Elektryczne | 23.05.22

Vision AMG całkowicie elektryczną przyszłość Mercedes-AMG

Nowa platforma AMG.EA, która jest obecnie opracowywana w Affalterbach z myślą o całkowicie elektrycznych modelach o wysokich osiągach.

Spektakularne proporcje zdefiniowane przez długi rozstaw osi i podkreślone krótkimi zwisami, muskularnymi błotnikami, dużymi kołami, charakterystycznym tylnym spojlerem oraz sygnaturą świetlną w kształcie gwiazdy – Vision AMG z każdej perspektywy emanuje emocjami. Ten niezwykły samochód pokazowy Mercedes-AMG zapewnia spojrzenie na całkowicie elektryczną przyszłość AMG. Pod zapierającym dech w piersiach nadwoziem czterodrzwiowego coupé kryje się równie niezwykła, specjalna platforma AMG.EA, która jest obecnie opracowywana w Affalterbach z myślą o całkowicie elektrycznych modelach o wysokich osiągach.

 

Koncepcyjny pojazd charakteryzują efektowne płaszczyzny ze zredukowanymi do minimum łączeniami. Tylną i boczne szyby pokrywa ten sam srebrny kolor Alubeam, co karoserię pojazdu – wzmacniając wrażenie „monolitycznej” rzeźby.

Sportowe proporcje są szczególnie widoczne z boku i podyktowane aspektami technicznymi. Całość formują długi rozstaw osi, mocno pochylony przedni słupek wysunięty daleko do przodu oraz krótki przedni zwis i nieco dłuższy, zoptymalizowany aerodynamicznie zwis tylny. Dodatkowo, ten model eksponują charakterystyczne dla sportowych modeli cechy, takie jak poszerzone nadkola oraz tylne błotniki.

 

Pełna wdzięku linia szyb łączy się z „płynną”, nisko poprowadzoną sylwetką nowego studium. Zwężająca się linia dachu elegancko opada ku tyłowi, bezpośrednio przechodząc w tylny spojler. Efekt: wizualnie fascynujący i aerodynamicznie korzystny kształt łzy, podobny do tego z VISION EQXX. Zmysłowe płaszczyzny oraz silnie zaakcentowana rzeźba nadwozia reprezentują typowy język projektowania marki spod znaku trójramiennej gwiazdy. Jej dążenie do niezwykłości demonstrują też radykalne proporcje i mocno podkreślony „rekini nos”. Vision AMG jest więc imponującym przykładem podwójnej polaryzacji, która cechuje podejście designerów Mercedesa do projektowania – skupione na pięknie oraz niezwykłości.

 

Mocno nachylony tył wieńczy aktywny spojler, który wydłuża profil samochodu, a jednocześnie poprawia jego aerodynamikę. Otacza go precyzyjnie poprowadzony pas świetlny o licznych funkcjach, tworzący efektowny kontrast z dużym czarnym logo AMG.

 

Spektakularny design Vision AMG kryje równie spektakularną technologię. Wszystkie komponenty zespołu napędowego zostały opracowane całkowicie od podstaw: nie tylko sama platforma AMG.EA, ale i specjalny wysokowydajny akumulator trakcyjny oraz rewolucyjna technika napędu. Potężne serce Vision AMG stanowi innowacyjny silnik o strumieniu osiowym, opracowany przez spółkę zależną Mercedes-Benz – YASA. Dzięki swojej kompaktowej i lekkiej konstrukcji generuje on znacznie wyższą moc niż konwencjonalne jednostki elektryczne.

 

Przedni pas wyróżnia charakterystyczna dla AMG osłona z pionowymi listwami – pomimo faktu, że w pełni elektryczny zespół napędowy nie wymaga klasycznej, umieszczonej z przodu chłodnicy. Zaawansowany technologicznie grill ma więc zamkniętą formę. Został polakierowany na kolor nadwozia i harmonijnie zintegrowany z przodem nadwozia. Jako wizualny akcent podkreśla on futurystyczny wygląd Vision AMG za sprawą podświetlanych elementów oraz trójwymiarowych konturów. Gwiazda Mercedesa znalazła się w widocznym miejscu na przedniej pokrywie – podobnie jak w hybrydowym hipersamochodzie Mercedes-AMG One.

 

Sygnatura świetlna reflektorów bezpośrednio wskazuje kierunek na przyszłość. Trzy LED-owe elementy tworzą stylizowaną, trójwymiarową gwiazdę Mercedesa, zapewniając niepowtarzalny wygląd zarówno w dzień, jak i po zmroku. Oba reflektory wizualnie łączy poziomy pas świetlny, który może prezentować różne animacje – od komunikatu powitalnego po stałe światło.

Okrągłe tylne lampy mają nowy, a jednocześnie znajomy design. W tubach umieszczono po trzy pierścienie LED z małymi gwiazdkami, które również stanowią ukłon w stronę marki Mercedes. Wyrazisty tylny dyfuzor, dla kontrastu, polakierowano na kolor głębokiej czerni.

 

Wizualne detale bezpośrednio nawiązują też do odnoszącego sukcesy zespołu F1 Mercedes-AMG Petronas. Należą do nich srebrny lakier z wielkoformatowym wzorem gwiazdy na błotnikach, funkcjonalne elementy z włókna węglowego, aerodynamiczny kształt 22-calowych obręczy z aeronakładkami, logo AMG oraz elementy w barwach ekipy Petronas na progach i dyfuzorze.

 

Sportowy, nowoczesny design i zapierające dech w piersiach proporcje nadają Vision AMG futurystyczny charakter. Czterodrzwiowe nadwozie zdradza jednak, że pokazowy model stanowi przedsmak funkcjonalnego, całkowicie elektrycznego auta sportowego przyszłości. Pomimo akumulatora umieszczonego w podłodze, pomiędzy osiami, studium jest znacznie niższe od EQS-a, ale dzięki inteligentnie zaprojektowanej podłodze wnętrza oferuje dużo przestrzeni dla czterech osób.Najpotężniejszy samochód typu muscle car na świecie
Wiadomości | 22.03.23

Najpotężniejszy samochód typu muscle car na świecie

Dodge przedstawia najszybszy i najmocniejszy muscle car na świecie, 1025-konny Dodge Challenger SRT Demon 170. Siódma i ostatnia edycja specjalna marki „Last Call”.

DBS 770 Ultimate, Aston Martin potwierdził nową edycję specjalną kultowego modelu
Wiadomości | 04.01.23

DBS 770 Ultimate, Aston Martin potwierdził nową edycję specjalną kultowego modelu

Aston Martin wkrótce zaprezentuje ostatnią wersję swojego słynnego Grand Tourera DBS, kończąc produkcję z ulepszoną, bardzo limitowaną edycją specjalną.

Zapowiedź przyszłego elektrycznego hatchback-a od Renault
Elektryczne | 12.10.20

Zapowiedź przyszłego elektrycznego hatchback-a od Renault

Groupe Renault pokazała nowe krótkie wideo dwóch światowych nowości.