Super Cars | 23.03.23

Rolls-Royce Wraith, koniec produkcji jednego z najbardziej rewolucyjnych samochodów

To arcydzieło robione na zamówienie, ograniczone do zaledwie 12 egzemplarzy na całym świecie, jest także ostatnim coupe z silnikiem V12, jakie kiedykolwiek wyprodukował Rolls-Royce.


Rolls-Royce Wraith, koniec produkcji jednego z najbardziej rewolucyjnych samochodów

„Wraith to jeden z najbardziej znaczących i wpływowych samochodów, jakie kiedykolwiek wyprodukowaliśmy w Goodwood. Jego niezwykła moc, osiągi i prezencja otworzyły markę Rolls-Royce na zupełnie nową grupę klientów. Stworzył własnych zwolenników we współczesnej kulturze, a następnie rozszerzył to dalej w swoim alternatywnym przebraniu Black Badge. Gdy ostatnie egzemplarze tego przełomowego samochodu szykują się do opuszczenia Goodwood, upamiętniamy status Wraitha jako ostatniego seryjnego coupe V12, jakie kiedykolwiek wyprodukowaliśmy. Zarówno Black Badge Wraith Black Arrow, jak i jego inspiracja, napędzany silnikiem V12, bijący rekord prędkości na lądzie Thunderbolt z lat trzydziestych, stanowią kulminację wielu długich lat osiągnięć i koniec ich epok. Ta wspaniała ostatnia kolekcja coupé V12 oddaje zarówno znaczenie, jak i ducha Wraith poprzez charakterystyczne cechy marki i niezrównane możliwości Bespoke. Pasujący finał tego transformującego samochodu.” Torsten Müller-Ötvös, dyrektor generalny Rolls-Royce Motor Cars


Rolls-Royce Motor Cars przedstawia Black Badge Wraith Black Arrow, aby zaznaczyć koniec produkcji jednego z najbardziej rewolucyjnych samochodów w historii marki. To arcydzieło robione na zamówienie, ograniczone do zaledwie 12 egzemplarzy na całym świecie, jest także ostatnim coupe z silnikiem V12, jakie kiedykolwiek wyprodukował Rolls-Royce, wkraczając w nową śmiałą erę samochodów elektrycznych.

 

Wprowadzony na rynek w 2013 roku Wraith jest jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych modeli, jakie kiedykolwiek zaprojektowano i zbudowano w Goodwood. Bardziej skoncentrowany na osiągach niż jego poprzednicy Phantom i Ghost, Wraith zasadniczo zmienił postrzeganie Rolls-Royce'a i po raz pierwszy przyciągnął do marki nowe, młodsze grupy klientów. Jego szersze znaczenie kulturowe podkreślają niezliczone odniesienia do Wraith w muzyce, kinie, sztuce i modzie.

 

Dramatyczna sylwetka „fastback” Wraitha sygnalizowała dynamiczne zamiary samochodu, które zostały dodatkowo wzmocnione w 2016 roku wraz z wprowadzeniem Black Badge Wraith: mocny, wywrotowy i jeszcze potężniejszy wyraz tego transformującego samochodu silnikowego, oferując jedne z najwyższych poziomów osiągi, jakie kiedykolwiek osiągnął Rolls-Royce z silnikiem V12.

 

Jednak zastanawiając się, jak najlepiej uczcić koniec ery Wraith, projektanci i inżynierowie Goodwood czerpali inspirację z kolekcji Black Badge Wraith Black Arrow z równie znaczącego silnika V12 w długiej i bogatej spuściźnie Rolls-Royce'a. W 1938 roku kapitan George Eyston – którego odważne i odważne działania są kwintesencją ducha Black Badge – ustanowił światowy rekord prędkości na lądzie wynoszący 357,497 mil na godzinę (575,335 km/h) za pomocą Thunderbolta, siedmiotonowego, ośmiokołowego lewiatana wyposażonego w dwie rolki- Silniki lotnicze Royce V12 serii „R”. Wybuch II wojny światowej w następnym roku zakończył starania Eystona; wszystkie kolejne rekordy zostały ustanowione z różnymi typami silników i konfiguracjami, dzięki czemu Thunderbolt na zawsze stał się najszybszym samochodem silnikowym napędzanym silnikiem V12, jaki kiedykolwiek zbudowano.

 

Wszystkie 12 samochodów z kolekcji Black Badge Wraith Black Arrow zostało już przydzielonych (szprzedanych) klientom na całym świecie.Poznaj futurystyczny, czteroosobowy pojazd Lincoln Anniversary
Concept Cars | 13.08.21

Poznaj futurystyczny, czteroosobowy pojazd Lincoln Anniversary

Podczas Monterey Car Week amerykański producent samochodów marka Lincoln pokaże jedyny w swoim rodzaju futurystyczny concept car.

Nowa Dacia Sandero z kieszonkowym ekranem multimedialnym
Wiadomości | 23.03.21

Nowa Dacia Sandero z kieszonkowym ekranem multimedialnym

Smartfon idzie z nami wszędzie. A co by było, gdyby zastąpił ekran multimedialny w naszych samochodach?

Pierwsze Bugatti Divo dostarczone na zachodnie wybrzeże USA
Super Cars | 19.01.21

Pierwsze Bugatti Divo dostarczone na zachodnie wybrzeże USA

Trzy z czterech pojazdów Divo zamówionych przez partnera handlowego Bugatti w Beverly Hills zostały niedawno dostarczone ich właścicielom.