Concept Cars | 21.03.22

Projekt Alpine A4810 dwumiejscowy supersamochód koncepcyjny napędzany wodorem

Bardziej technologicznie i przyjazny dla środowiska model, który pokazuje, jak sportowa ma stać się przyszłość.

Studenci z Istituto Europeo di Design (IED) zaprezentowali „A4810 Project by IED”, swój nowy samochód koncepcyjny wyprodukowany we współpracy z Alpine. Efektem tej współpracy włoskiej szkoły projektowania i Alpine jest dwumiejscowy supersamochód napędzany wodorem. Bardziej technologicznie i przyjazny dla środowiska model ten pokazuje, jak sportowa ma stać się przyszłość. Projekt prowadzony przez studentów jest idealnym sposobem dla Alpine, aby poszerzyć swoje horyzonty o nowe pokolenia projektantów i kierowców, a także dał początek spektakularnemu projektowi prezentowanemu przez utalentowanych studentów.

 

Dwudziestu ośmiu studentów Masters studiujących projektowanie transportu w Istituto Europeo di Design (Włochy) zaprezentowało swoje własne nowe podejście do koncepcji sportowego charakteru dzięki „A4810 Project by IED”, koncepcyjnemu samochodowi napędzanemu wodorem, opartemu na wytycznych Alpine zespół projektowy. Jest to samochód, który wykorzystuje technologie nowej generacji, jednocześnie wspierając tradycyjne cechy francuskiej marki, która powstała w 1955 roku.


Alpine zaproponowało studentom zaprojektowanie „superberlinette” na rok 2035. Dwumiejscowy supersamochód został zaprojektowany jako pojazd o wysokich osiągach, zarówno pod względem osiągów, jak i wpływu na środowisko. Po tym, jak brief został wydany jesienią ubiegłego roku, studenci pracowali indywidualnie, aby wymyślić własną interpretację i zaprezentować ją marce. Alpine następnie wybrał kombinację dwóch głównych pomysłów. Na podstawie dwóch wybranych propozycji młodzi projektanci stworzyli „A4810 Project by IED”: lekki, ale mocny i zwrotny samochód koncepcyjny, który szczyci się czystą przyjemnością z jazdy. W fazie projektowania studenci starali się połączyć wizję i innowacyjność, nie tracąc z oczu tradycyjnych korzeni francuskiego producenta samochodów.

 

Ponadto wybrali nazwę, która oddawała dziedzictwo marki. W rzeczywistości „4810” to wysokość (w metrach) Mont Blanc: najwyższego i najbardziej charakterystycznego szczytu w Alpach, który znajduje się na granicy Włoch i Francji, jak most łączący IED i Alpine. Producent samochodów nosi nazwę tych samych gór i wywołuje radość z jazdy po ich krętych drogach.

 

Projekt Alpine A4810 firmy IED (długość 5091 mm – szerokość 2010 mm – wysokość 1055 mm – rozstaw osi 2717 mm) to dwumiejscowy supersamochód z eksperymentalnym połączeniem kształtu berlinette z wodorowym układem napędowym. Chociaż silnik i zbiorniki paliwa są zbudowane jak w typowym hipersamochodzie, proces odejmowania jest dowodem na znaczną innowacyjność. Projekt przeplata się z pustymi i pełnymi przestrzeniami, nadając pojazdowi lekki wygląd i aerodynamiczne cechy inspirowane modelami Formuły 1. Co więcej, projekt A4810 opracowany przez IED otrzymał zadanie doprowadzenia marki na szczyt kategorii samochodów sportowych.

 

Francuski duch został umiejętnie zachowany: unikając pułapek związanych ze zbędnymi elementami formalnymi, projektanci skupili się na nakładających się na siebie warstwach i rzeźbiarskich aspektach sylwetki samochodu. Dwukolorowe kolory, matowa czerń i akcenty z włókna węglowego tworzą odważny kontrast z każdą częścią samochodu, wyróżniając je w zależności od funkcji: aerodynamicznej, mechanicznej lub po prostu formalnej.

 

Zespół studentów wykorzystał cyfrowe narzędzia do projektowania wnętrz poprzez szkice, modele 3D, rendery, animacje i tworzenie interfejsu HMI (Human Machine Interface). Włączenie zasilania wodorowego oznacza, że opracowali w pełni rozwiniętą koncepcję, która jest prawie gotowa do wkroczenia na drogi o wiele bardziej zrównoważonej przyszłości, bez emisji.Rozpoczęło się odliczanie do finału World Car Awards 2023
Wiadomości | 08.02.23

Rozpoczęło się odliczanie do finału World Car Awards 2023

100 wybitnych dziennikarzy motoryzacyjnych z 32 krajów wybrało finalistów tegorocznej edycji, której finał odbędzie się 5 kwietnia podczas New York Auto Show 2023.

Siedem pytań na temat norm emisji zanieczyszczeń Euro 7
Wiadomości | 08.05.23

Siedem pytań na temat norm emisji zanieczyszczeń Euro 7

Komisja Europejska dąży do rozszerzenia obecnych norm emisji zanieczyszczeń Euro 6. Ale jaki jest rzeczywisty wpływ Euro 7 na środowisko, konsumentów, konkurencyjność przemysłową i nie tylko?

Lexus przedstawia podrasowany model LX 600 OFFROAD
Tuning | 12.01.22

Lexus przedstawia podrasowany model LX 600 OFFROAD

Podczas Tokyo Auto Salon 2022 Lexus zaprezentował nowy, spersonalizowany model LX w wersji mocno terenowej.