa w Europie osiągnęła do końca 2022 roku ponad 4,6 miliona egzemplarzy.

 

Kluczowe komponenty Yarisa, takie jak silniki benzynowe, silniki elektryczne i hybrydowe przekładnie, również są produkowane lokalnie w Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP), która zaopatruje zarówno TMMF, jak i TMMCZ.KIA zapowiedziała oficjalną premierę modelu EV6
Wiadomości | 25.03.21

KIA zapowiedziała oficjalną premierę modelu EV6

Kia pokazał już pierwsze zdjęcia wyglądu zewnętrznego i wnętrza EV6, teraz będziemy mogli zobaczyć samochód w pełnej okazałości. Wideo.

Renault zaprezentowało swój nowy samochód koncepcyjny Scenic Vision
Concept Cars | 23.05.22

Renault zaprezentowało swój nowy samochód koncepcyjny Scenic Vision

Renault pisze nowy rozdział w swojej historii dzięki innowacyjnemu samochodowi koncepcyjnemu, który jest zarówno pionierski, jak i wizjonerski.

Prototyp SUV-a Maserati Grecale
Wiadomości | 18.02.21

Prototyp SUV-a Maserati Grecale

Sfotografowany przed historyczną fabryką Maserati w Modenie. Pracownicy jako pierwsi rozpowszechnili te obrazy w sieciach społecznościowych.