Premiery | 21.04.23

Światowa premiera CUPRA Tavascan podczas weekendu Formuły E w Berlinie

Marka, która w tym roku obchodzi swoje piąte urodziny, zaprezentowała swojego pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a coupe, który ma zostać wprowadzony na rynek w 2024 roku.

Światowa premiera CUPRA Tavascan, pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a coupe marki i drugiego w pełni elektrycznego modelu po CUPRA Born. Uosabia zelektryfikowaną wizję CUPRA i pozostaje wierny samochodowi koncepcyjnemu z 2019 roku, udowadniając, że Tavascan nie jest odpowiedzią na zmiany, ale pojazdem, który je tworzy.

 

„Kiedy prezentowaliśmy koncepcyjny Tavascan na targach IAA we Frankfurcie w 2019 roku (>>> link do wideo z premiery od AutoShowMedia <<<) , był to samochód naszych marzeń – manifest wszystkiego, czym chcieliśmy, aby CUPRA się stała” — powiedział Wayne Griffiths. „Od tego czasu wierzymy, że jeśli o czymś marzymy, możemy to stworzyć. Cóż, dzisiaj to marzenie się spełnia”.

 

CUPRA Tavascan stanowi impuls dla nowego, uderzającego języka stylistycznego: stylistyka zewnętrzna zapewnia atletyczne i sportowe proporcje. Z przodu matrycowa dioda LED z charakterystycznym okiem w postaci trzech trójkątów jest natychmiast rozpoznawalna. Wnętrze jest dziełem architektury dzięki charakterystycznemu środkowemu kręgosłupowi wraz ze smukłymi otworami wentylacyjnymi - prawie niewidocznymi.

 

Jako SUV zorientowany na emocje i jazdę, CUPRA Tavascan jest wyposażony w technologię dynamicznego zawieszenia DCC Sport, sportowe zawieszenie i progresywny układ kierowniczy. Te cechy oraz dodatkowe opony o wysokich parametrach zamontowane na 21-calowych kutych felgach aluminiowych zapewniają wyjątkowe, sportowe wrażenia z jazdy.

 

Oparty na platformie MEB Grupy Volkswagen, pierwszy w pełni elektryczny SUV coupé marki będzie dostępny w dwóch wersjach mocy: 210 kW (286 KM) i 250 kW (340 KM); wersja o większej mocy wyjściowej posiada dodatkowo dwusilnikowy napęd na wszystkie koła, zapewniając osiągi przy maksymalnej przyczepności. CUPRA Tavascan VZ może osiągnąć prędkość 50 km/h w zaledwie 2,4 sekundy (od 0 do 100 km/h w zaledwie 5,6 sekundy).

 

Zapewnia również wystarczającą pojemność na zasięg około 550 km dzięki akumulatorowi o pojemności netto 77 kWh. CUPRA Tavascan może dodać dodatkowe 100 km zasięgu w zaledwie 7 minut. A kiedy poziom naładowania akumulatora spadnie do zaledwie 10%, można go uzupełnić do 80% w niecałe pół godziny, korzystając z punktu ładowania o mocy co najmniej 135 kW.

 

CUPRA Tavascan jest wyposażony w 15-calowy system informacyjno-rozrywkowy – największy jak dotąd w modelu CUPRA – z nowo zaprojektowanym i opracowanym interfejsem człowiek-maszyna (HMI). CUPRA Tavascan po raz pierwszy integruje również wysokiej jakości 12-głośnikowy system dźwiękowy opracowany we współpracy z wysokiej jakości firmą audio Sennheiser.

 

Zaprojektowany i opracowany w Barcelonie CUPRA Tavascan będzie produkowany w fabryce Grupy Volkswagen w Anhui w Chinach, najnowocześniejszym centrum innowacji w dziedzinie e-mobilności, i zostanie wprowadzony na rynek w 2024 r. z rocznym celem sprzedaży na poziomie 70 000 egzemplarzy.

>>> Zobacz wideo premierę: koncepcyjny Tavascan na targach IAA we Frankfurcie w 2019 rokuPierwsze spojrzenie na nowego Nissana Kicks 2021
Wiadomości | 04.12.20

Pierwsze spojrzenie na nowego Nissana Kicks 2021

Trwa odliczanie do debiutu nowego Nissan Kicks w 2021 roku.

SEAT zapowiedział premierę odnowionych modeli Ibiza i Arona
Wiadomości | 07.04.21

SEAT zapowiedział premierę odnowionych modeli Ibiza i Arona

Nowy SEAT Ibiza i Arona zostały zaprojektowane, by odpowiedzieć na współczesne wymogi digitalizacji i dostępności w sieci.

Światowa premiera Volkswagena ID. Buzz z długim rozstawem osi
Premiery | 02.06.23

Światowa premiera Volkswagena ID. Buzz z długim rozstawem osi

Trzyrzędowy ID. Buzz został dostosowany specjalnie do Ameryki Północnej. Oferuje większy rozstaw osi niż dwurzędowy europejski pojazd, a także większy akumulator i większą moc.