Wiadomości | 13.04.23

Sprawdź kampera przed rozpoczęciem sezonu kempingowego

Według publikacji stowarzyszenia branżowego CIVD, tylko w 2021 roku w Europie zarejestrowano prawie 260 tysięcy tych pojazdów.


Sprawdź kampera przed rozpoczęciem sezonu kempingowego

Samochody kempingowe, tak zwane kampery, nadal cieszą się popularnością nawet po latach Covid-19. Według publikacji stowarzyszenia branżowego CIVD, tylko w 2021 roku w Europie zarejestrowano prawie 260 tysięcy tych pojazdów. Przed pierwszą podróżą właściciele powinni sprawdzić ogumienie i ładunek, aby zapewnić sobie bezpieczny start w nowy sezon.

 

Dla większości właścicieli kamperów sezon rozpoczyna się w kwietniu. Wtedy pierwsze cieplejsze temperatury kuszą przynajmniej na weekendowy wypad. Jednak po długiej zimowej przerwie szczególnie ważne jest sprawdzenie kół i opon kampera. Obejmuje to sprawdzenie ciśnienia powietrza w zimnych oponach po długim okresie ich przechowywania. Opony należy również sprawdzić pod kątem ewentualnych uszkodzeń; w razie wątpliwości fachowiec z warsztatu lub fachowiec z branży specjalistycznej chętnie służy pomocą.

 

Wiek opony może sprawdzić każdy „kamperowiec” – numer DOT znajduje się na jednym z boków opony i wskazuje datę produkcji. W owalnym polu znajdują się dwie liczby – najpierw tydzień produkcji, a następnie rok produkcji. Na przykład 1123 oznacza, że opona została wyprodukowana w 11 tygodniu kalendarzowym tego roku. Żadna opona do kampera nie powinna być starsza niż sześć lub osiem lat, ponieważ ze względu na intensywne użytkowanie i dłuższe okresy przechowywania starzeją się szybciej niż ich odpowiedniki do samochodów osobowych. Pozostały bieżnik nie wskazuje na możliwość dalszego użytkowania opony.

 

Jeśli opona jest starsza, w miarę możliwości przy zakupie nowych opon szukaj modeli CP (Camping Pneu). Zostały zaprojektowane z myślą o specjalnych potrzebach samochodów kempingowych z ich większą masą, zwłaszcza na tylnej osi, i dlatego są bardziej wytrzymałe niż zwykłe opony do samochodów dostawczych. Niektóre z tych modeli, takie jak nowoczesny VanContact Camper firmy Continental, są również przystosowane do jazdy przez cały sezon, aby umożliwić podróżowanie w zimnych porach roku. Ta specjalistyczna opona do kamperów jest przystosowana do typowych rozmiarów obręczy 15, 16 i 18 cali.

 

Ładowanie można rozpocząć po sprawdzeniu opon, naładowaniu akumulatora pomocniczego, napełnieniu butli z gazem i – w razie potrzeby – sprawdzeniu instalacji gazowej. Należy zaznaczyć, że zbiornik na wodę również wnosi na pokład kilka kilogramów (jeden na litr pojemności). Jeśli to możliwe, bagaż nie powinien być dodawany do już mocno obciążonej tylnej osi, ale umieszczony na środku pojazdu, jak najbliżej podłogi iw miejscu bez poślizgu. Pozwoli to utrzymać nachylenie boczne w granicach ograniczeń i zwiększy stabilność jazdy. Bezpiecznie jest określić ładowność za pomocą osobistego zestawu wag, ale nie zapomnij o kilogramach zbiornika na wodę i butli z gazem – i pamiętaj, że jeśli nie chcesz przeciążać domu na kółkach, dołącz wszystkie specjalne akcesoria takie jak markizy w swoich obliczeniach!Rusza kolejny sezon szkoleń z bezpiecznej jazdy Mercedes-Benz Safety Experience
Wiadomości | 20.07.21

Rusza kolejny sezon szkoleń z bezpiecznej jazdy Mercedes-Benz Safety Experience

Chcesz udoskonalić swoje umiejętności za kierownicą i przy okazji poznać bliżej najnowsze samochody spod znaku trójramiennej gwiazdy?

GHIATH SWAT, najbardziej zaawansowany na świecie pojazdu bezpieczeństwa
Wiadomości | 23.03.23

GHIATH SWAT, najbardziej zaawansowany na świecie pojazdu bezpieczeństwa

W Motors, producent samochodów z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zaprezentował swój najnowszy model GHIATH SWAT podczas Światowego Szczytu Policji, który odbywa się w Dubaju.

Skonfiguruj nowego Cadillaca Escalade 2021
Wiadomości | 23.04.20

Skonfiguruj nowego Cadillaca Escalade 2021

Klienci mogą teraz spersonalizować Escalade 2021 za pomocą nowego wizualizatora 3D. Wizualizator Cadillac Escalade to wciągające cyfrowe wrażenia 360 stopni z widokami pod każdym kątem nowego Escalade, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ostatnio ulepszona funkcjonalność pozwala również klientom doświadczyć choreografii oświetlenia zewnętrznego w nowym otoczeniu nocnym. Konsumenci mogą również wskoczyć do wnętrza i eksplorować widok z miejsc w pierwszym lub drugim rzędzie.