Premiery | 21.04.23

Światowa premiera CUPRA Tavascan podczas weekendu Formuły E w Berlinie

Marka, która w tym roku obchodzi swoje piąte urodziny, zaprezentowała swojego pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a coupe, który ma zostać wprowadzony na rynek w 2024 roku.

Światowa premiera CUPRA Tavascan, pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a coupe marki i drugiego w pełni elektrycznego modelu po CUPRA Born. Uosabia zelektryfikowaną wizję CUPRA i pozostaje wierny samochodowi koncepcyjnemu z 2019 roku, udowadniając, że Tavascan nie jest odpowiedzią na zmiany, ale pojazdem, który je tworzy.

 

„Kiedy prezentowaliśmy koncepcyjny Tavascan na targach IAA we Frankfurcie w 2019 roku (>>> link do wideo z premiery od AutoShowMedia <<<) , był to samochód naszych marzeń – manifest wszystkiego, czym chcieliśmy, aby CUPRA się stała” — powiedział Wayne Griffiths. „Od tego czasu wierzymy, że jeśli o czymś marzymy, możemy to stworzyć. Cóż, dzisiaj to marzenie się spełnia”.

 

CUPRA Tavascan stanowi impuls dla nowego, uderzającego języka stylistycznego: stylistyka zewnętrzna zapewnia atletyczne i sportowe proporcje. Z przodu matrycowa dioda LED z charakterystycznym okiem w postaci trzech trójkątów jest natychmiast rozpoznawalna. Wnętrze jest dziełem architektury dzięki charakterystycznemu środkowemu kręgosłupowi wraz ze smukłymi otworami wentylacyjnymi - prawie niewidocznymi.

 

Jako SUV zorientowany na emocje i jazdę, CUPRA Tavascan jest wyposażony w technologię dynamicznego zawieszenia DCC Sport, sportowe zawieszenie i progresywny układ kierowniczy. Te cechy oraz dodatkowe opony o wysokich parametrach zamontowane na 21-calowych kutych felgach aluminiowych zapewniają wyjątkowe, sportowe wrażenia z jazdy.

 

Oparty na platformie MEB Grupy Volkswagen, pierwszy w pełni elektryczny SUV coupé marki będzie dostępny w dwóch wersjach mocy: 210 kW (286 KM) i 250 kW (340 KM); wersja o większej mocy wyjściowej posiada dodatkowo dwusilnikowy napęd na wszystkie koła, zapewniając osiągi przy maksymalnej przyczepności. CUPRA Tavascan VZ może osiągnąć prędkość 50 km/h w zaledwie 2,4 sekundy (od 0 do 100 km/h w zaledwie 5,6 sekundy).

 

Zapewnia również wystarczającą pojemność na zasięg około 550 km dzięki akumulatorowi o pojemności netto 77 kWh. CUPRA Tavascan może dodać dodatkowe 100 km zasięgu w zaledwie 7 minut. A kiedy poziom naładowania akumulatora spadnie do zaledwie 10%, można go uzupełnić do 80% w niecałe pół godziny, korzystając z punktu ładowania o mocy co najmniej 135 kW.

 

CUPRA Tavascan jest wyposażony w 15-calowy system informacyjno-rozrywkowy – największy jak dotąd w modelu CUPRA – z nowo zaprojektowanym i opracowanym interfejsem człowiek-maszyna (HMI). CUPRA Tavascan po raz pierwszy integruje również wysokiej jakości 12-głośnikowy system dźwiękowy opracowany we współpracy z wysokiej jakości firmą audio Sennheiser.

 

Zaprojektowany i opracowany w Barcelonie CUPRA Tavascan będzie produkowany w fabryce Grupy Volkswagen w Anhui w Chinach, najnowocześniejszym centrum innowacji w dziedzinie e-mobilności, i zostanie wprowadzony na rynek w 2024 r. z rocznym celem sprzedaży na poziomie 70 000 egzemplarzy.

>>> Zobacz wideo premierę: koncepcyjny Tavascan na targach IAA we Frankfurcie w 2019 rokuKei-car kategoria pojazdów, która praktycznie nie istnieje w Europie
Wiadomości | 09.04.23

Kei-car kategoria pojazdów, która praktycznie nie istnieje w Europie

Przyjazny, mocny wygląd SUV-a z przestronnym, wygodnym wnętrzem. Mitsubishi Delica Mini należy do kategorii pojazdów, która określa mikrosamochody.

Porsche Motorsport sezon 2019 najciekawsze wydarzenia WIDEO
Wiadomości | 07.05.20

Porsche Motorsport sezon 2019 najciekawsze wydarzenia WIDEO

Porsche Motorsport i kierowca Patrick Long (USA) jako narrator w nowym materiale wideo gdzie przedstawiają najważniejsze wydarzenia z sezonu 2019. Video News. A new video presents the Porsche Motorsport highlights from the 2019 season - with works driver Patrick Long (USA) as narrator. Please watch this story.

Holenderski butikowy producent supersamochodów Donkervoort zwiększa produkcję modelu F22
Super Cars | 28.03.23

Holenderski butikowy producent supersamochodów Donkervoort zwiększa produkcję modelu F22

Donkervoort potwierdził, że doda kolejne 25 samochodów do limitowanej serii produkcyjnej wyprzedanego już modelu F22, ponieważ popyt na zupełnie nowy supersamochód wciąż rośnie.