Tuning | 17.12.21

Shelby American ponownie przedstawia słynnego Forda Shelby GT500KR

Ford Shelby GT500KR Mustang, powróci, by w przyszłym roku uczcić 60. rocznicę firmy z limitowaną serią egzemplarzy King of the Road o mocy ponad 900 koni mechanicznych.


Shelby American ponownie przedstawia słynnego Forda Shelby GT500KR

Shelby American, spółka zależna należąca w całości do Carroll Shelby International Inc., ogłosiła dzisiaj, że jeden z jej najsłynniejszych pojazdów, Ford Shelby GT500KR Mustang, powróci, by w przyszłym roku uczcić 60. rocznicę firmy. Limitowana seria 60 pakietów post-tytułowych „King of the Road” o mocy ponad 900 koni mechanicznych będzie dostępna na całym świecie dla modeli Shelby GT500 z roku modelowego 2020-2022 firmy Shelby American. Przedstawiciele Shelby i Forda ogłosili ogłoszenie w Segerstrom Shelby Event Center w Irvine w Kalifornii, w ramach obchodów rozpoczęcia kamieni milowych.

 

„Sześćdziesiąt lat temu Shelby American i Ford Motor Company współpracowały przy swoim pierwszym samochodzie, Shelby Cobra”, powiedział Joe Conway, dyrektor generalny Shelby American. „Ten związek zaowocował mistrzostwami wyścigowymi, zwycięstwami nad Ferrari w Le Mans i niesamowitymi samochodami Shelby opartymi na Fordzie Mustangu. Dziś oferujemy linię ciężarówek i samochodów marki Ford Shelby i zaczęliśmy odkrywać pojazdy elektryczne. Każdy pojazd z roku modelowego 2022, który zbudujemy, będzie nosić odznakę 60. rocznicy, aby symbolizować nasze dziedzictwo i świetlaną przyszłość, poczynając od Shelby GT500KR.

 

To dopiero trzeci raz w historii, kiedy wersja Shelby GT500 nosi nazwę „King of the Road”. Po raz pierwszy miał miejsce w 1968 roku, kiedy Shelby GT500KR był napędzany nowym 428 Cobra Jet V-8, który został konserwatywnie wyceniony na 335 koni mechanicznych. Został wyposażony w zmodyfikowane zawieszenie, przeprojektowany przód i tył, niestandardową maskę z włókna szklanego i tylne światła Thunderbird. Shelby dodała funkcjonalny pałąk i drewnianą kierownicę. Oferowane zarówno w wersji fastback, jak i kabriolet, dealerzy Forda sprzedali w 1968 roku 1570 modeli GT500KR (1053 fastbacki i 517 kabrioletów).

 

W 2008 roku Ford i Shelby przywrócili Forda Shelby GT500KR. Jego doładowany V-8 wytwarzał 540 koni mechanicznych (o 40 więcej niż standardowy GT500), a także zawierał manetkę o krótkim skoku, tylną oś 3,73:1 oraz unikalne koła, opony i ustawienia zawieszenia. Specjalny kompozytowy kaptur z zapięciem na guziki, unikalne paski i naszywki wyróżniały KR. W tym roku wyprodukowano łącznie 1000 samochodów; Popyt był tak duży, że Ford i Shelby zgodzili się zbudować dodatkowe 712 samochodów w 2009 roku.

 

„Wiceprezes Shelby American Vince LaViolette i ja byliśmy głęboko zaangażowani w zespół Ford Performance w programie Ford Shelby GT500KR 2008, a także posiadam model z 1968 roku” – powiedział Gary Patterson, prezes Shelby American. „Dążymy do tego, aby model trzeciej generacji był godny kultowej korony „Króla szos”. Nasz zespół programowy obejmuje ekspertów Ford Performance i kluczowych dostawców, a także specjalistów, takich jak Billy Johnson, kierowca ds. rozwoju fabrycznego Shelby GT500. Dziś ogłosiliśmy uruchomienie programu, a w styczniu pokażemy samochód publiczności w Barrett-Jackson Scottsdale. Od początkowego projektu po ostateczną specyfikację wydajności, Shelby GT500KR będzie zgodny z nazwą”.

 

Oparty na światowej klasy Fordzie Shelby GT500 2020-2022, KR będzie mógł pochwalić się ponad 140 KM dodatkowej mocy, maską z suchego włókna węglowego, nowymi kołami, oponami, tuningiem zawieszenia, wnętrzem i odznakami i nie tylko. Tylko 180 (60 na rok modelowy) z ponad 900-konnych samochodów będzie dostępnych w USA, z 45 dostępnych za granicą.

 

„Obecny Shelby GT500 ma już niesamowite możliwości” – powiedział Vince LaViolette, amerykański wiceprezes Shelby ds. operacyjnych i szef badań i rozwoju. „Przenosimy go na zupełnie nowy poziom dla ekstremalnego kierowcy. Zintegrowaliśmy nową sprężarkę doładowującą i chłodnice, a następnie dostroiliśmy 5,2-litrowy silnik V8, aby uzyskać ponad 900 koni mechanicznych na gazie z pompy. KR ma bardziej agresywne regulowane sprężyny, stabilizatory Ford Performance i nowe, agresywne zawieszenie. Wydech został przerobiony, aby był jeszcze śmielszy, a my zmniejszyliśmy 30 funtów za pomocą ultralekkiego kaptura z suchego włókna węglowego, który zapewnia jeszcze lepsze chłodzenie. Dostępna jest nawet opcjonalna wersja z szerokim nadwoziem”.

 

Każdy samochód zawiera członkostwo w Team Shelby, ogólnoświatowym klubie Carroll Shelby założonym w 2008 roku i zostanie udokumentowany w oficjalnym rejestrze Shelby.

 

Pierwszy samochód produkcyjny zostanie sprzedany na aukcji No Reserve 29 stycznia przez firmę Barrett-Jackson Auction Company w Scottsdale. Dochód ze sprzedaży zasili Carroll Shelby Foundation i Juvenile Diabetes Research Fund (JDRF). Zwycięski oferent może wybrać dowolny standardowy kolor Forda dostępny w Shelby GT500. Carolyn i Craig Jackson, prezes i dyrektor generalny Barrett-Jackson, byli częścią ogłoszenia pojazdu w Irvine.

 

„Mój dziadek, Carroll Shelby, był często nazywany „Królem Drogi” za zwiększanie wydajności zarówno na torze, jak i poza nim” – powiedział Aaron Shelby, członek zarządu Carroll Shelby International i współprzewodniczący Fundacji Carroll Shelby. „Był dumny ze związku swojej firmy z Ford Motor Company i pasjonował się wspieraniem celów filantropijnych. Cieszymy się, że pierwszy Ford Shelby GT500KR 2022 zostanie sprzedany przez naszych przyjaciół z Barrett-Jackson dla JDRF i Carroll Shelby Foundation. Razem przez lata zebraliśmy miliony dolarów na cele charytatywne, dając kolekcjonerom rzadką okazję posiadania bardzo wyjątkowego i cennego pojazdu”.

 Cadillac ESCALADE IQ, pierwszy w historii całkowicie elektryczny, pełnowymiarowy SUV marki
Elektryczne | 09.08.23

Cadillac ESCALADE IQ, pierwszy w historii całkowicie elektryczny, pełnowymiarowy SUV marki

Cadillac zaprezentował dziś nową wizję luksusowego, pełnowymiarowego SUV-a, przepełnionego kultowym designem, najwyższym poziomem wykonania i najnowszą technologią motoryzacyjną.

W pełni elektryczny nowy crossover Nissan Ariya. Światowa premiera online
Premiery | 15.07.20

W pełni elektryczny nowy crossover Nissan Ariya. Światowa premiera online

Nissan zaprezentował dziś światu zupełnie nowy elektryczny crossover Nissana Ariya, wyznaczając nowy rozdział dla pojazdów elektrycznych Nissana. Premiera EV odbyła się na całym świecie poprzez wirtualne wydarzenie, które odbędzie się w wkrótce otwartym pawilonie Nissan w Jokohamie.

Honda Civic Prototyp debiutuje na Twitchu
Premiery | 18.11.20

Honda Civic Prototyp debiutuje na Twitchu

Najlepiej sprzedający się amerykański samochód zostaje całkowicie przeprojektowany dzięki sportowej i wyrafinowanej nowej stylizacji, ulepszonemu nadwoziu i podwoziu oraz zaawansowanej technologii.